| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema! uitati. am iubit enorm un baiat(Ionut). si chiar am fost impreuna o vreme, dar apoi ne-am despartit. ( el de mine) m-e inca plang am simtit oribil.am plans aproape in fiecare noapte timp de 4 ani,. in tot acest timp nu am putut sa iubesc un alt baiat. ma gandeam doar la el. dar acum a aparut acest baiat Catalin, este super. il plac si suntem impreuna. dar nu stiu de ce inca mai plang noaptea. si cand sunt cu Catalin ma gandesc din 5 in 5 minute la Ionut. dar il iubesc si pe Catalin si stiu ca trebuie sa il uit pe Ionut. dar pur si simplu nu pot, el a fost prima mea dragoste.si sunt speriata de faptul ca voi fi nevoita saii zic iubitului meu peste vreo 10 ani
Esti iubirea vietii mele! si voi fi nevoita sa il mint.nu vreau sa se intample asta. aa si Catalin e cam copilaros. si asta ma cam deranjaza, nu vreau sal schimb dar nu vreau sa se poarte asa.
1) Cum as putea sa il uit pe Ionut?
2)Cum as putea sa-i schimb lui Catalin atitudinea copilareasca?

Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| RoXxy a răspuns:

Nu exista"nu pot"ci doar "nu vreau". Sincer(si crede-ma ce iti spun caci si eu am patit ceva asemanator)chiar poti sa il uiti daca iti doresti cu adevarat asta.Ce simti tu e doar obsesie pentru Ionutz.Nu il mai compara pe fostul cu actualul si gandeste-te mai mult la relatia ta din prezent.Nu trai in trecut! Pune-ti in minte ca poti sa treci peste, ca esti puternica si ca tot ce conteaza e prezentul si viitorul iar trecutul da-l uitarii! Nu trebuie sa spui lucruri pe care tu nu le simti.De ce sa il minti pe Catalin? Spui totul la timpul lor.cand vei simtii ii vei spune ca doar nu te forteaza el sa ii spui ca il iubesti, ca il adori sau ca e iubirea vietii tale.Gandeste-te la Catalin si deschide-ti ochii sa ii vezi si partile bune ale lui(caci,tu gandindu-te mereu la fostul,pe actualul nici nu il observi de parca cineva ti-a pus ceva pe ochi si nu iti dai seama cat de minunat poate sa fie si nu ii vezi calitatile. poate e mult mai bun decat fostul in unele privinte sau cine stie...)Si de ce sa ii schimbi atitudinea copilareasca a iubitului tau? DAca esti tu suparata pentru ca bocesti dupa o **** de om(nu te supara,dar daca v-ati despartit pentru ca s-a saturat de tine sau si-a gasit alta nu ii poti spune mai bine),asta nu inseamna ca si el trebuie sa fie mereu serios,posomorat(nici bunu-mi-a nu-i asa).E frumos sa te prostesti uneori, sa razi, sa fii iar copil.Atitudinea asta de copil este un avantaj si nicidecum un dezavantaj, asadar CAtalin al tau este un baiat simpatic, care s-ar putea sa te faca sa iesi din starea asta daca il accepti cu tot sufletul.TE-am salutat!winking

1 răspuns:
| Tuitiiii a răspuns:

Buna! Pai. nu te mai gandii la el happy. uita ca exista. da-l incolo. avand in vedere ca tu inca te imi gandesti la el-Ionut- da de gandit prietenului tau actual ca ti-e gandul numai la el. si asa este! scoateti-l din minte nu mai este. a plecat. happy si 2. nu il schimbi happy daca il iubesti il iubesti asa cum este! nu ca vrei tu sa fie mai nu stiu cum! asa l-a dat Bunul Dumnezeu asa il lasi!happy bafta!