| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Help!

De 3 sferturi de ora plang fara incetare!

Am sa spun povestea foarte pe scurt, pentru ca nu am starea necesara sa scriu romane.

Sunt intr-o relatie de 9 ani, relatie care nu mai merge de foarte, foarte mult timp, relatie in care am ramas nu stiu de ce. Relatie in care am investit. Relatie in care am plans. Relatie in care am luat-o razna. Relatie in care am inselat.

El e un baiat bun. Eu sunt o fata buna. Dar impreuna suntem ca un acid. Ne distrugem unul pe altul. Pe plan sexual stam bine, va spun din start ca sa nu veniti cu argumentul "aa, tie iti trebuie altceva". Nu, nu de aia nu merge relatia noastra. E adevarat, acum sunt indragostita de altcineva, dar relatia nu merge de dinainte sa-l cunosc pe el, deci n-are nicio legatura si nici nu ma vad cu el.
Ne certam foarte des. Ne certam din cauza alor lui. Ne certam pentru ca nu vrea sa ne mutam de la el, e prea comod, iar eu mor daca mai stau cu ai lui. Ne certam daca ies cu prietenele. S-a obisnuit sa nu ies nicaieri, sa merg numai la lucru si acasa. In schimb, el iese cu baietii in fiecare saptamana, daca nu in fiecare zi, la 2 - 3 zile.

Vreau sa ne despartim. Trebuie sa ne despartim! Simt ca asta e cea mai buna solutie! Nu stiu daca il mai iubesc, nu mai stiu ce simt. Nu mai stiu nimic. Stiu doar ca sunt foarte, foarte nefericita.

Intrebarea mea e, de ce plang? Plang cand ma gandesc la el, plang cand ma gandesc ca se apropie ziua cand ne vom desparti, plang ca stiu ca n-am sa-l mai am, n-am sa-l mai vad. El e un baiat bun, ma repet! Independent de mine e un baiat bun, dar mie imi face rau. Ma simt manipulata de catre el uneori, nu stiu daca o face constient sau inconstient, dar uneori ma face de cap in asa fel incat eu nu mai am cuvinte si incep doar sa plang, ma face vinovata fara sa-mi spuna "esti vinovata".

Noaptea cand ma pun in pat si chiar si ziua ma mai apuca uneori plansul si ma rog sa fie bine, sa faca Dumnezeu o minune sa ma reindragostesc de el si sa nu mai vreau sa ma despart de el.

De ce plang pentru el, fratilor? Sau plang pentru el sau pentru mine? Ca eu nu mai stiu ce e in mine.

22 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cum poti spune ca e baiat bun din moment ce are pretentia ca tu sa nu iesi cu fetele afara dar el sa iasa cu baietii? Practic vrea sa fii sluga lui, "femeie de casa" care nu stie altceva decat job si facut mancare si curatenie. Daca aveti resurse financiare si totusi nu va mutati impreuna, iar e o problema. Poate nu e matur si nu are chef sa se implice in anumite treburi, caci, pana urma, daca v-ati muta doar voi doi, e clar ca ar cadea si pe el anumite responsabilitati. Parerea mea e ca nu merita sa mai continui nimic pentru ca nu mai simti nimic. Tu doar te simti comoda in relatia asta.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Aasdfghj):

Esti singura persoana care a vazut si altceva in mesajul meu in afara de faptul ca l-am inselat, multumesc pentru asta.
Cu riscul de a ma repeta, vreau sa stiu daca crezi ca plang pentru ca inca il mai iubesc.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Am vazut chestia asta dar consider ca ai facut treaba asta pentru ca tu nu mai simti nimic pentru el. Eu asta cred. Daca te simti indragostita de celalalt tip, nu cred ca mai exista cale de intoarcere spre celalalt. Poate ai cum sa faci o pauza, poate o sa iti dai seama de adevaratele sentimente daca nu mai esti langa el. Eu cred ca plangi pentru ca daca i-ai da papucii ai porni spre ceva nou, necunoscut. Pleci dintr-o relatie de cativa ani in care ai avut o anumita stabilitate, iar acum ai merge spre ceva necunoscut. Probabil doar te temi de ceva nou, tu fiind obisnuita deja cu acest baiat.

| Violleta2022 a răspuns:

Fii sincera cu el si spune-i adevarul, facandu-ti bagajele si plecand de la el.
Cand dragoste nu este, nimic nu este!
Nu este nimic de spus aici, iar de plans sunt convinsa ca o faci de rușine, fiindca nu indraznesti sa le spui adevarul in fata, nici lui si nici alor lui, ca nu-l mai iubești si ca ti-ai batut joc de el, înșelându-l cu altul.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

Nu mi-am batut joc de el, draga mea, si din contra, i-am spus ca la un moment dat am intalnit pe altcineva, insa el a ales sa fie in continuare cu mine, doar ca dupa propriile regului, controlandu-ma si manipulandu-ma, facandu-ma sa ma simt ca un nimic, ceea ce nu e deloc corect din partea lui. Nu sunt mandra de ceea ce am facut, dar cand o femeie e nefericita ajunge sa faca si lucruri de genul asta. Eu nu am inselat din pura placere, ci pentru ca m-am indragostit de acea persoana, iar el m-am impins sa fac lucrul asta, facandu-ma nefericita.
Deci nu plang de rusine, voiam sa stiu daca plang pentru ca inca il mai iubesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Hai sa ne intelegem, ai stat cu el fiindca ti-a convenit, avand avantaje materiale. Ai inselat fiindca a fost decizi ta, nu te-a fortat nimeni.
De plans pentru el nu ai de ce sa plangi, fiindca-i clar ca nu poti iubiti 2 oameni, odata ce ai spus singura, ca-l iubesti pe celalalt, fiind indragostita de el.
De ce nu esti tu verticala si corecta sa-ti iei lucrurile si sa-ti vezi de drum? Bunul simt ar trebui sa te conduca afara din viata oamenilor astora, cat mai repede, fiindca este bataie de joc pentru omul asta care te-a iubit si pentru parintii lui care te tin in casa lor, pe nemeritate, fiindca i-ai rasplatit cu cel mai urat lucru.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

Draga mea, comiti niste erori grave. Sa le luam pe rand.
In primul rand, nu stau cu el pentru ca am avantaje materiale laughing, nici n-am spus asta macar, nu stiu de unde ti-a venit. Eu lucrez. Si ce sa vezi, nu la MC, KFC sau in fabrica. Si hai sa-ti mai spun una buna, am terminat 2 facultati, iar el nu are nici macar bacul. Deci nu e vorba de nici macar un avantaj material, unde mai pui ca eu platesc pentru faptul ca stau acolo, impartim cheltuielile. Mancarea mi-o fac singura, nu mananc din ce face maica-sa sau oricine altcineva, daca vreau ceva imi procur singura, imi cumpar singura, atata doar ca stau acolo pentru el.
In al doilea rand, observ ca tu nu stii care e diferenta intre a fi indragostit si a iubi. Aceste 2 aspecte desi se aseamana sunt 2 lucruri complet distincte. Poti fi indragostita de o persoana, insa fara a o iubi. In timp, de la acea dragoste, da, se poate ajunge la iubire. La fel cum foarte bine poti iubi o persoana, insa fara a mai fi neaparat indragostita de ea. Ar fi ideal sa fim si indragostiti si sa si iubim in acelasi timp, iar acestea 2 sa functioneze pana la adanci batraneti, ar fi mai mult ca perfect, dar ce sa vezi, nu se prea intampla.
In al treilea rand, nimeni nu si-a batut joc de nimeni. Eu nu l-am inselat din pura placere si cu zambetul pe buze. Au fost pareri de rau si inca sunt, inca imi pare rau, dar acum n-am sa-mi pun streangu' de gat. Camil Petrescu, in Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, a spus asa: " Femeia insala doar pe cel pe care il iubeste, pe ceilalti ii paraseste ".
In al patrulea rand, eu am oferit n sanse relatiei. N sanse! De aia am si facut compromisul de a ramane in casa lui.
Ma rog, nu stiu cat ai inteles sau daca ai inteles ceva din ceea ce am spus, dar sper sa ai macar bunavointa de a reflecta asupra acestor lucruri, nu pentru mine, ci pentru tine, pentru ca am senzatia ca esti foarte subiectiva. Probabil ai fost inselata sau naiba stie. Chestia e ca situatiile trebuie privite din absolut toate unghiurile, apoi faci analiza, iar abia apoi tragi concluziile. N-ai cum sa sari peste pasii astia, pentru ca altfel concluziile vor fi unele eronate, cum de altfel au si fost in cazul de fata. Asta inseamna sa fii obiectiv.
Te rog sa nu te simti vexata, nu am spus nimic cu rautate, nu sunt genul de persoana care arunca cu hate.
Sper sa ai o seara frumoasa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Tu l-ai inselat fiindca nu-l mai iubesti, asta fiind clar, pentru toata lumea, asa cum ai afirmat si singura.
Ce nu pot intelege eu este de ce nu esti cinstita sa-ti iei lucruile si sa-ti vezi de drum, evitand sa mai profiti de ospitalitatea parintilor baiatului si de el. Cum Dumnzeu ii poti privii pe toti in ochi, odata ce tu esti amanta altuia?
Fii cinsitita cu tine si respecta oamenii care te-au primit cu bratele deschise in casa lor, fiindca le-ai dezonorat casa, odata ce te culci cu altii si-ti bati joc de fiul lor.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

De ce simti nevoia sa urli? Stii ca pot sa-ti simt tonul chiar si prin scris, nu? Pare un ton destul de frustrat. Eu zic sa take a breath si sa calm down.
Tu, din tot ceea ce am scris pana acum, ai inteles doar ca l-am inselat. Ok, m-am lamurit.
O duminică insorita iti urez!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Fetita, cred ca te-ai descris pe tine, uraldand si fiind plina de frustrare si angoasa. Eu chiar nu am motive sa urlu, sunt foarte calma, linistita, fericita si maritata cu copii mari, acasa. In plus, imi iubesc sotul si nu ma culc cu alti barbati. Nici macar nu dezonorez casa oamenilor care m-au primit vreidata cu bratele deschise.
(ma rog, nu-i cazul meu odata ce am casa mea si nu am stat niciodata cu socrii).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Relatie in care am inselat.
De ce?
Relatie in care am luat-o razna.
De ce?
Nu stiu daca il mai iubesc, nu mai stiu ce simt. Nu mai stiu nimic.
Acestea nu le știi. Dar inafară de asta, ce mai știi?
sa faca Dumnezeu o minune sa ma reindragostesc de el.
Crezi că Dumnezeu se încurcă să se bage în așa ceva, atât timp cât tu nu știi ce vrei?
Sau plang pentru el sau pentru mine?
Aha! Sau pentru mine? Adică îți plângi de milă pentru tine. Știi ce cuvânt e milă, adică dragoste? Plângi fiindcă te iubești.
Ca eu nu mai stiu ce e in mine. Asta e te iubești.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru sadrian46):

Am inselat pentru ca m-am indragostit de altcineva. Si m-am indragostit de altcineva pentru ca el " mi-a dat voie sa fac asta ", facandu-ma nefericita. Nu sunt mandra ca am facut ce am facut, dar asta e situatia si nu o mai pot intoarce acum, asta e.
Am luat-o razna pentru ca ne certam in fiecare zi aproape, pentru ca ma simt manipulata, controlata, pentru ca el nu vrea sa ne mutam de la el si cate si mai cate, am scris si mai sus astea.
Da, ma iubesc, dar nu are legatura. eu voiam sa stiu daca voi credeti ca plang pentru ca inca il mai iubesc pe el.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Copiii astia naivi, ce sa le facem.

Casuna de multe ori pe cineva, niciodata nu am inteles de ce, mai ales casuna pe cineva nepotrivit.

Ea e moarta dupa el, de aia plange, altfel ii era indiferent si aia era.

| Mosotti a răspuns:

Plangi ca inca esti indrag de el, nu are sens sa zici ca sa te reindrag iar, altfel te durea la basca, nu conta ca te-ai despartit.
Deci nu te mai amgi ca nu esti indrag de el.

O sa-ti zic ceva dar sa nu te superi, plangi de fraiera ce esti.
Nu mai merge da-l naiba, ce atata casunat pe el.
Altul! Sunt destui baieti care sa te placa si pe care sa-i placi mult.
El e baiat bun pentru o alta fata potrivita, tu esti fata buna pentru un baiat potrivit.

Fa-ti viata cu altcineva, nu mai avea obsesie pe el. Nu cont ca e baiat bun, nu va potriviti, nu inseamna ca daca amandoi sunteti oameni buni, va si potriviti.

Si DA, ai nevoie de altceva potrivit tie. O relatie unde sa te regasesti sa-ti fie bine.

Nu are nici o treaba sexxul, nu doar asta cont intr-o relatie.

Deci constientizeaza ce am zis, si incet incet lucreaza la asta sa-ti schimbi gandirea in bine sa-ti fie tie bine.

| Vântulalb a răspuns:

Fix un roman ai scris. Chiar ma asteptam ca la sfarsit sa ne intrebi ce parere avem despre text.
L-ai inselat, esti cu gandul la altul. Crezi tu ca iti va fi bine cu acela. Desparte-te fiindca altfel mai rau faci. Si, spune-i cinstit de ce si cum.

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru Vântulalb):

I-am spus ca la un moment a aparut altcineva in viata mea, pentru ca nu am mai putut tine in mine, ma simteam murdara, insa el a ales sa continuam totusi relatia, doar ca nu a trecut peste din moment ce vrea sa ma controleze, din moment ce nu are incredere in mine.
Din punctul meu de vedere, daca stii ca nu mai poti sa ai incredere intr-o persoana, te desparti de ea, nu ramai in relatie, dar netrecand peste si neavand incredere, pentru ca atunci e fix pix.
El ma vrea in continuare, dar in conditiile lui.
Si nu, nu vreau sa fiu cu altcineva. Daca ma despart de el nu o fac sa sar in bratele altuia.
Din toata povestioara pe care am scris-o, ca e povestioara, nu roman - daca era sa fie roman scriam mult mai mult, ai inteles doar asta, ca l-am inselat, nu si celelalte lucruri. Nu ai gandit-o putin " ba, dar oare de ce l-o fi inselat?"
Sigur esti baiat, ca daca erai barbat nu ai fi gandit asa. Nu o lua ca pe o ofensa, pentru ca nu este.

| Vântulalb a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

"Si nu, nu vreau sa fiu cu altcineva."
Dar l-ai inselat cu altcineva. Adica deja ai fost cu altcineva.
"Daca ma despart de el nu o fac sa sar in bratele altuia."
Cea ce deja ai facut!
Nu sunt baiat, nu sunt barbat matur, pot fi mosneag. Ce conteaza? Conteaza ca tu nu stii ce vrei si te contrazici singura. Tu esti cea toxica din casnicie.

| DarthNiger a răspuns:

Asta nu inseamna pe scurt, invata-ti sa scrieti totul cat mai concret si concis fara detalii inutile, fiindca se plictisesc oamenii sa citeasca romanele voastre, pe noi nu ne intereseaza genul tau epic.
Deja ti-ai raspuns singura la intrebare, te desparti de el si gata, ce e asa complicat?

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru DarthNiger):

Ok, decat sa te obosesti sa-mi dai un mesaj de genul asta daca tot ai citit " romanul ", puteai sa-ti folosesti resursele intelectuale si sa-mi raspunzi pe bune.
Eu chiar aveam nevoie de ajutor si ma gandeam ca aici sunt oameni cu diverse probleme si ei la randul lor, de diverse varste, care au trecut si ei prin anumite lucruri in viata si care ma pot ajuta cu un raspuns, fie el si subiectiv, dar nu rautacios. E trist ca se intampla asta.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Am adoptat și distribui această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă de depresie și nu numai: big grin  După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta! happy Mult succes! big grin

-învinge orice formă de emoție negativă, de teamă! happy
-refuzul de a ierta implică în mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodată. happy
-viața ta, este în acest moment. big grin
-viitorul este o replică a trecutului. happy
-când mintea ta este împovarată de trecut, trăiești aceleași lucruri. big grin
-calitatea conștiinței din prezent dă formă viitorului, care nu poate fi trăit decât în clipa de acum. happy
-identifică-te cu mintea, observă gândul, nu-l analiza! big grin
-ascultă liniștea din spatele oricărui sunet! happy
-observă cromatica, nu interpreta! big grin
-modifică-ți gândul, sau acceptă-l! happy
-modifică-ți starea, sau acceptă starea! big grin
-simte corpul tău interior, scufundă-te în iluminare! happy
-trăiește clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu există salvare în timp, nu te poți elibera în viitor de problema ta. happy
-prezența în clipa de acum este cheia libertății. big grin
-nu poți fii liber decât acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers așa cum ai dorit. big grin
-îți manifești o putere să mergi mai departe, de ce s-a intamplat în trecut. happy
-te împotrivești lucrurilor care există deja. big grin
-speranța te concentrează pe viitor, neagă prezentul, neagă fericirea ta. happy
-situația ta de viață există în timp. big grin
-viața ta există acum. happy
-situația ta de viață este o construcție a minții. big grin
-viața ta este reală. happy
Ideologii personale.Aleg să renunț la depresie/îngrijorare/teamă/dezamăgire pentru că:
-apare în urma conștientizării a unui lucru greșit. sad
-este rezultatul prejudecăților. sad
-sunt trist pentru că sunt într-o stare de regret. sad
-am o mare neplăcere și suferință. sad
-am o minte împovarată cu împotrivire. sad
-sufletul meu este încătușat, în suferință, în judecata păcatului. sad
-am de ce să mă îngrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat în necurăție și supărare. sad
-sunt singur împotriva cerului. sad
-sunt nefericit și neîmpacat. sad
-sufletul nu s-a detașat de trecut și de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, constă în următoarele idei:
-fac ceea ce îmi consolează a binele. happy
-fac ceea ce mă bucură pe o perioadă lungă de timp. big grin
-fac totul profund, din inimă, nu din minte. happy
-renunț la orice modalitate de păcat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau să îl pot contempla pe Isus Hristos, regele sfinților și al îngerilor, în purificare, slavă și în glorie pentru eternitate. big grin
-sunt împăcat cu trecutul, m-am iertat. happy
-trăiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern îmi dă bucurie. happy
-mă pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce să îmi fac griji. happy
-simt sănătatea și viața din mine. big grin
-am o minte iluminată, purificată. happy
-de astăzi (data), mi-am schimbat viața radical. big grin
-mă detașez de păcat, de ce nu-mi aduce fericirea și pacea. happy
-confer o viață nouă. big grin
-nu mă mai interesează ce mi-a plăcut cândva. happy
-îmi consolidez sănătatea și bucuria. big grin

-dacă nu poți să nu gândești deloc, înseamnă că nu te poți elibera din minte. happy
-gândul există doar în mintea ta,niciodată în realitate. big grin
-iubirea,bucuria, pacea, nu pot înflori decât când ne eliberăm de sub domnia minții. happy
-conștiința este calea eliberării de durere. big grin
-nu mai crea durere în prezent! happy
-acceptă și nu rezista inconștient la ceea ce există! big grin
-respectă clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodată. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vieții este să mori înainte de a muri, și să descoperi că nu există moarte. big grin
-viața este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-trăiește in locul în care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor să existe cu, sau fără tine! big grin
-trăiește sfârșitul timpului! happy
-nu lăsa frica, să îți inunde mintea! big grin
-nu îți petrece întreaga viață așteptând să începi să trăiești! happy
-nu iți dori ceea ce nu ai, și dorește-ți ceea ce ai! big grin
-viața este deja desăvârșită, completă, perfectă. happy
-îți poți îmbunătăți situația de viață, dar niciodată nu îți poți îmbunătăți viața. big grin
-trecutul nu poate supraviețui dacă ești prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenințat. big grin
-nimic ireal nu există. happy
-vindecă durerile, spulberă inconștiența, fără să faci nimic, pur și simplu existand și păstrând frecvența prezenței intensă! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separă. happy
-nu alerga după o iluzie pentru tot restul vieții! big grin
-lucrurile și stările îți pot oferi plăcere, dar îți pot da și durere. happy
-îți pot oferi plăcere, dar nu îți vor da bucurie. big grin
-trezește-te, părăsește-ți mintea, fii prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil să simți adevarata compasiune și să-i ajuți pe ceilalți la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai bună. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, în sensul cel mai amplu. happy
-în această stare influența ta se bazează în primul rând, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existență. big grin
-elimină suferința la nivelul cauzei! happy
-elimină inconștiența din lume! big grin
-alină suferința lumii, daca ești chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o să existe! big grin
-nu nega durerea emoțională, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, înfrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continuă să simți durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera să mori fără durere? big grin
-lasă strecutul să moară în fiecare moment! happy
-Îți doresc toate aceste acumulări psihologice facute de mine, să le contemplezi! big grin
-Răspuns câștigător? big grin

| IgnatVictor a răspuns:

Bună.
Dacă mă întrebi pe mine, un străin de pe internet, dar unul cu intenții bune, ți-aș recomanda să te desparți de el. Pentru că, unu la mână, deja l-ai înșelat. Nu e o relație stabilă. Doi la mână, nu te simți fericită în casa lui. Și, trei la mână, nu vă înțelegeți. Tipul de relație pe care îl aveți este toxică - certuri peste certuri, sfârșite cu restricții din partea lui asupra ta. Oare chiar merită să te implici sufletește într-o relația ca aceasta? Evident că, la început, o să suferi, pentru că iubirea investită într-un partener nu poate fi retrasă pur și simplu, dar cu timpul, prin alte experiențe ale vieții, o să uiți de el. Doar să nu faci greșeala să vorbești cu el și să te vezi cu el după ce vă despărțiți. Am mai văzut eu cupluri toxice care au făcut la fel. Evită-l cu orice preț.
Îți urez o zi bună!

| nicunicu3 a răspuns:

Hai ca pe scurt, nu am citit tot, dar ca e relatie de 9 ani.Next asta facem toti.Nu stam dupa un om, ca nu suntem roata de rezerva a cuiva.Cauta pe Instagram Taher Sonu te ajuta el.