| anonim_4396 a întrebat:

sad nici nu stiu cum sa incep... m-am despartit de prietenul meu cu care am fost impreuna 10 luni si neam iubit. motivul pentru care neam desp este gelozia lui aberanta si faptul ca vorbeste foarte urat cand se enerveaza.este genul de baiat vagabont. mereu el are senzatia ca il insel. era plecat la mare si eu eram afara cu fetele pe banca eram suparata cu gandul ca e plecat si ma simtem cam rau, de aceea ii vorbeam cam sec prin mesaje. s-a enervat si a inceput sa injure sa zica ca cine stie cu cine sunt eu ca il insel, sa ma injure in toate felurile sa ma faca panarama si injuraturi si cuvinte care nu mi lea mai zis nimeni niciodata mam rusinat cand am citit asa ceva, am incercat sa ii explic ca sunt cu niste fete doar, ca nu l-am inselat, degeaba! mai rau ma injura si imi spunea ca nu stiu sa mint.nu este prima oara cand imi face asa lumea ma intreaba cum suport.nu l-am inselat niciodata nu stiu de ce e asa de sigur ca il insel.atat de oarba este gelozia? ma iubeste si stiu sigur(acum probabil nu ma mai iubeste crezand ca l-am inselat) dar gelozia lui nea despartit. nu mai suport atatea injuraturi degeaba. se comporta cu mine si vorbeste cu mine ca si cand las fi inselat si eu trebuie sa suport. oriunde ma duc fara el si i se pare lui ca vorbesc ciudat incepe sa injure sa ma acuze ca il insel si sa ma ameninte. va rog sa-mi da-ti un sfat sunt disperata ma face sa plang in fiecare noapte cand recitesc mesajele si vad ce putea sa scoata din gura. mai ales ca am fost virgina cum poate oare sa se poarte cu mine astfel? sad in prezent imi este frica de el sa nu ma prinda prin oras sa ma injure sa tipe dupa mine si chestii din astea. il iubesc enorm nu era asa inainte, va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac, nu vreau sa traiasca cu impresia ca l-am inselat si de cate ori ma vede sa ma injure... mai pot oare sa fac ceva?sad el mai spunea ca ar vrea sa ma marit cu el peste un an cand termin liceul. pai atunci ce mai fac va fi si mai rau oare? ajutati-ma sa iau o decizie care poate imi schiimba viafa sad mam obisnuit cu el mereu imi e greu fara el dupa atata timp mai ales ca e orasul mic il vad mai mereu si sa-l vad cum ma ia la injuraturi.nu stiu ma darama psihic sunt foarte sensibila.neam despartit in seara aceasta maine nu cred ca ma va mai suna i-am zis sa imi stearga numarul si mi-a zis ca il sterge (printre alte injuraturi) si nu am mai vb dupa asta.eu nu mai sunt in stare sa gandesc mia mancat sufletul sunt foarte confuza.dau FUNDA cel mai bun raspuns :-

Răspuns Câştigător
| soriinaa a răspuns:

Pfaii, cam urata situatiee. Sincerr, eu sunt de parere ca un om la nervi spune multe, dar asta nu-i da dreptul nici unui baiat, NICIODATA sa injure o fata in halu in care a facut-o prietenul tau. Eu cred ca ai procedat foarte bine ca te-ai despartit de el, sa nici nu te gandesti sa te mai impaci cu el. Te cred ca ti-e foarte greu acum, dar cu timpul o sa vezi ca o sa treci peste, si atunci cand o sa intalnesti un baiat care o sa te iubeasca cu adevarat, care o sa stie sa te aprecieze si mai ales sa te respecte, atunci o sa realizezi cat de bine ai procedat si cat de putin te-a iubit fostul de fapt. Stiu ca-i greu si nu vreau sa te supar, dar crede-ma ca un baiat care te iubeste, okk, se enerveaza, tipa la tine, vorbeste mai urat, dar niciodata nu te jigneste atat de urat cum a facut-o prietenul tau. Iar, intr-o relatie, lucrul cel mai important e increderea, lucru care lui observ ca ii lipseste cu desavarsire. Oricine poate ca se mai gandeste uneori ca poate prietenul / prietena il inseala, sau cand iasa fara el / ea, apare sentimentul de gelozie, dar trebuie sa te stapanesti, mai ales atunci cand stii ca persoana de langa tine te iubeste. Oricat de greu ti-ar fi acum, nu te impaca cu el, crede-ma pe cuvant, chiar iti spun din suflet. Gandeste-te ca o sa ajungi sa nu mai poti sa iesi niciunde ca sa nu il superi pe el. Asta vrei?! Sa ajungi de la 18 ani sa traiesti dupa cum vrea el, sa nu mai ai voie sa iesi cu prietenele ca vezi doamne, el are impresia ca l-ai putea inselaa. Nu e normal sa fie asa. Acuma e momentul cand trebuie sa te distrezi, sa iesi, sa-ti traieste viata, nu sa stai sa plangi dupa un om care nu merita lacrimile tale, care nu te meritaa. O sa vezi ca totul o sa fie bine pana la urma, ai increderee. Nu mai fi trista, viata merge inainte. Baftaa;*

4 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Daca ti-a trebuit tie baieti deastia atuncea suporta consecintele..Nu inteleg ce va atrage la baieti deastia "smecheri" in loc de unu calm, vazandu-si de ale sale si fiind gentleman.Acuma tot ce trebuie sa faci este sa te ascunzi, ca daca te vede, mai mult ca sigur te va injura happy.

| Pitzipoanca a răspuns:

El a fost asa mereu, doar ca tu nu vedeai asta - erai prea indragostita si el se purta mai frumos ca sa faca sex cu tine. Virginele sunt un trofeu. Scapa de el foarte repede. E un nenorocit. Nu inteleg de ce te-ai cuplat cu el. Poate te-ai gandit ca te va trata foarte bine. Guess again. Fugi de el mancand pamantul.

| newparts a răspuns:

Dupa tot ce ai povestit cred ca ai facut bine ca ai parasit o persoana care se poarta aiurea asadar ce reiese sunt urmatoarele tipul nici macar nu te iubeste daca te-ar fi iubit nu ar fi reactionat ca un needucat, iar tu esti o persoana prea sensibila sa te merite un astfel de specimen, parerea mea este ca sa ai rabdare si cu timpul o sa gasesti o persoana potrivita cu care sa ai o relatie armonioasa fara conflicte si tensiune in cuplu si o sa vezi ce bine si fericita o sa te simti nu te pripi nici cu casatoria ca nu merita au trecut vremurile cand la 19-20 de ani trebuia sa te casatoresti; ideea e ca merita sa-ti traiesti viata si tineretea ca sunt ani cu care nu te vei reintalni plus de asta meriti o cariera si independenta financiara care o sa-ti dea incredere in tine si curaj sa faci fata oricaror greutati mai mici sau mai mari... asadar enjoy your life cauta un film bun sau asculta o muzica ce-ti place eventual fa doar ce-ti place si o sa te simti mult mai bine; tine minte doar tu contezi sa nu permiti nici unui baiat sa-si bata joc de sentimentele tale sincere pentru ca nu meriti una ca asta, tu meriti doar ce este mai bun, sper ca ti-am fost putin de ajutor multa bafta in continuare

| Razvy1248 a răspuns:

Pai el are pe alta si vreau sa spuna ca tu il inseli.