| DeeaD1 a întrebat:

Am o problema. De câteva zile am niște mâncărimi în acea zona și sunt și puțin iritata + ca simt și o ușoară durere. Am și niște secreții albicioase. Sunt încă virgina, nu am întreținut relații sexuale, dar m-am jucat puțin cu partenerul meu. Credeți ca poațe fi vorba de o candidoza vaginala? Am mai avut aceste simptome anul trecut tot pe timpul acesta și mi-au trecut fără sa fac nimic, dar atunci eram singura. Țin sa menționez ca am avut și o raceala pentru care am luat antibiotic pastile. Despre ce credeți ca e vorba? Dacă e vorba de o candidoza, prietenul meu poate lua și el( mi-a făcut oral). Va rog sa mă lămuriți și pe mine!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic.

| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei infectiile zonei vulvare sau ale vaginului sau tractului urinar pot avea cauze multiple putand fi provocate de bacterii, microbi, fungi sau virusi, protozoare, etc. Determinarea factorul care a provocat infectia genitala o poate face doar medicul ginecolog pe baza rezultatelor obtinute in urma efectuarii mai multor analize specifice acestor afectiuni. Medicul ginecolog este singurul in masura sa emita/formuleze un diagnostic corect, urmat de un tratament bine ales si corect condus, in paralel cu explicarea clara a regulilor minime de igiena atat genitala cat si sexuala. Neprezentarea la medic din cauze puerile cum ar fi rusinea, teama, etc. pot genera consecinte nefavorabile pe termen lung, in special la adolescente dar si in cadrul segmentul tanar al populatiei feminine, care este de altfel cea mai afectata de aceasta patologie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Consulta de urgenta un medic si vezi care sunt cauzele acestor mancarimi de care vorbesti.