| Antoniaceacurioasa a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare. Am inceput sa iau anticonceptionale, mai exact Diane35. Le-am luat timp de 7 zile, la aceeasi ora, iar fix in a saptea zi am facut sex neprotejat. Partenerul meu nu a ejaculat in mine, insa vreau sa intreb daca ar exista posibilitatea unei sarcini. Conform calendarului, eram cu 6 zile inainte de ovulatie, asta s-ar considera o perioada infertila. Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, perioada in care ai facut sex cu partenerul este nefertila. Deci nu poti sa fii gravida.

| Floridori a răspuns:

Ovulatia nu va mai exista in cazul administrarii de anticonceptionale, deci pe toata durata tratamentului nu va exista perioada fertila/ovulatie.

Cu sau fara anticonceptionale, nu exista risc de sarcina din moment ce nu au existat spermatozoizi.Chiar si asa, anticonceptionalele sunt 99, 9% eficiente dupa 7 zile de adminstrare corecta, iar eficacitatea nu se va schimba daca in continuare vor fi administrate in mod corect, dar numai daca acestea ti-au fost prescrise de catre medic in urma unor analize de sange ce stabilesc profilul hormonal.In lipsa acestuia, este posibil ca eficacitatea sa fie scazuta, deoarece hormonii din pastila au fost recomandati "la ghici".

Daca tu stii ca ai facut analizele hormonale, atunci poti sta total linistita mereu si pe tot parcursul adminstrarii, chiar si in pauze, chiar si in cazul in care va exista ejaculare in interior.

Numai bine!

| mihaela162007 a răspuns:

Categoric nu vei rămâne însărcinată, pentru că odată ce ai început să iei anticoncepționale ovulația nu mai există, asta înseamnă ca nu sunt șanse de a rămâne însărcinată.