| shshsjks a întrebat:

Bună, aș avea și eu în întrebare vă rog frumos să-mi răspundeți. Am făcut acum o zi și jumătate sex neprotejat cu iubita mea ea fiind în perioada fertila și noi nu ne-am dat seama iar ea acum este în menstruatie. Ar fi bine să ia acele pastile de a doua zi? Sau cel puțin o altă metodă, vă rog frumos ajutați-ma!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are de ce sa ia pastila de a doua zi, odata ce este la menstruatie, fiind practic imposibil sa fie gravida.

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala pe care nu este bine sa o ia niciodata in viata ei, fiindca ii afecteaza foarte grav sistemul hormonal.

Mai bine folositi PREZERVATIVUL la sex, ca nu te musca de cuc si nici nu are efecte secundare asupra femeii, in plus va protejeaza total.

| dullcat a răspuns:

Este o distanta considerabila de la perioada fertila pana la menstruatie. Ovulatia se intampla pe la mijlocul ciclului menstrual, adica in a 14-a zi in cazul unuia normal de 28 de zile.Menstruatia apare abia la 10-14 zile sau mai multe, in functie de cate zile are ciclul menstrual(acesta poate varia de la 21 la 35 de zile, depinde de femeie).Nu se poate sa fi avut ovulatia cu o zi urma si a doua zi sa apara menstruatia.Cel mai probabil aici este vorba de o sangerare cauzata de actul sexual, nu de perioada aia a lunii.Intelegi?

https://www.medic.chat/......-feminina/

https://content.medic.chat/......strual.png

Nu mai faceti sex daca nu intelegeti cum functioneaza.

| dullcat a răspuns:

Si nu, pastila de a doua zi nu iti distruge viata, se poate lua atunci cand este cazul, cand este o urgenta.Iar prezervativul nu protejeaza total, ci numai 98%. Asta inseamna ca din 100 de femei care fac sex cu prezervativul folosit corect, 2 tot vor ramane insarcinate.Ai grija de cine asculti pe aici, suntem totusi in 2024 si nu este ok sa mai oferim astfel de sfaturi din secolul trecut. Femeile care acum au 60 de ani au primit niste informatii in tinerete, cele care sunt tinere acum evident ca au la dispozitie alte informatii deoarece tehnologia a avansat.De citit aici la mituri si adevaruri despre pastila:

https://donaonline.ro/......-si-mituri

| Robert2526 a răspuns:

Pai cum era in perioada fertila acum o zi si jumatate iar acum e in menstruatie happy?

Sa nu ia nimic, sa stea linistita

| Rux04 a răspuns:

Bună. Dacă menstruația este normală ca și cantitate, nu. Pastila de a doua zi se ia doar în caz de urgență și o singură dată în viață datorită efectelor adverse puternice: chisturi, fibroame, dereglarea ciclului menstrual și multe altele. Pe viitor folosiți prezervativul. Dacă este folosit corect, nu se va rupe. Vă protejează atât de o sarcină nedorită cât și de multe boli cu transmitere sexuală.