| Boxter a întrebat:

Buna, cum sa îmi treacă dorul de fostul? Nu mai pot suporta durerea dar nu stiu cum sa ma las de ea...

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti o viata.
Când iti zboara gândul la el gândestete ce lucruri oribile ti-a facut si ce persoana nesuferita a putut sa fie, adicã la lucrurile negative despre el.
"Dor" poate sa-ti fie când te gandesti la lucrurile pozitive si cat de mult iti lipseste, nu mai fa asta in schimb ori de cate ori iti zboara gândul mentinenti mintea ocupata cu altceva. Iesi si fa-ti cunostinte noi, fii intr-o continua evolutie si lasã trecutul in spate. Ce deosebeste de oamenii care trec usor/greu peste o despartire e mentalitatea.

| Dismally a răspuns:

Facandu-ti un nou prieten/iubit.

| Violleta2022 a răspuns:

Evitand sa mai faci obsesii dintr-o relatie nefericita, care oricum nu avea viitor.
Ocupandu-ti minte cu lucruri utile!
Iesind afara si intalnind prietenii
Citind, megand la dansa, la zumba, la danduri populare sau orice iti place.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu ai ce sa faci, ca o dependenta trece in timp. Tot ce poti face este sa nu te gandesti cat timp trece.

| Paul754880338 a răspuns:

Mai mult ca sigur, sfaturile nu te ajuta, ci le simti doar ca pe o usoara alinare. Nu poti evita si nu poti grabi procesul prin care treci, dar il poti indulci si il poti face sa iti fie de folos in viitor. Poti sa selectezi doar amintirile placute si sa le pastrezi cu respect, nu cu parere de rau, la loc de cinste in memoria ta si poti sa analizezi tot ceea ce s-a intamplat, astfel incat data viitoare sa nu le mai repeti pe cele mai putin bune si pe cele bune sa le imbunatatesti. Asta pentru ca sigur va exista o data viitoare spre care mergi acum, incet si cu capul plecat, dar probabil maine vei pasi cu capul sus si zambind.

Răspuns utilizator avertizat
| gogu220 a răspuns:

Ca să scapi de gândurile la fostul trebuie să te gândeşti mai intens la viitorul, ieşi cu fetele la un frape, la un teatru bar, chiar şi în parc, dar mergeţi două maxim trei, că şi băieţilor le e greu să se lupte cu multe fete.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Tine-ti capul sus si nu suferi după nimeni! Cu timpul va apărea cineva în viata ta când nici nu te astepti!

| Andreeush a răspuns:

Îți ocup timpul cu alte activități.

| Emma30555 a răspuns:

Timpul te va face sa uiți, și bineînțeles o noua dragoste, dar pentru asta e nevoie de răbdare, și sa ți ocupi timpul