| Sammy609 a întrebat:

Cum se manifesta ciclul peste sarcina?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu atentie vei reusi sa intelegi adevarul.
MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?
Autor: Dr. Raluca Hera,
Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC

Descriere, explicatie :
Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Exista, insa, unele sangerari care pot fi confundate cu menstruatia.
Menstruatia poate sa apare numai la femeile care nu sunt insarcinate. Din momentul in care s-a instalat sarcina in endometru, activitatea ovarelor este oprita temporar pe perioada celor 9 luni de sarcina.
Cu toate ca exista cazuri in care este posibil sa apara unele sangerari in timpul sarcinii, acestea nu sunt cauzate de ciclul menstrual.Sunt de alta origine si nu au legatura cu sarcina
https://doc.ro/......sau-adevar
Sau orice alt comentariul in aceasta privinta
MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?
Medicului Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.

,, Din cele spuse, logic putem afirma ca nu exista menstruatie peste sarcina. Ceea ce observa unele femei sunt sangerari de cantitati variabile ce pot avea numeroase cauze. In primele saptamani de sarcina aceste sangerari pot cauza confuzii asupra validitatii sarcinii; ulterior pot semnala o patologie mai grava ce trebuie urgent tratata de un medic specialist.''
Fragmentul este extras din articolul :
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/

Ca de altfel si in urmatorul articol :
Autor medic Alina Serea
Menstruația peste sarcină. Este posibil să fii însărcinată daca ți-a venit ciclul?
Menstruația sau 'ciclul' peste sarcină. Este posibil asa ceva?

,, Răspunsul la această întrebare este nu. Fizic nu este posibil să ai menstruație dacă ai rămas însărcinată. Menstruația peste sarcină este de fapt o falsă menstruație, o sângerare provocată de alți factori.
Menstruația apare atunci când ovulul, care este eliberat de ovarele unei femei, nu este fecundat și este eliminat împreună cu alte resturi de țesut și sânge. Ori dacă ovulul a fost fecundat și ești însărcinată, sângerarea a survenit dintr-un alt motiv.
Frgmentul este extras din urmatoarea lucrare medicala :
https://baby.unica.ro/......20999.html

| MPersephone a răspuns:

Deci am fost cu grupa de universitate la un seminar legat de educatia sexuala ai acolo au raspuns la intrebarea asta.
Este imposibil sa ai menstruatie pe timp de sarcina. Daca ai facut un test de sarcina si a iesit pozitiv, dar apoi iti vine menstruatia, atunci inseamna ca ai facut avort spontan.
Dar ai putea avea spoting, ceea ce inseamna ca iti curge putin sange, dar nu e o menstruatie adevarata. Asta ne-a explicat noua un ginecolog.

| Andreeush a răspuns:

Nu poți avea menstruație peste sarcină, pot apărea sângerări de altă natură și se confundă cu menstruația.