| Dăăqueen008 a întrebat:

Cum se manifesta ciclul menstrual peste sarcina? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste urmatorul articol : http://www.romedic.ro/menstruatia-peste-sarcina-0P32553 Vei intelege cum poate fi "posibil" asa ceva.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca se formeaza o sarcina aceasta se va implanta in endometru in vederea dezvoltarii ei ulterioare si din acest motiv procesul menstrual devine imposibil de a se mai produce in cazul instalarii sarcinii. In consecinta, atunci cand UTERUL este ocupat de o sarcina, si colul uterin este blocat prin acel dop, baraj produs de organismul femeii, devine imposibila orice fel de scurgere ulterioara. Din acest motiv se considera ca fiind absolut ANORMALE orice fel de sangerari vaginale sau din uter. Daca totusi se produc, acestea pot fi produsul care apare dintr-o leziune infectata, o rana, sau o trauma la nivelul vaginului sau in interiorul uterului si din acest motiv se impune, devine necesara, obligatorie consultatia ginecologica de urgenta. Probabil ai inteles motivul pentru care devine IMPOSIBILA orice sangerare sau menstruatie peste sarcina normala.

| Dăăqueen008 explică (pentru corbulalbrosu):

Am pus intrebarea pentru ca doua fete din liceu aveau menstruatie peste sarcina si nu au aflat. Cum se poate asta?

| Dăăqueen008 explică (pentru corbulalbrosu):

Am pus intrebarea pentru ca doua fete din liceu aveau menstruatie peste sarcina si nu si-au dat seama ca sunt insarcinate. Cum se poate asta?

| Dăăqueen008 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu,nu prea am inteles. Vreau un raspund in 2-3 randuri. CUM SE MANIFESTA CICLUL PESTE SARCINA, simplu. Fara atatea ambiguitati pentru ca nu inteleg absolut nimic daca mi se scrie atat de mult.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dăăqueen008):

O sangerare peste sarcina de obicei este foarte slaba si difera foarte mult fiind aproape imposibila sa se confunde cu o menstruatie normala. Orice alta sangerare mai intensa/puternica de obicei reprezinta un avort spontan care tocmai se produce cu incepere din acel moment. De asemenea o sangerare mai intensa combinata cu crampe si dureri intense se poate datora/produce in cazul unei sarcini extrauterine cand sangerarea se datoreaza ruperii trompei uterine ceea ce poate crea complicatii foarte serioase si necesita interventie medicala de urgenta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dăăqueen008):

Citeste urmatorul articol : http://www.romedic.ro/menstruatia-peste-sarcina-0P32553 Vei intelege cum poate fi "posibil" asa ceva.

| XxRoxRoxyxX a răspuns:

Pai poate sa vina si normal si sa te tina maxim 2 3 zile si foarte putin si inchis la culoare, depinde de la femeie la femeie unora le poate venii prima luna altele pana in a 3 luna dar e diferit de ciclul menstrual normal. Sau pot aparea sangerari care deseori sunt confundate cu menstruatia.

| MihrimahAndreea a răspuns:

Ciclul menstrual poate veni doar in prima lună de sarcină. Extrem de rar în a doua. Pe timpul sarcinii, femeile nu au ciclu menstrual.