| username23 a întrebat:

1.Ciclul peste sarcina? 2.Cum se manifesta? 2.Si care e diferenta dintre un ciclu normal si unul peste sarcina? Funda cui raspunde clar la toate 3 intrebari! Restu vot! Pupici :*

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Este posibil. Cam 20% din femei au o sangerare care imita menstra in prima luna de sarcina, cam 1% din femei au sangerari lunare pana in luna a patra de sarcina.
2. de cele mai multe ori se manifesta ca un ciclu normal care vine cu cateva zile mai tarziu sau mai devreme decat data calculata. poate fi mai scurt, mai redus cantitativ, mai deschis la culoare, neinsotit de dureri abdominale, dar aceste chestii pot lipsi.
3. diferenta este data de testul de sarcina (facut in a opta zi de la aparitia sangerarii) urmat de consult ginecologic.

| Clarity a răspuns:

Din cate am citit eu pot fi sangerari usoare sau chiar mai abundente decat de obicei...dar inchise la culoare.

Răspuns utilizator avertizat