| Anne01111 a întrebat:

Bună, daca am avut menstruatie luna trecuta normala care a durat 7 zile si am facut si un test de sarcina care a iesit negativ, sansele sa fiu insarcinata sunt 0?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se aprecieaza/considera ca pornirea menstruatiei la data calculata/asteptata/preconizata, si desfasurarea ei in conditii similare/asemanatoare cu menstruatiile anterioare ca numar de zile, flux zilnic de scurgere, cantitate, culoare, etc, reprezinta intotdeauna GARANTIA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual abia terminat, ovulul NU a fost fecundat, astfel ca NU a rezultat si instalat in uter o sarcina. De asemenea fiindca se stie foarte precis ca prin menstruatie este eliminat din uter formatiunea denumita ENDOMETRU, fiindca acesta a degenerat in lipsa sarcinii si a devenit inutil in organism. Rezulta ca aceasta ultima menstruatie prin lungimea sa si modul ei de desfasurare a reprezentat dovada cea mai sigura ca nu ai ramas insarcinata. Efectuarea testului de sarcina in asemenea conditii se poate considera ca fiind complet inutila, insa se poate efectua pentru pur si simplu pentru deplina liniste sufleteasca. Multa sanatate!

| Anne01111 explică (pentru corbulalbrosu):

Este a doua zi de intarziere, deci nu am de ce sa imi fac griji?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca nu esti insarcinata, odata ce ai avut menstra normala.
In cazul de fata, testul a fost facut inutil!

| LoveSleep a răspuns:

Sub 0 chiar.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu esti gravida, iar testul l-ai facut degeaba, cam la 21 de zile de la un contact sexual se fac de obicei acele teste.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sigur ca sunt sanse 0 daca ai avut menstruatie normala.