| issa_3630 a întrebat:

daca esti insarcinata poti avea relati sexuale? si pana la cate >luni?? mersikiss

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de sarcina. Daca este o sarcina fara probleme, poti avea relatii sexuale toata perioada sarcinii, cu doua precautii: atentie la pozitie, ca sa nu afecteze bebelusul si prezervativ in ultimul trimestru fiindca sperma poate determina ruperea membranelor si nastere prematura.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu sunt probleme de sănătate și sarcina este în evoluție contactul sexual poate dura până în luna a 8-a, după această perioadă se suspendă deoarece există riscul nașterii premature!
Medicul curant în urma fiecărui control medical de specialitate îți spune ce trebuie să mai faci în acest interval de timp, o alimentație echilibrată, efort fizic moderat, analize de sânge, ecografii, etc.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| gabytza_3730 a răspuns:

Cu siguranta, sexul si sarcina fac un cuplu minunat.

Doctorii ginecologi spun ca sexul este un lucru bun in timpul sarcinii si nu are de ce sa fie evitat, cu exceptia cazului in care medicul indica faptul ca exista riscul de hemoragie sau avort.

Nu exista nici o dovada ca orgasmul poate dauna fatului sau ca poate induce avortul, desi cauzeaza contractii ale uterului. De asemenea, nu a fost demonstrat ca materialul seminal poate provoca contractii, sangerari sau avort.
Sarcina este una dintre cele mai importante etape din viata femeilor si este este esentiala pentru viata in cuplu, pentru aceasta trebuie a se comunica mentinand viata sexuala cat mai activa.

Femeia gravida sufera reactii diferite, cum ar fi senzatia ca rolul lor de amanta a trecut pe un plan secund. In interiorul ei se instaleaza bucurie, iluzie, speranta, mandrie, teama, tristete, depresie si anxietate, in functie de personalitatea fiecareia.

Incep indoielile daca copilul se dezvolta bine, daca nu se va naste cu vreun defect, daca va fi baiat sau fata, daca sarcina si nasterea nu vor avea pana la sfarsit complicatii.

Este recomandat sa se faca sex in timpul sarcinii, deoarece aceasta provoaca modificari fizice si psihologice in libidoul si in dorinta sexuala a femeilor
, iar sexualitatea le incurajeaza respectul de sine, ceva care se detelioreaza datorita schimbarilor din corpul lor.
• In primul trimestru: Este recomandabil sa se faca sex cu o frecventa moderata, o data sau de doua ori pe saptamana, caci statisticile arata ca la 15 pana la 20% din femeile gravide in primul trimestru poate aparea riscul de avort.

Sexul ar trebui sa fie delicat si trebuie evitata presiunea exercitata de barbat asupra abdomenului femeii.

Schimbarile hormonale din corpul femeii poate produce o scadere a dorintei sexuale. Potrivit expertilor, 40% din femei experimenteaza o astfel de scadere, 50% sunt neschimbate, iar 10% au un libidou crescut.

• In al doilea trimestru: Pericolul este trecut si in general
relatiile sexuale deja nu mai pot dauna fatului.

Dorinta sexuala creste deoarece corpul feminin are acum un debit mai mare de sange in vasele pelviene, in special la femeile care au avut deja copii.

• In al treilea trimestru: Revolutia din punct de vedere emotionala a femeie este foarte puternica si, din nou, dorinta sexuala incepe sa fie reprimata, deoarece se sporeste starea de disconfort, greutatea din burta
este din ce in ce mai intensa, fatul apasa pe zona coastelor, creste nevoia de a urina si femeia incepe sa creada ca va naste inainte de termen.

Baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca poti!, daca si ca totul este bine si ok cu tine si bebita, fa-o de cate ori ai chef, mai ales ca se stie ca in perioada asta libidoul creste., fa-o fara frica ca nasti mai usor, iti spun din proprie esperienta, am facut dragoste cu sotul meu pana in luna 9, ginecologu a zis ca totul e ok, si a fost. nastere usoara!

| mojjo a răspuns:

Da poti si ginecologul recomanda sexul in timpul sarcinii dar nu salbatic kiss