| Pussy21 a întrebat:

Bună... Daca îți faci testul de sarcină după 2 saptamani de la actul sexual, rezultatul e bun?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca este pozitiv. Daca este negativ, considera ca nici nu l-ai facut. Testul e facut sa depisteze sarcina, nu sa o excluda. Asa ca are specificitate mare (nu da rezultate fals pozitive) si sensibilitate mica (da des rezultate fals negative). Siguranta unui test de sarcina este de maxim 98%, asta insemnand ca in doua sarcini din 100 testul poate fi negativ pe toata durata sarcinii. Ca sa atingi o siguranta de 98%, trebuie sa faci testul dupa minim 21 de zile de la contactul sexual (fara sa numeri ziua contactului si ziua testului, folosind prima urina de dimineata. Sau la minim 24 de zile daca folosesti urina de peste zi). Asadar, un test facut azi, 15 octombrie din urina de dimineata, iti spune daca ai ramas insarcinata in data de 23 septembrie sau inainte de aceasta data. Daca contactul sexual a avut loc dupa 23 septembrie, testul este concludent numai daca este pozitiv (caz in care esti insarcinata). Daca este negativ, nu stii daca nu esti insarcinata sau este fals rezultatul (sansele, la doua saptamani de la contactul sexual, sunt cam 50%, adica exact la fel de bine cum ai da cu banul)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina, se face la 3 saptamani de la ovulatie (asta daca stii cu exactivatate cand ai ovulatia0, daca nu stii cand este ovulatia il faci dupa 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual. Orice este facut inainte de 5 saptamani dupa ultimul ciclu menstrual, va arata negativ chiar daca esti insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, fiindca rezultatul va fi GRESIT, INCORECT, deoarece de fapt va fi NEGATIV si acesta poatefi real dar si fals. Testul se poate efectua dupa trecerea a minim 10 zile de la data ovulatiei printr-o analiza de sange, sau dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei sau 7 zile de intarziere a inceperii menstruatiei, fiindca acesta este timpul minim necesar ca ovulul fecundat sa ajunga sa se implanteze in endometru si sa inceapa sa produca suficient hormon de sarcina hCG, pentru ca in urina sa se realizeze concentratia minima detectabila necesara. Din acest motiv testul este INUTIL daca se face mai devreme dupa cum il taie capul pe fiecare, fiindca rezultatul va fi intotdeauna incorect, gresit. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la minim trei saptamani de la ultimul act sexual.

| MoarteaPoporului a răspuns:

La 2 saptamani dupa intarzierea ciclului bre