| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Daca iau ovule Cervugid si anticoncentionale si am contact sexual neprotejat este vreun pericol de sarcina? Stiu ca acele ovule s-ar putea sa afecteze prezervativul, dar afecteaza si efectele anticoncepționalelor?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce este folosita protectia contraceptiva realizata prin pastile AC, care daca sunt administrate mereu corect si conform prospectului, in acel caz este absolut IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin de fiecare data, in timpul sau la terminarea fiecarui act sexual. Substantele care exista in compozitia ovulelor Cervugid NU interactioneaza cu hormonii existenti in pastila AC in niciun fel, deci reiese ca NU este afectata deloc eficienta contraceptiva si in consecinta este cu totul/100% exclusa aparitia sarcinii. Multa sanatate!