| Alina14_7933 a întrebat:

Buna dragilor. Daca nu aveti chef de citit "romane" romantice, nu continuati sa cititi. Era doar un advertisment big grin.
Ca sa incep. Eu m-am intalnit cu fostul meu iubit in circumastante foarte ciudate : la o adunare a "oamenilor de munte". Ei bine, daca nu stiti, in fiecare an se organizeaza campuri ( un fel de tabere) in care poti merge pe munte. bineinteles, cum ne-am cunoscut, ne-am tachinat si placut in acelasi timp. Mai tarziu mi-a dat add pe facebook, am inceput sa vorbim. Ne placeam. Mult. Asa ca, datorita faptului ca ne vedeam la adunari odata pe saptamana si vorbeam zilnic, incet incet am inceput sa ne indragostim. Vara trecuta am mers intr-un camp cu oamenii muntilor undeva aproape de orasul meu cu cortul. Bineinteles ca noi am stat toata noaptea la focul de tabara, imbratisati si indragostiti, cu toate ca el avea prietena. Ok, totul superb, exceptand acest fapt. Astfel ca el s-a despartit de prietena lui, pentru ca a inceput sa ma iubeasca pe mine. Eu. si eu eram indragostita de el, dar nu pot spune ca il iubeam..Asa ca, tentata de vorbele/actiunile altor baieti, l-am lasat balta (greseala mea) si m-am angajat intr-o noua relatie, cu un alt baiat. El bineinteles ca a aflat, dar n-a zis nimic. nu am mai vorbit aproximativ 4 luni, timp in care ma gandeam la el si nu prea. Apoi, dupa ce m-am despartit de baiatul cu care eram, m-am intors la "dragostea" initiala. si ce sa vezi? Avea o alta prietena. Dar nu conta pentru el. Am continuat sa vorbim prin mesaje, iar intr-o seara mi-a spus : "Te iubesc. " si atunci am izbucnit in plans pentru ca din nou avea prietena si nu puteam fi impreuna. S-a despartit si de ea. tot pentru mine. si intr-un sfarsit eram impreuna. Dar ce sa vezi? Eu nu ma simteam bine in legatura cu el. Am inceput sa observ ca nu avem aceleasi "atuuri ". sau mai bine spus, aceleasi vise. si, nevrand sa il fac sa sufere, i-am spus ca mai bine ne despartim. A inteles, cred. si dupa putin timp dupa ce ne-am despartit am cunoscut un alt baiat : GENUL MEU. El e baiatul cu care poti rade si te poti distra, el e GENUL MEU de baiat. orgolios, smecher, putin increzut, dar perfect in sensul acesta. Asa ca am devenit noua lui prietena. Iar fostul, cel care le-a lasat pe toate pentru mine, a aflat. Si, nevrand sa il fac sa sufere in continuare, i-am trimis o scrisoare prin posta. in care i-am spus tot ce simt pentru el : faptul ca mereu il voi iubi, desi sunt cu altcineva. I-am spus ca il las in pace de tot pentru ca nu vreau sa ma tina minte ca fata pe care o o uraste ( pentru ca el asta facea in ultima vreme. ma iubea atat de tare ca apoi aproape ca a inceput sa ma urasca.), ci ca fata cu care are cele mai frumoase amintiri. I-am pus-o la posta si send, am trimis-o.
Si acum ajungand la partea finala... Nu mai pot. Am intrat intr-un fel de "criza romantica". Il iubesc extrem de tare pe acest baiat, i-am trimis o scrisoare de la revedere in care i-am promis ca nu il voi mai cauta, si de cateva zile sunt intr-un fel de depresie. plang tot timpul, mananc putin, ma gandesc doar la el si daca a citit scrisoarea. Dar sunt cu alt baiat, ala. "GENUL MEU ". si nu vreau sa ma despart de el ca ma mai distrage. si nici nu vreau sa ma intorc la fostul. si nu stiu ce sa fac sa imi revin. Vreau sa il uit pe fostul! Nu cred ca am mai fost in starea asta de disperare pana acum.
Deci, va rog. Ajutati-ma cu o parere. Si scuzati textul lung, dar trebuia sa va dau detaliile, altfel nu intelegeati nimic. Multumesc anticipat sad

9 răspunsuri:
| December a răspuns:

Da. Lung si intortochiat text big grin. Noroc ca am terminat o sticla de pepsi si ma tine treaz big grin. So. Zici la final ca-l iubesti extrem de tare pe acest baiat, dar tot tu te-ai despartit de el dupa ce el a lasat 2 fete pentru tine. Si acum vrei sa-l uiti. E cam ciudat. Hai sa te intreb altceva: pe GENUL TAU il iubesti? sau il iubesti mai mult ca pe fostul? Ideea e sa te hotarasti totusi ce vrei. E adevarat ca ideea de al uita pe fostul nu e rea, nu de alta dar daca i faci si a treia oara o faza din asta e prea mult. Dar conteaza si ce sentimente ai pentru "GENUL TAU", fiindca daca stai cu el doar pentru ca te mai distrage de la fostul, nu stiu cat de corect e fata de el. Poate ca el se implica sufleteste mai mult, aici tu stii cum sta treaba. Numai vezi sa nu-l faci sa sufere si pe el. E o parere doar. Sper ca te-am ajutat pe cat posibil.

| JoshuaNNN a răspuns:

Ce am inteles eu e ca inca mai tii la fostul (destul de mult as spune) insa nu vrei sa te mai gandesti la el pentru ca ti-ai gasit un baiat care e pe placul tau.
Bun, spui ca vrei sa-l uiti, dar lucrul asta nu poti sa-l faci asa dintr-o data si stiu ca ai auzit chestia asta de o mie de ori insa numai timpul le rezolva pe toate.Singurul sfat care ti l-as putea da e sa te gandesti foarte bine la viitor, si sa fi sigura 100% pe tine ca vei ramane cu persoana potrivita, pentru ca apoi va fi si mai rau.
Presupun ca ai o prietena buna la care ii poti spune si ei lucrul acesta, trebuie sa te descarci ei "cu totul", nu e bine sa ti totul in tine, ea te va intelege si iti va fi alaturi pentru ca in momentele de depresie cel mai important lucru e sa ai pe cineva langa tine care sa te sustina cu toate puterile.Te vei simti atunci mult mai bine si vei reusi sa treci peste momentul asta, trebuie sa fi optimista sa zici "nu e nevoie sa fiu asa trista, pot sa fiu si fericita".
Repet, cand ai pe cineva de incredere langa tine care te sustine, te ajuta, te motiveaza si te tine cu moralul ridicat, ei bine, lucrurile astea pot face diferenta.

| neutrino a răspuns:

Curat ghinion. Mergi mai departe asa cum esti acum si sa speram ca timpul le va rezolva pe toate in favoarea ta.

| D3X73R a răspuns:

Da,aicea este vorba putin si de orgoliul tau, dar in fine! La care ti mai mult? la "genul tau" sau la "fosul"? Eu spun asa:daca te-ai intoarcea la "fostul" si are prietena va face si a III-a oara acea miscare pentru ca pur si simplu tu esti genul lui! Si inca ceva nu-l poti uita pe "fostul" gandindu-te la clipele romantice pe care le-ai petrecut cu el! incearca sa gasesti cv care sa te distraga de la "visele" cu "fostul"! Cu cat te gandesti mai mult la el si la clipele alea, cu atat mai mult o sa scoti in evidenta chestile tandre, romantice si tot odata foarte frumoase, in evidenta ceea ce te face sa-ti para rau ca nu mai esti langa el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai il iubesti sau nu-l iubesti pe tipul care si-a lasat toate iubitele pentru tine?
Ce ai facut? L-ai lasat sa franga inimi si apoi i-ai frant tu inima...de 2 ori!
Nu stiu ce sa zic...ai facut o mare prostie! Acum consoleaza-te cu actualul, poate o sa incepeti sa va iubiti.

| Șeerbi a răspuns:

Buna,eu consider ca decizia asta ar trebui sa o iei tu.nu sa intrebi pe alti., incearca sa-ti gasesti un moment de liniste, si sa te gandesti ce vrei tu cu adevarat.Mai mult de atat nu am ce spune, sper ca te'am ajutat.happy

Răspuns utilizator avertizat
| akka4 a răspuns:

Parerea mea despre tine, este ca, esti cam coarda... fara suparare acum; Baiatul acela si-a lasat 2 relatii, iar tu ce ai facut? ti-ai batut joc de sentimentele lui...
Sincer, stau si ma gandesc, oare tu ce stil de viata ai, din moment ce spui ca te simti perfect langa un increzut...
Foarte urata situatia, dar sti ca fericirea ti-o faci cu mana ta; iar tu "chiar ai ales sa fi fericita"; sau poate asa crezi tu.

mariana
| mariana a răspuns:

Daca iti voi scrie ca tu "nu stii de fapt ce verei", atunci sigur ca te vei supara pe mine.
Analizeaza-te cu seriozitate si alege ce vrei tu de la viata, de la baietii cu care te-ai imprietenit.
Nestatornicia, nu este un model de urmat si nici sa te "bagi" in relatiile altora doar ca sa le strici, nu-ti fac cinste, pe considerentul ca, in viata raul facut altora, se intoarce, in final, impotriva celui ce le-a savarsit.
Nu cred ca stii ce inseamna sa iubesti, daca ai sti atunci, cu certitudine nu l-ai fi lasat, pentru a doua oara pe baiatul, pe care in prezent pretinzi ca-l iubesti si nu poti trai fara el.
Fa-ti o analiza a comportamentului si decide ce este in favoarea ta, dar care nu lezeaza pe altii.
Un gand bun si este cazul sa te maturizezi, sa stii ce vrei.