| Orange1983 a întrebat:

e prima oara cand scriu aici. Sper ca am nimerit topicul potrivit, daca nu, imi cer scuze in avans si sper sa fiu directionata unde trebuie...
Am cateva nelamuriri: am avut contact sexual neprotejat pe 8 nov, unde ejaculare nu a existat, si am 2 teste de sarcina negative facute ieri si azi, dar menstruatia lipseste cu desavarsire. De mentionat ca am uterul retrovers si ca sub nicio forma conditiile in care s-a petrecut contactul sexual nu ar fi favorizat ajungerea unui "micut vanjos" (pentru cazul in care acestia se elimina si pe perioada actului sexual, nu doar la ejaculare) la destinatie... Cel putin asa zic eu... Ultima menstruatie a fost pe 21 oct, urmatoarea ar fi trebuit sa inceapa luna asta in intervalul 15-17 nov (pentru ca media e de 26 zile), dar in loc de CM am avut parte doar de modificare a secretiei, de pe 18-19 nov, asa cum se intampla inainte sa-mi vina. Pe langa asta am facut si niste analize care nu arata foarte bine:
PAP:
SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana SAPROFITA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad �nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad �nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice �n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut si usor hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.
Flora microbiana SAPROFITA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator.
N. L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR.

PREZENT UREAPLASMA UREALYTICUM

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai luat o boala cu transmitere sexuala de la partenerul tau, respectiv Ureaplasma. Aceasta infectie este absolut lipsita de simptome la barbat, asa ca el nu stie ca o are, putand sa o aiba de multa vreme.
Nu stiu daca esti insarcinata, testele de sarcina nu au nici o relevanta, e prea repede. Ca sa poti sa te bazezi pe ele, va trebui sa faci unul de-abia pe 30 din prima urina de dimineata. Pana atunci, orice test negativ este egal cu zero.
E posibil insa ca lipsa menstruatiei sa se datoreze acestei infectii, desi e putin probabil daca ai luat-o abia acum (adica daca este atat de recenta). Oricum, este destul de serioasa si impune tratament de specialitate. Insa, inainte de inceperea tratamentului, trebuie sa discuti cu ginecologul pentru a exclude cu certitudine o sarcina (prin test de sange, eventual).