| anonim_4396 a întrebat:

in timpul actului sexual am dureri. Inainte nu aveam dar acum dela o bucata de timp au aparu, si nu este dela inceputul actului dar pe la mijloc. Deci dela inceput totul e bine apoi apar durerile si dupa dispar si revine la normal. Intrebare mea este de ce am aceste dureri?

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru linistea ta, te rog sa mergi la medic.

| chyccorita a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un doctor...

| Felys a răspuns:

Poti avea o infectie, nu sunt normale durerile prezentate de tine, trebuie sa faci niste analize care te vor lamurii despre ce este vorba

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai o infectie genitala. Cu cat ajungi ami repede la emdic, cu atat mai bine, fiecare zi conteaza enorm

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din cauza marimii penisului partenerului sau a unei infectii

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună presupun că esti fată, păi nu ai specificat ce vîrstă ave ti voi doi, dacă el este primul sau ai m ai acut si inainte pe altcineva, dacă doar acum te doare, si de cit timp exact, că ai zis de o bucată de timp, c am cit, o săptămină, o lună un an, de cind, si 2 la mină face ti cu prezervativ sau fără, preludiul cit de lung este, sau nu este deloc, iar pentru un sfat avizat si un tratament adecvat este cel m ai bine să mergi la medicul de familie să i ti dea trimitere la ginecologie. Multă sănătate si te rog să mă ierti dacă ti am pus intrebări indiscrete.

| XatomisX a răspuns:

Invata sa scrii

| Alcyon a răspuns:

Mergi la medic.

greece12
| greece12 a răspuns:

Raspunsul ti-l poate da numai medicul ginecolog, nu noi aici.
Asa ca, fa-ti cat mai repede o programare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.