| rita a întrebat:

In urma unui control ginecologic mi-a fost depistata o ushoara infectie cu Ureaplasma si o rana pe colul uterin. Mi s-a prescris tratament cu : Azitrox 500 mg(antibiotic) timp de 3 luni, atat eu cat si partenerul meu, administrat doar de 3 ori pe luna si anume in primele3 zile ale menstrei; comprimate vaginale Fluomizin (1 cutie, 6compr.); si Essentiale ("pansament" pentru ficat) pentru ca iau si anticonceptionale Marvelon 28 de la planning de vreo2 ani. Mentionez ca nu mi s-a precizat folosirea prezervativului sau abstinenta sexuala, nici pe durata comprimatelor vaginale. Nu m-am protejat si nu am oprit tratamentul cu anticonceptionale si nu stiu daca este bine? Am procedat intocmai dupa spusele doctorei mele. Tratamentul este si pentru tratarea problemei cu colul?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul va vindeca infectia si, daca rana de pe col e de la infectie, o va vindeca si pe ea. Daca cumva rana de pe col este data de o infectie cu HPV (virusul care cauzeaza cancerul de col uterin), rana nu se va vindeca si vei face analize suplimentare. Trebuia sa folosesti prezervativ fiindca anticonceptionalele pot fi influentate de tratamentul cu antibiotic (asta trebuia sa stii de la planning, era evident).

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Orice tratament al vaginului presupune și abstineța sexuală pentru recidivă.
Rana de pe colul uterin o vei trata după ce vei încheia prezentul tratament printr-o cauterizare (nu doare, se face pe viu).
Antibioticul scade eficiența anticoncepționalului.
Atenție și la purtarea lenjeriei intime, bumbac 100%, purtat o singură dată și spălat apoi fiert.
Vasul de toaletă (wc-ul) trebuie curățat mai des cu produse speciale de curățare (Domestos, Harpic, apă fiartă în care să fie pusă cloramină (o găsești la farmacie), etc.).
Sănătate multă.
Pa, pa.

| madagascar a răspuns:

Si eu am avut o iritatie pe col da era din cauza anticonceptionalelor, doctora imi dadea tot felul de ovule si solutii dar stiu ca atunci cand le luam nu trebuia sa am contact sexual, da oricum nu mi-a trecut pana nu am renuntat la anticonceptionale, cand nu le-am m-ai luat a trecut fara prea mult efort

| rita explică:

Dupa ce am depistat rana de pe col, am facut si analize specializate la Centrul medical Matei Basarab si analize la sange. Deci, sper sa se indeplineasca "profetia" Brigaelei si a medicului mei. sper ca tratamentul sa vindere infectia iar o data infectia disparuta rana sa numai existe.

| LauraSpataru a răspuns:

Eu am avut infectie plus rana pe col. Trebuie, in ordinea asta, facute urmatoarele lucruri:
- operatie pe col (se face repede, fara anestezie, deoarece colul nu are terminatii nervoase) plus abstinenta de 3 saptamani
- tratament al infectiei (si la tine, si la partener), CONCOMITENT cu alta perioada de abstinenta

| sticss a răspuns:

Am avut si eu rana pe col uterin si e foarte naspa am luat ovule. si tratamente. dupa ce am intrerupt tratamentul cu ovule am luat altu.si dupa ce n-am mai luat nimic. imi vnea menstruatia de vreo 3 ori pe luna apoi m-am dus la ginecologie iar si mi-a dat niste anticonceptionale. pentru reglarea ciclului. oricum e foarte naspa ca poti da in cancer uterin asa ca trateazate. la mine a fost din cauza ca eram virgina si folosisem ob-uri pentru virgine