| nickname87 a întrebat:

inainte de a raspunde la aceasta intrebare ar fi ok sa o cititi intrebarea anterioara. Dupa ce cititi imi puteti zice daca e bine :" Azi e 14 si am intr-un fel sau altul CM." Cu 2 saptamani inainte, aproximativ cate luni va fi dereglat?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înţeleg că prin 8.03. 2015 ai luat Escapelle sad

Cel mai probabil, această sângerare este o reacţie ADVERSĂ la "pilulă" - ea poate să apară în primele 5-10 zile după administrarea tabletei şi poate fi mai abundentă ( poate dura chiar 3-5 zile ) - motiv pentru care este des CONFUNDATĂ cu menstruaţia!

Această sângerare ( efect advers ) NU are nici o legătură cu efectul contraceptiv al pilulei!

Restul detaliilor ţi le-am dat la întrebarea anterioară...

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acea pastila nenorocita ai folosit-o fara nici un rost asa cum ti-am mai explicat in raspunsurile mele anterioare. Hormonii sintetici din acea pastila iti vor afecta ciclul menstrual dar mai ales activitatea hormonala pentru o perioada de timp poate chiar de 6-8-10 luni, imposibil de precizat deoarece difera de la femeie la femeie. Ti-am sugerat ideea de a merge cat mai urgent la un cabinet pentru a avea o discutie si la nevoie sa ti se faca un control ginecologic.Doar un medic specilist iti poate da raspunsul corect noi putem doar sa-ti dam idei sau sugestii. Ramane sa faci cum crezi tu de cuviinta. In orice caz iti doresc multa sanatate.