| beenedetta a întrebat:

mia venit menarha dar peste cat timp imi vine ciclu menstrual

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menarha este prima menstruatie.
Ciclul menstrual este durata dintre doua menstruatii succesive.
Tu faci niste confuzii.
Cred ca de fapt ai vrut sa spui ca a aparut secretia vaginala transparenta. De obicei prima menstruatie sau menarha apare in urmatorii doi ani. la unele fete dupa cateva luni, la altele dupa doi ani.

Abh
| Abh a răspuns:

Cands ai spus " menarha", m-am bucurat. Am zis, in sfarsit o tanara care stie cum se numeste prima menstruatie din viata unei femei. Bravo! Am citit mai departe si m-ai debusolat. Ce vrei sa stii, cand va veni urmatoarea menstruatie? Aceasta poate veni neregulat in primul an de ciclu menstrual, peste 1, 2 sau chiar 3 luni.
Ciclu menstrual este totalitatea fenomenelor fiziologice care au loc in organismul femeii incepand cu prima zi a menstruatiei pana in ziua de dinaintea urmatoarei menstruatii. Durata unui ciclu menstrual variaza intre 28-45 zile, in functie de sistemul endocrin al fiecaruia.