| capsunica_8366 a întrebat:

puteti va rog sa-mi spune-ti de ce formarea senzatiilor termice depinde de marimea suprafetei cutanaye si de localizarea termoreceptorilor in piele?/please am mare nevoie

1 răspuns:
| IOOI a răspuns:

Este foarte simplu. pentru la nivel fiziologic in formarea senzatiilor, organele esenţiale prin intermediul cărora se realizează captarea informaţiilor sunt receptorii, extrem de numeroşi (400.000.000) şi specializaţi pentru recepţionarea diverselor forme de energie. transmiterea la creier a influxului nervos se face prin intermediu fibrelor aferente, mai puţin numeroase decât receptorii (4.000.000)