| EmmaAdr a întrebat:

Buna seara. Doresc răspunsuri de la persoane serioase, care cunosc foarte bine aceste lucruri. Nu am nevoie de mustrări pe care deja mi le ofer singura și sunt conștientă ca am greșit, sau păreri aruncate aiurea, ci de lamuriri și sfaturi. PERIOADA FERTILA și OVULATIA sunt același lucru? Dacă menstruatia mea este regulata (data fixa), începând pe data de 2, când sunt la ovulatie? Pot rămâne însărcinată in perioada fertila sau trebuie sa se producă OVULATIA? Dacă azi am făcut sex neprotejat dar fără ejaculare înăuntru, pot rămâne însărcinată cu acel lichid preseminal? Aplicația îmi arată ca voi fi in perioada fertila peste 3 zile, dacă acel lichid preseminal conține spermatozoizi, pot supraviețui 3 zile in vagin și apoi sa fecundeze ovulul? Mulțumesc anticipat

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine intreaba un medic ca aici toti au pareri diferite, fiecare i ti zice ce crede el, doar un medic ginecolog care te consultă te poate ajuta 100%cu un diagnostic oficial demn de încredere, ce varsta ai?

| ania a răspuns:

Sfat- pe viitor fă sex numai după căsătorie, nu pentru asta a creat Creatorul sexul ce femeile să trăiască pemanent cu teroarea unei sarcini nedorite. sexul fără mustrări de conștiință după și cu acceptarea posibilății unei sarcini neprogramate chiar cu prezervativ ( cum e fiul meu cel mai mic)e mult mai plăcut. Dacă cumva totuși ai rămas însărcinată nu ucide copilul cu pilula de după sau prin avort. Și eu am fost foarte deprimată când am aflat de ultima mea sarcină dar acu mă uit la copilul meu ca la o minube, mă gândesc că nu niște celule aș fi distrus cu avort ci acest copil minunat.

| Floridori a răspuns:

Perioada fertila depinde de lungimea ciclului menstrual.
La ciclurile care au o durata normala de 28-35 zile, perioada fertila are o durata de 5 zile dintre care 3 zile inaintea ovulatiei+ZIUA OVULATIEI+1 zi dupa ovulatie.
Deci pentru a calcula perioada fertila si evident ca asta include si ovulatia, trebuie sa specifici durata ciclului menstrual.
Insa o regula care nu se schimba niciodata, indiferent de durata ciclului menstrual, este ca ovulatia are loc cu 14 zile inaintea inceperii urmatoarei sangerari menstruale.
Deci perioada fertila include si ziua ovulatiei.
Exista posibilitate de sarcina pe toata perioada ferestrei fertile pentru ca spermatozoizii pot trai in vagin cateva zile (aproximativ 3, dar au capacitatea de a ajunge sa traiasca pana la 5 zile), iar atunci cand se elibereaza ovulul, deci in ziua ovulatiei, ei sunt pregatiti pentru a fecunda ovulul. Ovulul are o viata scurta de 12-24 ore si de aceea poti ramane insarcinata doar pana la o zi dupa ovulatie.
Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi viabili doar daca partenerul a ejaculat anterior (maxim 4 ore) si nu a urinat intre timp.

Din moment ce spui ca ai avut menstruatie pe 2, exista posibilitatea ca astazi sa te afli in perioada fertila numai daca ciclul tau menstrual are lungimea de 28 de zile sau mai putin.

| Teo29 a răspuns:

Nu cred ca ai ramas gravida. Dar, pe viitor, folositi prezervativul

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

In primul rând vreau sa te îndrum sa renunți la acest păcat îngrozitor numit curvit (sex înaintea căsătoriei)
Dumnezeu îți spune sa te pocaiesti (Matei 4:17)
Legat de întrebare
Și eu am făcut la viața mea destule, am trecut prin așa ceva și mulțumesc Domnului ca niciodată nu am avut problema asta cu sarcina fostelor chiar dacă era și neprotejat și chiar in perioade fertile parcă
"Du-te și nu mai păcătui"!

| Stegman a răspuns:

Sunt acelasi lucru da. Esti la ovulatie dupa 14 zile de la prima zi a menstruatiei. Daca nu a ejaculat inauntru slabe sanse sa fii insarcinata, lichidul preseminal nu toti barbatii il elimina, nu ai de unde sa stii ca la eliminat sau nu. In caz ca la eliminat acest lichid contine spermatozoizi. Sperma poate supravetui in interiorul femeii de la 1 zi la 8 zile. Cel mai sigur e prezervativul data viitoare. Bafta.

| 69tpu69 a răspuns:

Raspunsul tau este aici...
see more...