| Tristu234 a întrebat:

Bună seara TPU!
De tare mult timp ma frământă gandul asta...
Pentru inceput vreau sa spun ca niciodata nu mi-au placut fetele,niciodata nu am vazut o fata care sa îmi placa fapt care mă întristează enorm de tare.
Mulți oameni imi spun ca am un comportament de gay adesea cu toate ca eu nu inteleg ce legatura are cu ce fac eu zilnic dar ma rog...
Oarecum asa sa fie, sunt eu gay? Recunosc ca adesea baieti mi se par mult mai estetici decat fetele dar sincer nu pot accepta faptul ca sunt gay.Pur si simplu vreau sa fiu un baiat normal care sa nu fie interesat de baieti ci doar de fete!
Mi-aș dori măcar să fiu Bi dar pana acum neplacandu-mi de nici o fata rezulta ca aș fi gay nu?
Ce credeți?
Mulțumesc celor care au citit!
Ma simt oribil scriind asta si nu am cu cine vorbi despre asta!
Am aproape 17 ani daca conteaza.
Daca supar pe cineva imi pare rau!

Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

Din păcate nu poți alege. Dacă ești gay cu siguranță ești gay din fașă, chiar dacă tu nu ți-ai dat seama și încă nu îți dai seama.
Cred că din moment ce încă nu știi ce simți pentru care dintre genuri, las-o așa. O să vină și timpul când o să simți impulsul să te îndrepți spre unul dintre genuri. Numai tu îți poți da seama dacă chiar ești atras de băieți. Sunt și acele tipuri de persoane care pur și simplu nu sunt atrase sexual de niciul dintre sexe.
Ar trebui să mai aștepți și să fii sincer cu tine însuți. Crede-mă, cu cât vei opune rezistență la ideea de a fi gay, cu atât îți va fi mai greu, cu atât vei fi mai apăsat și cu atât vei fi mai neliniștit.
Oricum, bravo pentru curajul de a scrie. Putem măcar să te ascultăm...winking

| Tristu234 explică (pentru TimSem):

Sti,toti spun ca oameni îsi pot ghida singuri viata, viitorul si destinul, dar cu toate astea cand ma gandesc ca exista lucruri de genul realizez ca uneori este nevoie si de putin "noroc".
Cel mai trist este ca sunt abordat de fete si eu nu pot nici macar sa incerc sa ma atașez de ele...
Multe sunt chiar de treaba dar pur si simplu nu imi surade ideea de a sta cu ele...
Si din atata timp sa nu vezi o singur fata care sa iti placa cred ca deja e cam clar...
Oricum nu o sa trag o concluzie pripita si probabil ca o sa incerc sa ma mai autocunosc cu timpul.
Îti mulțumesc pentru răspuns, chiar inseamna mult pentru mine!

| mi25 a răspuns (pentru TimSem):

Parca am scris eu. Foarte frumos si util raspuns.

| TimSem a răspuns (pentru Tristu234):

Cu plăcere!winking

| TimSem a răspuns (pentru mi25):

Dacă te referi la răspunsul meu, atunci mulțumesc happy.

| mi25 a răspuns (pentru TimSem):

Da, la raspunsul tau m-am referit.

33 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Mintea are o putere pe care nici nu ti-o poti imagina. Daca iti mai spui mult ca esti gay, pana la urma vei avea dreptate.
Faptul ca nu ti-a placut de niciuna e ceva normal, marea majoritate sunt monotone, repetitive, plictisitoare, ignorante, superficiale etc. Foarte putine au ceva special, un "defect" din fabrica. Prin urmare, e normal sa nu iti fi atras niciuna atentia. Daca nu te simti gay, nu esti, opreste-te sa iti mai impui.

| mi25 a răspuns (pentru Plato):

Eu iti spun ca nu ai dreptate decat in mica masura. Gay nu devii, asa te nasti.

| Tristu234 explică (pentru Plato):

Probabil ai dreptate, oricum nu pot spune ca nu mai am timp de așteptat.

| mi25 a răspuns:

Iti recomand sa faci testul Kinsey. Cauta-l pe net. Dar trebuie sa raspunzi sincer la intrebari.

| Tristu234 explică (pentru mi25):

Sincer testul acesta este o mare prostie, am raspuns sincer si imi dadea eroare...
Oricum chiar am incercat sa schimb din raspunsuri si niciodata nu am reusit sa dau de un rezultat final

| mi25 a răspuns (pentru Tristu234):

Inseamna ca inca nu ai definit ce te atrage si ce nu. Situatia ta necesita o discutie mai ampla.

| Tristu234 explică (pentru mi25):

Probabil,asta este...

| mi25 a răspuns:

Daca este gay, nu o sa gaseasca.

| Tristu234 explică (pentru mi25):

Aș fi liniștit sufletește daca macar mi-ar putea placea de una, nu neaparat sa o am dar macar sa traiesc cu gandul ca am fost capabil sa simt ceva pentru o fata si daca s-a intamplat odata se va mai intampla probabil.

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca nu ai intalnit pana acum persoana potrivita nu inseamna ca esti gay. Vei intalni pana la urma o fata care te va atrage si te va iubi asa cum esti.

| mi25 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Daca nu-l atrag fetele, nu va gasi persoana potrivita. Cunosc doua persoane care au incercat sa faca sex cu femei, dar n-a mers.

| Tristu234 explică (pentru Irinel15123532):

Sper si eu!

| Tristu234 explică (pentru mi25):

Nu stiu ce sa zic, oricum pana acum nu m-au atras in nici un fel, ma mult imi lăsau adesea o forma sau alta de dezgust...

| gheorghe699 a răspuns:

Da cred ca ceva este in neregula cu tine, la 17 bani ar trebui sa fi nebun dupa fete, frumoase, urate, ..iti spun din experienta, pe toate le doream la varsta ta, recunosc nu le aveam si sfarseam cu.o laba, dar dorinta era atat de mare.

| Tristu234 explică (pentru gheorghe699):

Dorința nu exista mai deloc, pot sa spun ca odata la un secol pentru 2 minute dacă măcar aveam asta in gand.

| mi25 a răspuns (pentru gheorghe699):

Ai dreptate. Si eu eram asa.

| Roelly202 a răspuns:

Fa-ti o prietena/iubita, si mai vorbim.Noroc! happy

| Tristu234 explică (pentru Roelly202):

Am avut și mă lăsa rece...Nu simteam mai nimic pentru ea decat respectul pe care il poti acorda unei persoane, m-am gandit ca nu are rost sa mai stau cu ea daca nu ma atrage si am terminat.
Oricum nu cred ca eram compatibili.
(Timp de 7/8 luni am incercat stand cu ea dar nu a mers, imi era ca o prietena oarecare)

| Tristu234 explică:

Ar fi bine...

| genericuser0333 a răspuns:

Frate și eu 18 ani de acum și mi-am dat seama pe la 13 sau 14 ani că mă atrag băieții, nu e o perioadă de experimentare... am încercat să mă opun și am trecut printr-o perioadă foarte neplăcută; ce o sa fac? viața mea se termină aici... nu o să am niciodată un viitor, și mi-am dat seamă că trebuie să ma accept așa cum sunt, indiferent ce se spune despre persoanele ca noi e de cele mai multe ori neadevărat, dacă unui tip îi plac fetele de culoare și altuia cele asiatice, cine ești tu să discuți gusturile omului? e cam același principiu. Nu ești singur, noi trebuie să ținem strâns, suntem minoritatea, oricând ai nevoie poți să îmi scrii, mi-ar face plăcere să discutăm mai pe larg.

| TimSem a răspuns (pentru genericuser0333):

Matură și sănătoasă poziția ta față de chestiune. Mda... nu e cale decât înainte...

| mi25 a răspuns (pentru genericuser0333):

Gandeste pozitiv. Ca tine sunt cel putin 4-6 din populatie. Fa-ti un prieten care este la fel ca tine. Deocamdata stai in dulap, daca tu consideri ca ai tai parinti nu te vor accepta, pana cand o sa poti "sta" pe picioarele tale. Cauta sa iti faci o profesie liberala, care sa nu depinda de sefi.
O sa-ti fie greu, dar ce inseamna o viata fara lupta. O sa-ti fie greu sa-ti faci un iubit de lunga durata. Si in "domeniul" hetero trebuie sa ai mai multe relatii pana cand ajungi la una stabila.
Cu timpul o sa poti sa alegi ce vei face. Dar nu gandi cum ai scris: "ce o sa fac? viata mea se termina aici... nu o sa am niciodata viitor". Este o gandire pesimista, care nu te ajuta.

| genericuser0333 a răspuns (pentru mi25):

Eu cred că e mai bine să le spui părinților, decât sa afle de la altcineva, sau să afle despre tine la 30 de ani, știu că sunt mult mai afectați dacă le ascunzi asta, pur și simplu o să realizeze că de fapt nu te-au cunoscut niciodată cu adevarat... cât despre viața mea sunt hotărât deja, am gândit lucrurile alea cu vreo 2 ani în urmă, acum sunt împăcat cu ideea, nu e ca și cum ai avea de ales, ori lupți pentru o viață mai bună ori ești un ratat aruncat la marginea societății și ai dreptate o relație serioasă de genul ăsta... puține șanse, dar gândim pozitiv yeiii

| Tristu234 explică (pentru genericuser0333):

?‍♀️ce sa facem, asta este.
Mersi de raspuns oricum.

| mi25 a răspuns (pentru genericuser0333):

Ai dreptate, dar... depinde de parinti. Daca sunt incuiati la minte in acest sens, poate sa ajunga sa fie alungat de acasa sau pedepsit intr-o multitudine de feluri.

| Tristu234 explică (pentru mi25):

Cam asa...

| genericuser0333 a răspuns (pentru mi25):

Dacă trăim în România... sunt sigur că ai mai auzit asta, dar dacă te iubesc, te vor accepta mai devreme sau mai târziu. Oricum în România nu poți avea o viață normală, adică în școli încă se mai râde de faptul că ești gay și eu personal nu înțeleg de ce, li se pare că suntem o glumă sau ceva? Dacă chiar vrei să fii fericit îți zic eu nu o să-ți construiești o viață aici, ar trebui să te orientezi spre Vest. România e pierdută din toate punctele de vedere, dacă vrei să crezi că se poate schimba ceva și că mergem spre bine, te amăgești singur...

| mi25 a răspuns (pentru genericuser0333):

Știi care-i prima poruncă a lui Bulă? "Nu-i dori moartea șefului, fă-l să și-o dorească singur." Translatând la discuția noastră putem spune că da, dacă părinții te iubesc te vor accepta. Dar îți vor pune tot timpul condiții încât ve-i dori singur sa pleci.
Te întrebi de ce râd oamenii de faptul că ești gay. Motivele sunt multiple, dar pe primul loc stă incultura, pe al doilea propaganda bigoto-fundamentalist-religioasă. A inceput ca biserica să se implice în toate. Biserica ortodoxă este cea mai bigotă și fundamentalista dintre cele creștine si aproape dintre toate. A rămas la nivelui evului mediu, când orice anomalie a corpului omenesc - fizică, psihică sau de alta natura - era blamată, deoarece era considerată că este ca urmare a păcarului, iar oamenii râdeau de aceste persoane, fiind considerate fiinte subumane.
O altă cauză o consider compusă din 2 părți: lipsa de curaj al multor tineri - în special - de a ieși "din dulap", dar și a faptului că prin paradele homosexuale se induce în rândul populației un dezgust, prin modul deșănțat în care se prezintă.
Problema nu este că se râde de homosexuali: gravă este discriminarea. Dar, cum a arătat referendumul, populația Romăniei se îndreaptă - încet, dar sigur - și în această privință spre normalitate.