| yym a întrebat:

Buna seara, va rog din nou foarte mult sa mă ajutați în următoarele probleme, va mulțumesc anticipat! Așadar: având ovare micropolichistice, ciclul nu îmi venea decât o singură dată pe an, două săptămâni sau o lună. Singura dată când a venit 3 luni la rand a fost la 12 ani, când mi-a venit prima data. Și acum 3 ani, când mi-a venit din aprilie până în decembrie, dar și acolo la o distanta de 2-3 zile și uneori cu durata de 2 săptămâni, uneori, mi-a venit și 2 luni neîntrerupt, cu cheaguri, dureri, in fine! După tratamentul cu Duphaston și anticoncepționale, mi-a fost mai rău, nu am suportat pastilele și am avut reacții adverse rele: amețeală, leșin, voma, greata mereu după ce le luam, tot timpul le-am întrerupt, după care a fost mai rău. Ciclul se relua 2-3 zile, apoi se oprea de tot. Momentan, eu am ciclu decât cu Duphaston. Habar nu am dacă vreodată am avut ovulație. Am avut și alergii pe piele, mai multe probleme. Ginecologul mi-a spus că nu o sa am probleme, chisturile o sa se dizolve și îmi dă scris că o să am copii și de fiecare data mi-a prescris același tratament, doar a schimbat anticoncepționalele. Am schimbat de la Triregol, Belara, Midiana Zilnic. După ultimul cred că mi-a fost cel mai rău. Desigur, asta după 3 luni de Duphaston sau 15 zile, apoi pastilele. Anticoncepționale, la rândul lor, 6 luni. Dar mai mult de 2 luni, neîntrerupt, nu am rezistat, mi-a fost foarte rău după ele. Chiar și acum. In noiembrie le-am întrerupt, de atunci nu mai am ciclu. Orice as fi incercat, niciun rezultat, ba chiar mai mult rău mi-au făcut. Am luat și MyoSun Plus, pliculețe, nimic. De doctori sunt sătulă, fiecare zice altceva, prima doctorița nu mi-a văzut chisturile deloc pe ovarul stang. A zis că nu am nimic. După care, au zis că totul e perfect, doar că uterul este mic, dar perfect pentru înălțimea mea(deoarece sunt foarte scunda) și am aceste probleme cu ovarele și că pot să fac copii. Am fost la 3 medici ginecologi. Cu problema mă confrunt de la 12 ani, tratamente fac de vreo 2-3 ani. Nimic. Am testosteronul foarte mărit, am luat o lună Androcur, pentru reducerea nivelului de testosteron, apoi, la scurt timp, au revenit simptomele. Medicii endocrinologi nu mi-au dat decât anticoncepționale și Normens. Atât. Și ultimul, acest Androcur. Fiecare spune că nu am nimic și nu îmi prescriu decât anticoncepționale, in mare. Dar, fara rezultat. Mai nou, am alta problema cu tâmpla și urechea și 5 medici nu sunt in stare să știe ce am, mă trimit de la unul la altul și ridică din umeri. Nu am nimic. Probabil că atunci când nu știu, zic că nu am nimic. Pe mine mă doare urechea și e înfundată și ei zic că am de la dinți. Sau că nu e nimic. Eu leșin și ei zic că nu e nimic. In fine. Întrebarea este următoarea: deși nu am iubit și, prin urmare, sunt virgina, dar știind problemele mele de sănătate, pot recurge direct la inseminarea artificială sau fertilizarea in vitro? La ciclul meu o data pe an și acela poate anovulator, nu știu dacă pot rămâne însărcinată. Mai este și norocul, sa mă duc fix la ovulație, înainte de ciclu, dar este mai greu. Nu pot preconiza acest aspect.
Apoi, având mari probleme cu vecinii, fac o gălăgie infernală, nu mai pot sa dorm și să stau in casa de zgomote din cauza lor, am chemat Poliția, nu a făcut nimic, știți vreun loc unde este liniște, sa mă pot odihni in liniște? O mănăstire sau eu știu? Poate vreo idee, orice, nu știu ce să mai fac! Am și probleme cu urechea, multe de sănătate și am mare nevoie de odihna, uneori nu dorm decât 2-3 ore pe noapte si asta de mult timp! Chiar și ac

1 răspuns:
| StefanIlAreMare a răspuns:

Cate probleme ai...