| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Buna,simt ca nu mai rezist. Am decis sa scriu aici tot deoarece la mine in oraș nu este psiholog,daca ar fi as merge cu drag numai sa pot sa spun tot ce am pe suflet. Anul trecut mi am început relația cu iubitul meu cu care încă sunt impreuna, nu am cuvinte sa descriu acele momente frumoase pe care o sa le țin toată viata mine, imi aduc aminte fiecare secunda petrecuta cu el fiecare loc unde am stat amândoi,fiecare banca din parc are povestea ei si era atat de frumos, prima data cand m-am îndrăgostit cu adevărat,am mai fost si cu alți baieti dar pur si simplu relația asta a însemnat atat de mult pentru mine. Ne am cunoscut iarna trecută, atat de frumos,ne plimbam mereu. Imi aduc aminte cat de frig era afara si nu simteam nimic pentru ca eram amândoi si ne plimbam nu mai era nimeni in parc decât noi doi si un ger amar afara, ma simteam liberă si fericita,am petrecut cu el cele mai frumoase momente. Ieșeam seara, el venea spre mine pentru ca mi era frica sa merg noaptea singura pana in oraș, si cand se apropia ii fugeam mereu in brațe si il strângeam tare si ma simteam atat de bine dupa ne luam strâns de mâna si mergeam sa bem ceva. Niciodata nu mi au placut orele acelea cand stateam la bar,dar nu i spuneam ca eram la început. asteptam sa mergem spre casa ca sa ma plimb cu el sau sa ne oprim in parc. Asa a trecut iarna. Noi doi peste tot, de paste am fost amândoi sa luam lumina si nu o sa uit niciodata seara aia, ne Țineam de mâna si am stat cu capul pe umărul lui, am fost cu el peste tot,ne am strâns in brațe peste tot. Cu el mi am început viata intimă, si nu imi pare rau, am pus mult suflet si odată cand ne am certat i am spus ca regret ca am făcut asta deși mințisem,n am regretat niciodata asta.a fost primul meu iubit cu care am putut sa vorbesc orice. M am depărtat de toti prietenii. Nu am avut in viata mea încredere intr o persoana cum am avut in el. Vara mergeam la plaja amândoi, sm făcut poze peste tot. Avem atâtea amintiri frumoase pe care nu pot sa le uit niciodata, însă totul s-a schimbat nu mai e bine deloc. Cu timpul începeam sa ne certam tot mai des,dar fiecare împăcare ma făcea sa ma apropii mai mult de el si sa l iubesc mai mult,apreciam cand venea la
Mine sa ne împăcăm, cand imi spunea ca i pare rau si cand vedeam ca i pasa. De la un timp nu mai este asa nimic. S a schimbat mult fata de mine.ma jignește mult cand ne certam,si eu il jignesc pe el,dar numai cand ma enervez foarte tare din cauza lui. El este si foarte gelos,si eu sunt la fel,dar parca numai din cauza lui. Pentru ca la început el ieșea mult cu prietenii lui mai ales in Weekend,iar eu stateam acasă.pur si simplu nu ma deranja atunci si nu aveam nicio problema pana intr o zi cand i am zis ca vreau sa ies cu prietenele mele,iar el se supăra. Au urmat apoi mai multe faze cand i am spus ca vreau sa ies si pana la urma i am spus ca nu e corect ca el sa iasă, iar eu nu. El a preferat sa nu mai ieșim cu prietenii numai ca nu voia sa ies singura cu ele.si nici macar nu ieșeam cu prieteni baieti doar cu fete. Cred ca din cauza asta mi-a stârnit oarecum Gelozia pentru ca dupa eu nu ieșeam dar el ma intreba daca poate sa iasă,iar eu nu puteam sa i zic nu parca ma simteam
Vinovata. Ma deranja însă ca au fost câteva faze cand el a fost ieșit si mi-a rapsuns greu la mesaje si găsea scuze. Ceea ce mi-a pus un semn de intrebare. Eu ma consum foarte tare la chestii de genul pentru ca ma gandesc invers ca daca eu as fi făcut asa el se supăra si mai rau si făcea si mai rau ca n am rapsuns. Aici ceva nu e corect pe tru amândoi. Asa au continuat certuri dar niciodata nu ne am despartit,mereu ne am impacat însă din ce in ce mai mult cu cat ne certam am început sa ne jignim. Problema este ca el mi-a spus de multe ori niște chestii foarte dure, mi-a frânt inima si m-a făcut sa ma îndoiesc de el. Eu înainte nu plângeam in fata lui,dar de la o cearta foarte mare pur si simplu nu am rezistat si am început sa plâng, el atunci m-a luat in brațe mereu si ma liniștea si ma simteam bine ma calma parca era medicamentul meu. De atunci parca mi am făcut un obicei o slăbiciune,nu mai pot sa indur cearta imi vine sa plâng mi-a ajuns tot si plâng mult cand ne certam,acum el se enervează foarte tare, imi pune mâna la gura si imi zice sa nu mai plâng pe un ton dur. Ii spun ca încerc dar daca nu pot si imi vine s aplana de ce ma forțează si nu ma lasa sa ma
Descarc.eu încerc sa nu mai plâng dar nh pot. Acum câteva luni pe strada m-a împins intr-un gard cand ne am certat si m-a dat putin mai tare cu capul de el apoi cand am început sa plâng m-a tras foarte tare de mâna si m A împins in fata tare. A fost prima data cand a dat in mine. Am simțit ca imi cade cerul in cap. Omul pe care il iubesc din tot sufletul sa imi faca asa. Mi a promis atunci cu lacrimi in ochii ca nu o sa se mai repete si l am crezut. M a mințit. De atunci face si mai rau. Am ajuns sa mi fie frica de el. Imi spune ca nu mai vreau sa ies cu el ca trage de mine sa ieșim. Eu imi doresc din tot sufletul sa fie ca înainte,dar daca nu e si el ma Dezamăgește mereu cu câte ceva. Eu de aia ies din obligație, pentru ca prefer sa dea in mine afara decât sa vine peste mine acasă si sa risc sa ma audă ai mei, odată m-a împins foarte tare in camera si m-a durut coasta 3-4 zile, nu puteam sa stau pe spate. Certurile pornesc foarte mult si de la ai lui. Mai exact sora lui. A venit acasă de câteva luni, de atunci ne am răcit foarte mult noi doi pentru ca ea doarme cu el in același pat o perioada cat sta acasă. La început nu am avut nimic in potriva. Dar acum ma deranjeaza parca simt ca doarme cu e numai ca sa nu vorbim noi doi la telefon. Mereu cand vorbesc cu el trebuie Sa mearga la baie si sa vorbească, se fereste foarte mult. Înainte noi stateam la telefon pana târziu. acum se supăra daca ma culc la 10. Dar ma plictisesc si imi aduc amintește alte seri cand muream de oboseala si stateam si vorbeam cu el si ma culcam fericita. Acum la 11 ea se culca, iar el nu poate sa stea sa vorbească ca o trezește. El a fost plecat sa dea sesiunile si a stat 2 săptămâni la București.Si intr o seara a rămas fără baterie si el făcea cam 1 ora pe drum cu metroul si pe jos. Si cei de acasă Adica mama lui cu sora lui si cu tatal lui au intrat in panica. Eu stiam ca a rămas fără baterie ca vorbisem si imi spunea ca nu mai are. Si trecuse cam mult si nu ajunsese acolo unde stătea la niște prieteni de ai lor, iar toti au crezut ca s-a pierdut. Si eu eram la fel de speriata ca ei dar ei nu m au ajutat cu nimic,Ba mai mult sora lui mi-a dat mesaj pe Facebook si mi-a bătut apropouri ca asa se intampla ca i-a zis ea lui ca vorbim Prea mult si alte din astea,iar eu m-am simțit foarte prost... Cand a ajuns el acasă acolo,l a sunat taicasu si a început sa i strige ca vorbeste cu mine... m-am simțit foarte prost,am plâns mult in seara aia. Eu am vrut mereu sa ne avem bine si i am avut la suflet dar din momentul ala s-a rupt tot, m au făcut sa vad cum sunt De fapt. Mi au deschis ochii. Pe el mereu il suna sora lui cand e cu mine. Intr o zi ii zisese ca e la mine,iar ea era in oraș si se ducea acasă si p a sunat si i-a spus ca credea ca merge acasă.ii bate asa apropouri mereu. Nu mai sa nu vorbim. Se tine dupa el peste tot. Il grăiește mult cu multe chestii si am încercat mereu sa i deschid ochii sa vadă, dar nu observa nu stiu cum sa l fac sa observe. Nu vreau sa fiu rea, sa l despart de ei.dar familia e familie si iubita iubita. Nu e frumos sa doarmă sora de 30 de ani cu un baiat de 19 in pat, cand putea sa doarmă tatal lui daca nu aveau camere. El nu are intimitate. El mi-a spus odată ca nici lui nu ii convine dar n are ce sa
Faca. El nu are cuvânt in fata lor. Parca il schimba fata de mine. De cand a venit de la București ma bate mereu daca zic ceva de sora lui. Dar ii spun pentru binele
Lui. Mereu cum aude ca merge in oraș il trimite sa ia câte ceva.sau vrea sa mearga cu el. Numai ca aude ca vine la
Mine sau ieșim noi doi. Cand ma duceam intr o zi in parc cu el,pe strada mea sora lui era la o înmormântare si ne am întâlnit.i am sis ca ma duc sa ma vad cu el si mi-a bătut apropo ca daca stam mult ca e taicasu singur cu copilul acasă (ea are copil) si iar m-am simțit foarte prost pentru ca nu e el ebligat sa stea cu copilul ei atâta timp cat tatal ei e acasă cu el. Deci nu mai rezist mi se rupe inima,v am scris cu lacrimi in ochi,plâng in continuu.din caută ei el e schimbat, el ma bate.plang degeaba mai rau il enervez,mai rau ma bate. Mai rau este. Aseara am ieșit in parc cu e pentru ca se ruga de mine sa mergem la ziua verișoarei lui. I am zis de o luna de cand ne a invitat ca nu vreau sa merg din mai multe motive. Eu nu cunosc pe absolut nimeni. Cei care vin sunt altfel iar eu nu sunt genul,ma simt si foarte prost mereu pentru ca toată lumea bea la grătare.mie nu mi place. Mai este si fosta lui iubita care l a înșelat. Simt ca ma ia doar sa i faca in ambitie. Simt câteodată ca i ar fi placut sa fiu Altfel, sa ma distrez.dar pur si simplu nu sunt genul, am încercat sa gust din băutura dar nu mi place.nu mi place sa dansez aiurea.imi plac alt fel de petreceri. Anul trecut cand am fost la ziua ei era iar si fosta lui iubita pentru ca e prietena cu verișoara lui.m-am simțit si atunci prost,ea si a pus de mai multe ori vin in pahar, apoi el tot insista sa gust putin si mi w pus vin in pahar si am luat o gura mare numai la insistentele lui.m-a durut capul toată noaptea. De asta nu vreau sa merg.si aseara in parca m-a bătut si m-a făcut nenorocita.a tras de
Mine ca nu ma duc cu el. In momentul ala am avut ceva pur si simplu n am mai simțit nimic fata de el. Dupa o ora si a cerut scuze si sa zicem ca acceptasem sa ne împăcăm pentru ca altfel nu aveam cum sa plec acasă. Dar n am mai simțit niciun sentiment fata de el. M a ținut de mâna, m-a saturat, dar totul dispăruse. Am ajuns acasă si eram seaca. Nu stiu ce se intampla. Il urăsc ca ma bate si nu ma asculta. Ii vreau doar binele vreau sa vadă ce se intampla in jurul lui. Vreau sa fie bărbat. Va rog ajutați ma cu un sfat. iartati mi Greșelile. Mulțumesc mult daca ați citit. Ma simt putin mai bine ca am scris ce aveam pe suflet. Sunt mult mai multe de povestit. asta este decât un rezumat.o zi buna

13 răspunsuri:
| OMFGConrad a răspuns:

Bună!
Îmi pare rău să aud că ți se întâmplă toate acestea. Te rog, fă-ți cel mai mare bine posibil ție şi rupe această relație toxică. Un băiat ce face aşa (te bate, te jigneşte, te înjoseşte) nu se va schimba NICIODATĂ. Va fi un animal tot restul vieții lui. Pur şi simplu nu te merită. Mult noroc în găsirea unui bărbat care să te respecte şi să te iubească!

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru OMFGConrad):

Nu pot sa ma despart de el pentru ca ma ameninta si pentru ca face urat. cum sa scap de el cand eu l am blocat peste tot, iar el vine la mine cu floare sa ne impacam si intra la mine in camera? nu vreau sa le spun parintilor ce mi-a facut pentru ca sigur ar chema politia si nu vreau sa i fac rau

| corbulalbrosu a răspuns:

Relatia voastra a degenerat si a devenit insuportabila. Pentru binele tau ar trebui sa rupi relatia cu el cat mai rapid, indiferent de cat de tare te-ar afecta pe moment. Nu poti convietui o viata intreaga alaturi de un tip violent, abrutizat si dominat de o gelozie maladiva. Nu-ti bate joc de viata ta in continuare. Multa sanatate!

| OMFGConrad a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Nu îi faci tu, dar el îți face. Chiar îți place sadomasochismul acesta?

| Caranfil a răspuns:

Sunt si eu de acord ca cel mai bine ar fi sa te desparti de el. Daca acum te bate, si te bate din chestii neinsemnate, cum poti sa iti imaginezi un viitor cu el.Fii sigura ca este deja o obisnuinta sa dea in tine.Mai ales din prostii de genul.Le poti spune parintilor tai ca s-a racit relatia si nu mai merge si ca va despartiti, nu trebuie sa le spui cu detalii sa se ajunga la politie.Alta solutie nu prea ai

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca asta poate fii o relatie fericita sau avea un viitor fericit.
Cand un barbat incepe sa te jigneasca, inseamna ca deja s-a plictisit de tine si nu-i mai pasa, posibil chiar sa-si fii gasit pe alta.
Daca te bate, atunci sfatul meu este sa fugi cat mai departe de el, pentru ca niciodata nu vei putea avea un viitor fericit alaturi de un om violent.
Indiferent cat de mult v-ati iubit, totul tine de trecut si nu se mai poate schimba in bine.

| DeeaMarry a răspuns:

Ma gandesc ca ai undeva in jur de 16-17 ani.
In primul rand, welcome to the real world! Trebuie sa inveti ca nu tot ce zboara se mananca. La inceput toti se poarta frumos cu tine si "relatia" e ca in basme. Trebuie sa treaca ceva timp pentru a cunoaste un om cat de cat, caci cu surprize iti poate veni si dupa 20-30 de ani de convietuire.
Trebuie sa incetezi sa ii mai cauti scuze. Familia lui nu are nicio legatura cu faptul ca el e violent cu tine. Iti sugerez sa rupi orice fel de legatura cu un baiat in momentul in care este violent cu tine pentru PRIMA DATA, pentru ca in mod sigur va fi din nou.
Data viitoare cand te indragostesti ai grija sa iti tii picioarele pe pamant.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru DeeaMarry):

Am 17ani jumate. Am tot încercat si încerc sa ma despart de el, însă el vine duoa mine nu pot scapă pur si simplu de el

| bastars a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa ii dai linkul acestei postari.
Daca accepta si se schimba bine, daca nu desparte-te de el (chiar si cu interventia politiei daca e nevoie)
Stiu ca nu o sa fie usor insa asta e cea mai buna varianta

| DeeaMarry a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Cere ajutorul parintilor. Metode sunt, problema e ca tu nu esti complet hotatara inca.

| FAndrei a răspuns:

Mi-am recitit povestile scrise aici, pe TPU si ti-am vazut comentariul, mi-ai zis ca ai plans si am ramas impresionat, m-ai facut curios sa vad cine esti, ce esti, si am intrat aici ca sa iti citesc povestea ca sa zic asa. Daca mi-ai citit povestea, stii ca am suferit mult in adolescenta, si asta pentru ca nu reuseam sa fiu pe plac fetelor, imi doream atat de tare sa am pe cineva langa mine, ca sa ii pot darui ce am eu mai bun, iubirea intr-un cuvant. Ma simteam fix ca un om legat de un copac de cateva zile, fiindu-mi foame si sete, si din cand in cand mai veneau in fata mea niste oameni si mancau ca sa imi faca in ciuda. Nu stiu daca am putut sa reproduc sentimentul atat de bine ca sa il poti inteleg, dar iti spun doar ca ai reusit sa imi readuci aminte citindu-ti povestea, de momentele cand stateam si sufeream si nu intelegam de ce nu pot fi iubit si nu pot iubi o femeie, de ce mi-a fost destinat sa sufar din cauza asta.
In timp ce citeam imi imaginam cum ar fi fost daca chiar as fi intalnit o fata ca tine, care sa ma iubeasca cum il iubesti tu pe baiatul asta. Efectiv nu imi pot imagina ce sentimente puternice ar fi putut exista intre 2 persoane care ar fi dorit sa daruiasca iubirea neconditionata unul fata de altul.
Iarta-mi iesirea, am simtit nevoia sa scriu asta. Acum in legatura cu problema ta, sfatul meu e sa renunti la el, nu te pierde in idea ca nu vei gasi pe altcineva, mereu vei gasi, esti doar mica, si nu ai inca experienta necesara ca sa intlegi ce vrei, nu ii mai da atentie, nu il mai baga in seama, o sa isi piarda interesul. I te-ai oferit prea mult, iar acum el crede ca te detine, ca esti a lui, dar nu la modul de iubita, ci de umplere a egoului lui, si nu poate sa conceapa ca te pierde, din cauza ca asa functioneaza egoul, nu vrea sa fie atacat.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru FAndrei):

Multumesc mult

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Mi se rupe efectiv sufletul.
Este o relație toxică, draga mea. Gândește-te puțin.Îl ierți în continuare, vă căsătoriți, faci copii. Iar el nu se schimbă(niciodată bărbații care îsi bat femeile nu se schimbă).Iți crești copiii în bătăi, în certuri. Ai spus că nu le spui alor tăi că vor chema poliția. Dacă Doamne ferește iti dă una intr-o zi și te bagă in mormant? Sau rămai paralizată pe viața. Tu esti cea mai importanta, nu el. Nouă ne este ușor să vorbim, ce este în sufletul tău doar tu știi. Esti tanara, nu te lăsa lovita, nu meriti asta. Te implor, spune-le alor tăi, desparte-te de el, scumpa fată. Ai spus că nu ai psiholog in oras. Cauta pe net, sunt psihologi care fac terapie online. Sau o alta varianta ar fi sa vorbesti cu un preot, și el pot fi un bun psiholog. Inca o data, nu te lasa calcata in picioare de el, iti va părea rau mai tarziu, nu iti risipi tineretea.Ia un ordin de restrictie, desparte-te de el.Iti doresc tot binele din lume și sa te desparti de el, scumpa mea.