| anonim_4396 a întrebat:

sint casatorita si am 2 copii minori, sotul a plecat la munca in Franta de aproape 7 luni si ar vrea sa ne ia acolo pe mine si copii dar eu sint nesigura.Mentionez ca in urma cu 1 an am avut probleme cu sotul el fiind mai violent am vrut sa divortam dar pentru copii am renuntat.Dar acum as vrea sa intreb ce sa fac daca sa plec sau nu?

10 răspunsuri:
| a3e6u9 a răspuns:

Poți să faci un calcul cu avantaje și dezavantaje. Tu știi mai bine decât mine care sunt alea. Copiii tăi ar putea avea un viitor acolo, aici slabe șanse.

| sharlyn a răspuns:

Sfatul meu e sa nu pleci acolo poate va continua sa fie violent si nu o sa ai ce face pentru ca o sa fi departe de tara ta si nu vei avea bani sa te intorci in tara sau sa mergi undeva sa stai ca sa nu te mai bata, si acolo vei fi nevoita sa stai ca nu o sa ai de ales.Pentru binele tau si pentru a copiilor ramai in tara. Daca o sa mergi in Franta si va continua sa te bata si cineva o sa il denunta o sa fie foarte grav, fiind ca in alte tari sunt reguli mai stricte decat in Romania.

| onasis1961 a răspuns:

Dacă nu te-ai despărţit de soţ acum un an, de dragul copiilor, cred că tot de dragul şi viitorul lor ar fi bine să mergi în Franţa! Aici ce vor face? Copii tăi acolo au şi tata şi mama lîngă ei să-i ajute, iar soţul văzând o altă faţă a lumii şi altă civilizaţie, poate a schimbat comportamentul! Plus că nici-o dată nu e târziu să divorţezi! Să fii sănătosă şi să iei soluţia cea mai bună pentru toată familia! Baftă!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Tu şti cât de GRAVE au fost "problemele"...

La fel, tot tu trebuie să te hotărăşti cât de mult "merită" să suporţi...

Oricum, violenţa fizică este o "apucătură" de care greu se "lasă" - mai ales dacă observă că îl accepţi aşa.

Ca să nu mai spun de efectul NEGATIV pe care îl au aceste "scene" asupra copiilor - crează traume psihice care, mai târziu, pot avea efecte devastatoare.

Eu unul NU aş suporta un astfel de comportament, indiferent cum îl motivează!

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna parerea mea este sa va mutati cu toti in Franta deoarece e mai bine pentru toti si poate sotul tau se va cuminti, potoli si nu o sa mai fie probleme de divort si daca copiii isi doresc acest lucru de ce nu?

| FeTizZa a răspuns:

Mai intai gandeste-te la copii. Intreabai pe ei ce vor. Dupa care ai putea sa-ti pui si intrebarea daca acolo vei trai mai bine.

| mona a răspuns:

Faci cum vrei pana la urma dar sfatul meu e sa mai dai o sansa casniciei, cine stie poate va fi mai bine

Răspuns utilizator avertizat
| Viorel011 a răspuns:

7 luni e cam puţin să poţi prinde rădăcini astfel încât să poţi întreţine o familie. Sigur, depinde ce job şi-a găsit.
Revenind la violenţă, dacă s-a îmbătat şi te-a cârpit, e condamnabil dar se poate trece cu vederea. Însă dacă violenţele pornesc de la gelozii, întemeiate sau nu, astea nu vor dispărea niciodată.

| Xydo a răspuns:

Când veți realiza că le faceți mai mult rău copiilor dacă stați lângă o bestie? Te-a lovit o dată? O va face și a 2-a, a 3-a etc dată. Are rost să te legi la cap dacă nu te doare?