| crina3561 a întrebat:

De curand am aflat ca sotul meu ma inseala. Suntem de 8 ani impreuna si avem doi copii, unul de 4 ani si unul de 6 luni. In urma cu 3 saptamani am aflat ca de aproximativ 2 ani el isi cauta partenere, se intalnea cu o studenta cu care, spune el, facea doar sex, statea aproape in fiecare noapte pe net si lua legatura cu tot felul de femei, pe chat-uri, pe messenger, pe site-uri de dating.
Am incercat sa discut cu el si sa inteleg de ce s-a intamplat asta. Bineinteles ca s-aincurcat in tot felul de minciuni, printre cauzele enumerate de el fiind: din cauza copiilor nu ma mai vedea ca pe o femeie, ca uneori ne certam si il deranja atmosefara aiurea, ca nu simtea ca il doresc si din cauza asta nu se simtea barbat, ca nu se simtea implinit si isi dorea mai mult decat pe mine si familia...
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, imi este foarte greu sa iau o decizie in ceea ce priveste divortul, mai ales ca avem si doi copii. El nu vrea sa divortam si jura ca nu se va mai intampla, dar eu nu pot uita si ierta asta si nu stiu daca voi putea trai o viata alaturi de el cu aceste rani in suflet si cu neincrederea. A fost un soc pentru mine, mi-am creat o impresie foarte proasta despre el, mai ales pentru ca a riscat viitorul copiilor nostri. Credeti ca merita sa-i dau o sansa si sa incercam sa o luam de la capat sau ar trebui sa-l elimin din viata mea ca sot si ca barbat si sa ramana doar tatal copiilor?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Raspunsu e in sufletu tau nu pe un site in care se intreaba lumea ce si cum, dar trebuie sa ne ajutam cu o vb buna si cu un sfat din suflet. Mai dai o sansa unei relatii in care s-a intamplat ceva, a avut iubitu un moft, te-a ignorat pe mess, dar unui barbat care isi catua altceva si pe altcineva de 2 ani nu ai ce sansa sa ii dai. Viata voastra impreuna va fi un calvar, dragostea voastra a murit cand ai aflat ca doreste altceva ce are el acasa si nu te vede decat ca esti mama copiilor lui si atata. NU VETI AVEA NICI O SANSA. crede-ma, ca iti vb din experienta si atunci cand nu mai exista dragoste nu mai exista nimic, nu mai poti tolera greseli oricat de mici, nu mai poti avea vreo grija de aceasta persoana si nu mai reprezinta nimic pentru tine. Casa voastra va fi un teatru de razboi, neincrederea va plana asupra oricarui gest sau zambet. Te rog sa ma crezi ca nu meriti asa ceva divorteza si lasa-l sa-si caute de viata lui, poate fi tatal copiilor si dupa divort, iar tu vei fi respecata si iubita de altcineva pentru ca meriti acest lucru. Copii vor creste iar cand vor fi mari te va intreba de ce ai stat atat si ai suportat viata acesta si iti vor da dreptate cand vor realiza ca ai facut acest lucru si de dragu lor pentru linistea caminului tau

51 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Acorda-i o sansa si incearca sa fii asa cum te imagineaza el. Daca nu merge, procedeaza chirurgial. O boala o poti trata prin medicamente, mai putin dureros dar boala te face sa suferi sau chirurgical - te doare si tai odata dupa care nu mai ai nimic. Cit priveste copiii vei fi iertata, ei trebuie sa simta dragostea cel putin a unui parinte si nu suferinta unuia si nepasarea celuilalt. Si daca vei gasi un suflet pereche nu ezita sa incerci din nou dar cu mai multa maturitate in gândire. Bafta.

| mariazet45 a răspuns:

Oliana, imi pare rau dar esti disperata rau, omu ala o insala de 2 ani l-a prins doar o data, daca il prindea de mai multe ori era ok? Nu cred ca trebuie neaparat sa stai tot timpu in priza sa te iubesca sotu, intr-o casnicie parteneru te poate vedea in tot felul de situatii, nu se poate intampla daca nu te-ai trezit inaintea lui sa te aranjenzi un pic nu te mai iubeste, e o aiureala. In viata parteneri trebuie sa se completeze, sa inteleaga fel de fel de situatii dar nu neaparat sa inteleaga un om care insala 2 ani, nu e vb de o aventura te rog sa intelegi. Ai incercat sa intri de vreo 3 ori pentru a impune un anumit comportament, nu cred ca poate cineva sa faca ceva pentru ca i se spune ci trebuie sa se gandeasca si sa faca ce simte.

| mariazet45 a răspuns:

Asa este Oliana nu va face Crina ce spune noi va face ce va simti ea ca trebuie sa faca.Scuza-ma ca am folosit cuvantu dIsperata nu m-am referit decat ca ai incercat sa-i spui de mai multe ori acleasi lucru, iar cand iti spune cineva un lucru si repeta apoi ai tendinta de a face cum spune inconstient, Ma scoate din sarite ideea ca femeia e cea care trebuie sa lupte, pentru casa, pentru copil, pentru dragoste totu e o lupta pe care o da femeia. O sa cadem pe campu de lupta si abia atunci vom reaaliza ca nici macar nu am avut timp sa traim. E un caz fericit ce ti s-a intamplat si ma bucur pentru tine, l-ai iertat la primul pas gresit, dar lung a mai fi pasu sotului crinei de l-a facut in 2 ani. Ar trebui sa lupte si o sa-i multumeasca mai tarziu iar ea o sa fie fericita ca el e multumit asa cum a fost multumit si in acesti 2 ani in care sotia a trebuit sa traiasca in minciuna cu el. AM mai citi raspunsu ALIOSEI si am fost impresionata de cata capacitete de a ierta are o femeie, oare daca ar fi fost invers ar fi fost la fel?

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Sunt convinsa ca dupa ce ai aflat ce ai aflat l-ai eliminat din viata ta ca sot si ca barbat... Multi barbati simt nevoia sa isi arate "barbatia"... Daca tii foarte mult la casnicie si la familie parerea mea este ca ar trebui sa mai incerci o data... sa-i mai dai o sansa... sa-i dai o sansa sa te recucereasca, sa-ti recastige increderea... Si daca o sa fie ok si o sa reuseasca... sa continui... Daca vezi ajunge sa va certati prea frecvent din cine stie ce motive... mai bine separati-va o perioada... Si vezi dupa aia... Copiilor sigur nu le va face bine sa auda certuri frecvente... si oricat de greu ar fi... Daca au liniste... si 2 parinti iubitori (chiar daca sunt separati) le va fi mult mai bine... Decat cu 2 care stau in acelasi loc, dar se vede ca o fac doar din obligatie. Multa bafta! Si... scrie-mi un mesaj daca vrei sa-mi spui cum a decurs...

| crisa a răspuns:

Totul depinde de el. Daca face pe dracu-n patru sa ramaneti impreuna, va fi ok. Chit ca increderea s-a dus pe apa sambetei. Asta se poate recupera, in timp. Tu vezi-ti in continuare de copii si de casa. Iarta-l ASTAZI. Nu vei uita, ca este imposibil sa uiti asa ceva, dar daca MAINE (metaforic vorbind) o va lua iar pe cai gresite, lasa-l! Nu fii bataia de joc a nimanui!
Discutati impreuna, intre 4 ochi, totul: de unde a pornit istoria, de ce, ce a insemnat pentru el, etc. Juramintele sunt egale cu zero. FAPTELE conteaza! Daca este destul de matur incat sa realizeze ca are o FAMILIE, si daca va sta departe de astfel de tentatii, daca ii va veni mintea la cap si te va vedea ca pe sotia lui, nu ca pe o sluga care-i creste copii, atunci lucrurile se vor redresa.
As putea sa-ti spun ca, daca a gresit o data, o va face si a doua oara. Ei bine, hai sa fim optimisti si sa speram ca n-o va face, de dragul familiei, al copiilor, si al lui! Bafta!

| borsec a răspuns:

Crina,
Am citi tot ce s-a scris aici referitor la inrebarea ta, eu am trait acum doi ani ceea ce tu traiesti acum, stiu perfect ce simti, eu nu l-am iertat de o data nici de doua ori l-am, iertat de 4 ori si tot nu a mers.
Sunt o fire care nu uita dar iarata pentru ca traiam intr-o minciuna cumplita cu mine insa-mi si nu aveam curajul de a incepe viata cu mine insa-mi. La fiecare "abatere " a lui spuneam gata s-a terminat (asta doar pe moment cat eram nervoasa) apoi trecea totul si ma durea inima, si ea era cea care decidea ce aveam sa fac apoi, mintea mea, creierul meu nu mai decidea nimic, nu mai gandeam coerent, inima imi spunea sa nu pot traii fara el, si il iertam.
Deja dupa un timp certurile se iscau din orice, nimic lui nu ii mai convenea, din 10 zile 9 le plangeam, ajunsesem o epava.
Cum a luat totul sfarsit...si-a gasit pe alta si mi-a spus ca el pleaca. Am spus ok daca pleci sa nu te mai intorci. Mi-am revenit in jumatate de an, mi-am refecut viata iar acum sunt fericita, linistit, Dumnezem mi-a da un om asa cum eu mi l-am dorit.
Ti-am spus povestea mea, ca sa intelegi ca nu faci de cat sa aplanezi(s-o amani) o situatie care va avea oricum acelasi final.Esti tanara, poti sa mergi mai departe.Bafta
P. S poti sa-mi scrii oricand un mesaj, daca simti nevoia.

| cribus a răspuns:

Te inteleg am trecut prin asta.am incercat si faza cu a doua sansa a tinut o saptamana... a luat-o de la capat imi lasam copilul cu maicamea si-l urmaream.am zis ca-l iert dar nu am mai avut incredere in el niciodata, daca mergea sa i-a paine in capul meu era scenarii, scenarii. povestea e lunga, trista si sa te desparti e greu, f greu (si eu am ramas cu un copil )mai ales cu doi copii singura...raspunsul e in sufletul tau orice ai alege trebuie sa fii foarte puternica.fii tare!

| monicaclaudia a răspuns:

Hmm stii cum se zice ier sar nu uit tu esti dipusa sa il iertzi 100% ca in timp nu o sa ii reprosezi cind o sa ai ocazia? Ei se zice ca e uman a gresi. dar. mie mi se pare .ca a fost mai mult decit o greseala (. De multe ori se zice ca barbatul isala cind nu mai gaseste in casa ceea ce are nevoie? e asa? pai incearca si vorbiti sincer vezi daca merita ca sa salvezi insalvabilul ((. e greu stiu (( dar pentru copi unul face orice (, dar tu sti daca poti trece complet peste toate astea ( fara ca sa te trezesti peste un an doi si sa te gindesti ca nu a meritat ( mai poti ca sa iti refaci viata ( in caz contrar (.
daca el tine cu adevarat la tine eu zic ca merita ( Trebuie sa luptam pentru cee ce iubim ( usor de zis greu de facut ( nopti nedormite mii de dubii (( dar cine stie pate au fost doar momemte (( de slabiciuni (
Daca crezi ca merita fa ca iposibilul sa redevina posibil (

| Mia_8661 a răspuns:

Dupa o casnicie de 8 ani tu vrei sa-i mai dai o sansa de ce? sa te chinui langa el? eventual sa vina in vizita cu flori si cadouri la copii... ce viata ii aia sa il urmaresti tot timpul sau sa te gandesti de la care vine ...asta depinde de caracterul fiecaruia, tu stii daca poti accepta asta...

| mihalitza a răspuns:

Daca te-a inselat in conditiile astea, sigur te va mai insela...Eu zic ca te vei putea descurca si fara el. Oricum, nimic nu va mai fi ca inainte daca o sa continuati. Esti inca tinara si iti poti gasi pe cineva care sa va iubeasca pe toti trei. Curaj!

| madalina3005 a răspuns:

Am doua intrebari la care te rog sa te gandesti bine si sa iti raspunzi sincer... daca ultimii 2 ani, i-ai petrecut in minciuna...crezi ca merita sa iti continui viata asa? Iar a doua...Tristea se vede sigur in ochii tai...asta vrei sa vada copiii tai de acum incolo? Eu ma indoiesc sincer ca se va schimba... Daca vroia sa se schimbe, ar fi facut-o de acum 2 ani, de cand a inceput "goana dupa aur". Iti doresc multa liniste si ai grija de puii tai...

| jo a răspuns:

Dar tu cu ce esti mai loiala cuplului cautand ajutor pe un site pe care lumea intreaba "cum se reproduc bananele?", "ce inseamna culoarea mov?" si "cum pot sa ajung hanna montana?"
Duceti-va la terapie de cuplu, vorbiti cu parintii vostri, cu prietenii, cu preotul, cu persoane reale care va cunosc. Vorbiti unul cu celalalt, faceti reguli, spuneti cand va doare ceva.
Nu o sa gasesti raspuns aici.

| cami_6226 a răspuns:

Eu cred ca il vei putea ierta dar nu cred ca ai putea uita, nu vei mai avea incredere in el si cu timpul il vei ura, este f greu sa dai un sfat ca acesta mai ales ca exista 2copii la mijloc. daca a gresit o data, o va mai face asa cred eu.imi dau seama prin ce treci, dar uneori avem si noi o vina pentru ca atunci cand apar copii uitam de ei, asta este normal pana la urma, copilul este cel mai important pentru o mama, dar barbati nu inteleg asta si se simt dati la o parte si cauta in alta parte ce nu le mai oferim noi. e f greu si imi pare f rau pentru familia ta si eu am trecut printr un divort, totul este trecator. daca il vei ierta, tot timpul care lipseste de acasa vei sta cu gandul ca este la alta si asa te vei imbolnavi de nervi si eu cred ca nu merita nici un barbat asta.asa ca cel mai bine este sa divortezi si sa ti vezi de viata ta si copilasi tai.mult succes si mult curaj

| Alexandru_8107 a răspuns:

Orice sansa-i dai, cred ca finalul va fi divortul (pacat). Am trecut prin asaceva.Am tot dat sanse, dar eu tot speram, dar n-am putut sa traiesc numai stresat si cu nervi, iar finalul... divortul.

| pestisoruldeea a răspuns:

Da.cred ca ii mai poti acorda o sansa dar...fii cu ochii in patru pentru ca... n-ai decat o viata!
dar sa stii ca parerea mea ar fi ca... daca de 2 ani isi cauta partenere inseamna ca a fost premeditat si nici decum o intamplare banala sau...sa o fi facut din cauza ca ai fost gravida si apoi cu copil mic-toata lumea stie ca barbatii au...nevoi,cica.
oricum... fa si tu un pic de efort si inbunatatesteti imaginea, fa in asa fel incat.cand vine acasa sa te gaseasca sexy imbracata si nu cu sortul pe tine sau cu baticul in cap sau sa nu-l cicalesti-barbatilor nu le place sa-i bati la cap.
stiu ca nu-i dtrept fata de noi, femeile, care le facem practic pe toate dar...asta e! resemneaza-te!
daca nu merge nici asa...divorteaza...nu te tortura singura ca nu merita! esti si tu om!

pupici de la mine si de la fetita mea Andreea de 11 luni si tine-ma la curent!
ma intereseaza!
sper sa nu trec prin asa ceva...dar...cine stie? viata e plina de surprize si...cateodata...cam neplacute!

| vlad_8452 a răspuns:

Să-i mai acorzi o şansă, o poţi face, ca să fii împăcată că ai încercat-o şi pe asta... ba chiar să te gândeşti dacă poţi fi mai atentă cu el, mai sexi... Dar, asta nu înseamnă să-ţi neglijezi copiii. Şi apoi, nu ar fi normal să aibă şi el sentimente paterne, aşa cum tu ai sentimente materne?!? Dacă nu era pregătit pentru această dificilă "meserie", cea de părinte, nu trebuia să se căsătorească. Părerea mea este că nu te iubeşte din moment ce se gândeşte mereu la altele... Dacă te-ar iubi cu adevărat, ai fi pentru el "întreaga lume"! Aşa cum şi el trebuie să fie pentru tine! Şi din moment ce nu te iubeşte, e doar o chestiune de timp până când va cere el divorţul. Nu se merită să trăieşti o viaţă nefericită... nimeni nu merită asta. Viaţa de familie va avea de suferit, iar copii vor simţi tensiunea şi vor suferi cel mai mult. De dragul lor trebuie să găseşti în tine puterea de a lua o hotărâre, de a-ţi reface viaţa. Atenţie mare însă, noul tată trebuie ales cu mai mare grijă: există bărbaţi care se poartă cu copiii adoptivi mai bine decât părinţii naturali, adică au cu adevărat suflet. Să fii fericită!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai da-i o sansa. de dragul tau si al copiilor. sa nu crezi ca vei gasi usor un alt barbat care sa iti accepte si copii. gandeste-te cit din ce ti-a reprosat el, este adevarat si, incearca sa schimbi. tu, de asemenea trebuie sa te gandesti ca nu esti numai mama, esti si FEMEIE, sa ai grija sa nu te vada neingrijita si neatragatoare, chiar daca alaptezi copilul. cheama-ti mama sa stea cu cei mici si fugi o ora la coafor sau cosmetica, fa masaj si incearca sa slabesti mai repede, intr-un cuvant, fi cocheta. cand vine acasa ocupa-te de el nu-i pune copii in brate pentru ca tu esti deja rupta de oboseala. linistea si fericirea conjugala se mentine cu sacrificii. nu gandi nici o clipa ca daca te-ai casatorit, poti aparea oricum in fata lui, sa sa ii lasi numai lui initiativele amoroase...fii femeie asa cum ai fost cind l-ai cucerit si a decis sa te ceara in casatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...si inca ceva! de ce avea timp de internet acasa? implica-l in viata de familie. sa te ajute la baitza copilului mic, sa mearga cu cel mare in parc, sa se joace cu cel mare. si nu uita, sa faci asa incat sa va culcati la aceeiasi ora chiar daca tu te scoli de 10 ori noaptea la cei mici. fa-ti timp sa discuti cu el despre serviciul lui, problemele lui. ai grija de familia ta si CURAJ!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai da-i o sansa! fetelor, un barbat nu se lasa chiar daca nu e perfect. luptati pentru el, fiti asa cum vedeti ca ii plac lui femeile. sa stiti, un barbat rau, nesimtit si infidel poate sa-si gaseasca repede o femeie si chiar una desteapta care sa-l tina in mana si sa nu mai faca prostii. dar voi, dragele mele nu o sa va gasiti usor un alt barbat, pentru ca nu aveti timp, mergeti la serviciu apoi copiii, si cadeti rupte. daca dupa ani buni o sa gasiti unul, nu stiu cat de bun va fi cu copiii vostri sau daca va vrea doar o prietenie, ca sa nu va ia cu copii cu tot. luptati pentru tatii copiilor vostri si daca va puneti mintea la contributie puteti sa-i aduceti acasa. fiti fete destepte, vedeti ce le place, cum se distreaza, ce i-ar mobiliza... si actionati. nu va lasati barbatii numai daca sint alcoolici si va bat. in rest puteti sa-i modelati. nu este usor dar se poate si, peste ani or sa va multumeasca pentru ca nu ati renuntat la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am trecut prin situatia asta. i-am dat o sansa, iar acum, dupa doi ani a introdus divortul. cred ca nu merita nimeni sa-si bata joc de tine, mai ales ca nu cred ca cineva se poate schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mariazet45, happy nu sint disperata, am 57 de ani, sint bunica am o familie fericita si am luptat pentru asta. daca as fi cedat la primul lui pas gresit mi-as fi crescut copilul singura sau cu un om strain care nu il poate iubi asa cum il iubeste tatal lui. sinteti tinere si mandre... as vrea sa iti amintesti peste ani, despre ceea ce am scris crinei pentru salvarea casniciei. eu mi-am spus parerea si nu cred ca am deranjat. crina oricum face ce vrea. nu va face nici ce spun eu nici ce spui tu, dar trebuie sa stie toate aspectele problemei si, noi intram aici ca sa dam un sfat, nu? daca este folositor sau nu, asta hotaraste persoana care l-a cerut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca suntem in masura sa iti dam sfaturi, sunt cazuri delicate si nu suntem acolo cu tine sau in sufletul tau, atmosfera va fi aceeasi, copiii, sentimentele tale acute... daca atunci nu era multumit cu tine cum crezi ca va fi acum? copiii au nevoie de un camin linistit, fara conflicte fizice sau psihice, nu cauta totusi motive pentru a fi sau a nu fi cu el, gandeste la rece.in ziua de astazi, trebuie sa recunoastem, situatia financiara uneori nu ii permite unei femei divortul, de aceea sunt atatea femei care sufera pentru ca nu gasesc solutii pozitve intr-o conjunctura extrem de dificila.iti doresc tot binele din lume si indiferent de decizia ta trebuie sa stii ca suntem cu tine, fii puternica pentru copii si mai ales pentru tine, pentru ca ei vor creste si se vor duce la casele lor dar tu trebuie sa iti traiesti viata, sa fii iubita asa cum meriti, fara minciuni si cu incredere in cel pe care il ai langa sufletul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copi care au mess de 8anii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina, el nu merita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aflat de o saptamana că sotul meu are o relatie de 4 ani cu o altă femeie.si eu am doi copii (mai mari decit ai tai) deci nu mai sunt nici asa tinara.Sunt atât de rănită că nici nu pot povesti despre asta...Nu dorm, nu mănînc, nici nu vreau să mai merg acasă după servici. Binenţeles că nu a recunoscut nimic. Mă gândesc întruna la asta...nu ştiu nici eu ce să fac, oricum nimic nu va mai fi cum a fost. Toată viaţa mea este dată peste cap...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca merita iertati cum a facut odata o sa mai faca lupu schimba parul da naravul ba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna crina ma numesc oana si eu trec acum prin asa ceva de ceva timp am aflat ca sotul ma inseala si am incercat sa vb cu el si nu ai cu cine ce pot sa spun cred ca trebuie sa mergem inainte alaturi de copiii pentru ca daca stam asa si iii iertam sigur va mai face ce a facut daca a facut o data se va mai intampla capul sus si mergem inaintete pooop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-a inselat acum, o va face mereu... e clar ca nu te iubeste si nu te respecta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. In nici un caz. Eu personal nu voi putea ierta asa ceva niciodata indiferent de ce implica. Sunt casatorita de aproape 2 ani si avem o fetita de 7 luni. Mult noroc