| alexandra_4260 a întrebat:

sunt noua pe aici.chiar foarte noua. faza e ca nu mai pot. m-am decis sa povestesc si eu cuiva viata mea.Nu e nu stiu ce dar pe mine ma doare foarte tare.Inca sunt o copila.Am doar 18 ani.de fapt 17 ani jumate dar tot pe acolo is.parerea mea. Wow! Pe la 15 ani m-am indragostit nebuneste de un rrom! inca o data Wow.Acum are 21 de ani.Nu e un rrom ca cei de la gunoi sau ceva.Chiar se respecta, si pe el, si pe cei din jur.Normal familia mea nu a fost de acord deloc cu el.Cum ar veni"e rrom, ne faci doar de rusine" nici vorba sa zica ceva de genu"ai grija scumpa mea sa nu te faca sa suferi". in fine.acum sa va zic cea ce ii mai interesant.Il ador! Il iubesc din tot sufletu meu si nu as putea renunta la el.SUntem impreuna de 3 ani.in acesti 3 ani niciodata nu a tipat la mine, niciodata nu a facut ceva ce nu i-am permis.Cand ii spunem ceva, era lege pentru el.Ok.Toate bune si frumoase dar nici chiar asa.pe tot parcursul vietii mele a trebuit sa indur foarte multe.in loc sa ma ajute parintii mei m-au distrus! Defapt mama mea m-a distrus.de cand s-a despartit de tatal meu(de 15 ani) s-a comportat foarte urat cu mine. Aveam 3 ani cand tatal meu a divortat de mama.trist.mda.mereu ma batea.ba chiar ma ciufulea(adica imi taia parul )sa arat"frumos". inca odata wow! dar sa nu ne abatem de la motivul principal pentru care scriu chestiile astea frustrante pentru mine.Acum ma tine inchisa in casa.asta pana va incepe scoala. dar sincer cea mai mare chestie e ca sunt insarcinata! mda.inca nu i-am spus prietenului meu ca sunt insarcinata.stiu ca mi-ar fi alaturi pentru ca ma iubeste si stiu ca ar fi foarte fericit. Dar mi-e frica.stiu ca trebuie sa ii zic dar in fiecare zi tot aman. EL stie ca mama mea ma bate.de aia stiu ca daca ii spun va face o mare prostie.va incerca sa ma "salveze". mama m-a batut chiar cand aveam 3 luni.peste 3 zile voi avea 4 luni. m-am speriat ca bebeu meu a patit ceva dar ii bine.mersi lui Doamne Doamne...sincer la inceput cand am aflat ca sunt insarcinata mi-a fost foarte frica, ba chiar m-am gandit la avort. Dar copilasu asta nu are nici o vina.si acum abia astept sa il am. dar mai am inca o teama.sa nu ma mai bata. nu vreau ca copilasu meu sa patesca ceva.mereu cand o intreb pe mama de ce ma bate.raspunsu ei ii acelasi.pentru ca ii amintesc de tata si de bataile pe care le primea ea(tata fiind un betiv.laughing. la un moment dat nu am mai rezistat si am ripostat.am dat si eu in ea. dar pe mine m-a durut inima! O IUBESC CHIAR DACA E ASA CUM E.MEREU O SO IUBESC PT CA E MAMA MEA. mi-e frica. mai am inca 4 luni de suportat.pana voi fi majora. dar pana atunci burtica va creste.si va fi si mai periculos.as avea nevoie de niste sfaturi.nu vreau sa ma luati la misto. vreau niste sfaturi prietenesti...multumesc anticipat!(APROPO.invat foarte bine deci chiar daca voi avea un copilas la 18 ani, asta nu ma va impiedica sa imi continui studiile).

Răspuns Câştigător
| Missy_4676 a răspuns:

M-a impresionat peste masura postarea ta, si te felicit ca ai de gand sa pastrezi copilul indiferent de urmari, desi ma gandesc ca iubitul poate nu va fi incantat.Eu as spune sa vorbesti cu mama ta, sa te lase sa iesi din casa, si iubitului sa ii spui ca va deveni tatic.Nu inteleg de ce iti aplica tie corectiile, daca tatal facea asemenea lucruri, tu nu ai nici o vina.
Deci sfatul meu este sa vorbesti cu mama cat se poate de serioas, poate chiar o sa ii spui ca esti insarcinata, desi la cate ai zis nu cred ca va fi incantata.

Succes! Sa revii cu postari sa vedem ce ai facut!:*

21 răspunsuri:
| Denisa a răspuns:

Eu l-as suna pe iubitul meu, daca tot zici ca te iubeste si va accepta copilasul si fugi de acasa. Mama ta nu ti-e mama. E o fiinta rea si haina daca te bate si la aceasta varsta. Fugi cu el si cladesteti o familie. Creste bebeu si continuati studiile. Aratai lumii ca poti sa te pui pe picioare si sa faci ceva in viata. Nu mai indura bataile de acasa. Mama ta in scurt timp ar putea deveni o asasina omorandusi nepotul din greseala sau nu. Sfatul meu o sa iti para nebunesc dar eu iti zic doar ce as face eu.

| MisterKat a răspuns:

Draga Alexandra, ma bucur ca totul s-a incheiat cu bine, iti urez multa sanatate si te felicit fiindca nu ai facut avort! Ai un mare caracter. Multe fete fac avort, ele sunt doar niste tarfe si criminale. Ma bucur ca il vei pastra! Mult Succes si Sanatate! Si sa iti contiui studiile. Prietenul tau rrom trebuie sa te ajute, este obligat prin lege! O zi faina!

| Fifylici a răspuns:

Salut!
Ma bucur ca exsti constienta, si ca vrei sa pastrezi bebele indiferent de circumstante.
Stiu ca este foarte de greu sa nu ai sprijin din partea parintilor, mai ales a mamei ca de vorba aia este mama.Este un pic mai greu pentru tine inca esti minora si cum spui tu ca peste 4 luni vei fi majora va fi tot aceiasi chestie, sa nu crezi ca gata daca 18 ani lucrurile se vor rezolva.Este greu sa cresti un copil de una singura pentru nu cred ca vrei sa te mariti de pe acum si sa te duci sa stai la iubitul tau, mai ales daca spui ca vrei sa iti continui scoala ceea ce este foarte bine.
Foarte rau ca ti-ai lovit mama. Buna rea este mama ta si ar trebui sa o respecti, chiar daca ea te bate sau te jigneste tu arata-i ca iti pasa de ea si ca o iubesti, vorbele nu sunt de ajuns. Discuta cu ea, explica-i ca ai nevoie de ea ca mama si ca prietena, sa te ajute cu un sfat ceva mai ales acum ca esti si insarcinata.
Din cate spui tu vad ca iubitul tau te iubeste si te respecta. Familia lui stie ca sunteti impreuna? daca da, cere sprijin si din partea lor asa vei sti ca cineva este alaturi de tine.
Eu zic sa cauti sprijin si ajutor si in realitate nu numai pe net, incearca sa discuti cu cineva care a trecut prin ceva asemanator cu tine, cu o prietena, cu o matusa sau cel mai bine du-te si cere ajutorul unui psiholog, nu este nicio rusine.
Ai grija de tine si de bebele tau!

| claudiea79 a răspuns:

Suna la protectia copilului116 111 numarul este gratuit. ei te vor ajuta. vorbeste cu iubitul tau poate te mariti si stai la el.nu are voie mama ta sa te bate reclam-o la protectia copilului.aia nu este mama. de ce a facut copii? daca te bate?

| Any_2443 a răspuns:

Ai facut o greseala enorma ca ai vroia sa pastrezi copilu mai ales ca decizia asta ai luat-o de una singura fara sa vorbesti si cu iubitu tau.Trebuia sa il intrebi daca si el isi doreste acel copil.Sunt convinsa ca ai sa revreti enorm pe la 30-40 de ani.Eu consider decizia ta de a patra copilu o greseala(sa ma ierte Dumnezeu). si imi pare foarte rau pentru tine ce ti se intampla cu mama ta.

| Any_2443 a răspuns:

Ma bucur foarte mult pentru tinehappySper sa fi fericita

| eme a răspuns:

Johny.scz ca iti zic dar decat un roman nenorocit mai bine un rrom bun.Asa ca lasa fata in pace ca nu stai tu cu ea.Foarte bine alexandra ca tu te intelegi cu el dar ai grija, nu se stie cum va reactiona cand va afla ca o sa fie tatic. Vorbeste cat mai repede cu el, luati o decizie impreuna si cel mai bine ar fi apoi sa vorbiti cu parintii lui, poate ei va vor fi de ajutor.Mamei tale nu ii mai permite sub nicio forma sa dea in tine.Incearca sa termini si anul acesta de scoala(banuiesc ca e ultimul) si apoi gaseste-ti ceva de lucru sa iti poti creste copilasul. Cel mai bine ar fi sa te intelegi cu viitorii socrii, poate va vor avea grija si de copilas. Daca tu consideri ca esti capabila sa continui si scoala, sa ai grija si de un bebe... te felicit.Iti doresc mult succes si sa ai mare grija de tine.

| rosto a răspuns:

Eu nu cred nimic din ce scrie aici happy

| jolie a răspuns:

Nu stiu ce sa spun dar...in legatura cu sarcina nu te-as sfatui s-o tii poat ca il iubesti, dar nici mama ta nu iti vrea raul si nu ai vrea ca copilul tau sa creasca fara tata asa cum ai crescut tu adica eu nu cred ca ai fi fericita toata viata cu un rrom ei au alt stil de viata decat noi ai sa vezi ca o sa ajungi la vb din batrani (sita sta in cui pana se invecheste)
mergi si fa avort iar daca o fi sa fii cu el si lucrurile intre voi or sa fie bune o sa ai timp de copii
mai intai trebuie sa traiesti cu el in casa sa il cun. cu adevarat iar dupa lucrurile vin de la sine
si eu am avut un iubit rromdar dupa un timp...viata nu mai era roz crede-ma
te rog nu face acest copil si cum spui tu el nu are nici o vina de ce sa il chinui si pe el si pe tine la un moment dat
Gandeste-te bine ce faci cu viata ta
ai grija de tine pup

| angel_6687 a răspuns:

Buna parerea mea ar fi sa vorbesti cu iubitul tau sa te ia de la ea, nu va avea ce sa-ti faca, in caz ca se va duce la politie te va chema pe tine sa dai o declaratie in care vei sustine ca vrei sa ramani cu iubitul tau, Sincer in orice moment iti va provoca un avort si nu are rost gandeste-te ca copilul tau nu are nici-o vina ...stiu ca iti va fi greu ca tii mult la ea ca ea ta adus pe lume dar asta nu iseamana ca nu mai tii legatura cu ea...gandeste-te bine, ca o mama tot mama ramane' daca te iubeste va accepta pana la urma. te pup

| Marius_7427 a răspuns:

...Salut parerea mea ca copilasu nu are nici o vina dar inca esti prea tanara sa il ai. Chiar daca inve-ti bine nu o sa fie ca inainte toti colegi o sa se uite ciudat la tine! Copilasu nu are nici o vina dar inca mai trebuia sa iti traiesti viata si sa mai astepti pana la 22-25 ani atunci se incepe un copil parerea mea dar inainte de al concepe trebuie sa ii asiguri si niste conditi! fara conditi numa il chinui!

| Glamour612 a răspuns:

WOW! cum zici uhee heeimi place mult cum gandesti.Eu in locul tau nu as suporta, dar tu esti chiar tare:*Spune-i prietenului tau ca esti insarcinata, daca pariniti lui te plac e perfect, daca tu nu o mai suporti pe mama ta poti sa ii zici ca daca se mai comporta asa cu tine o sa te duci la el, dar daca parinti lui nu ar vrea sa locuiesti cu ei, poti sa vb cu el si sa va mutati impreuna.asta in cazul in care nu o mai suporti pe mama ta.Ai grija, s-ar putea ca mamei tale sa nu ii placa idea de a avea un nepotelsad. De ce nu te duci la tatal tau? Probabil nici pe el nu il suporti? Atunci du-te la bunicihappyei te adora.Fi tare in continuare>big grin

| Dodolo a răspuns:

Ai de capu' meu. Am crezut ca nu mai sunt oameni asa de buni, dar tu esti exemplul perfect. Bravo girl! Esti tare big grin

| Alice3939 a răspuns:

WOW...Chiarca WOW, ce viata dura, stiu cum e sa stai cu teama ca dupa fiecare lovitura sa iti pierzi copilasul pe care il astepti, stiu ce e greu, cred ca mai bine ai incerca sa fi un "ingeras" si sa no superi pe mama ta macar pana la majorat! succes si ai grijakiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti demna de rusinea, si dispretzul tuturor, cum sa faci un copil la un tzigan borat, este diferenta de mentalitate intre romanisi rromi ei au ideeile lor etc, o sa iti dai seama mai tarziu de cand o sa te lase singura cu copilul, si nu o sa te mai bage nimeni in seama mai ales ca ai copil cu un rrom. Tu cand stai cu iubitul tau nu ai miroase pielea? ca la rromi asa miroase. Nu ai facut deloc bine, si mai tarziu o sa regreti, oricat ar fi un rrom de bine crescut si etc, tot cioara ramane si o sa vezi ca dupa ce faci copilul o sa regreti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar crezi ca la cate probleme ai avut in familie si ai in continuare, erea momentul sa faci un copil? trezeste-te la realitate, din ce o sa cresti copilul? o sa al lasi in cort iar tu si tiganul tau imbracat in alb o sa va duceti la discoteca? o sa iti dea si tie fusta lunga si colorata sa porti? vei regreta mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea ai o viata inainte
de ce sa iti irosesti cei mai frumosi ani din viata stand in casa?
vorbeste cu o ruda ceva sau chiar cu prietenul tau
si apropo esti o fata foarte desteapta daca nu renunti la copilwinking
chiar daca iti vei irosi ani astia frumosi daca se va naste sanatos vei putea sa il ajuti multhappy pentru ca copilul tau se va mandri cu o mama tanara si frumoasa si plus ca vei fi in putere sa il ajuti cat are nevoie.despre tatal copilului am o intrebare:rromi nu sunt tot oameni? si ce daca,, tu crezi ca te face fericita nu mai sta pe ganduri zii vestea. ca doar nu gandeste mama ta pentru tine ...si apropo ce fel de mama face asta? iti dau un sfatwinking invata si fa o facultate ca numai asa te scoti din toate daca iti cauti un servici dupa o sa fie binewinking
[poate te va ajuta si prietenul tau
asa ca bafta si ai grija de micuts si de tine:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv...Toata bucuria din lume si sanatatea pentru voi 3 >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si uite asa mai apare inca unul...

| alexandra_4260 explică:

Buna din nou. s-a cam intamplat o minune petnru mine. Le-am spus parintilor mei ca sunt insarcinata.la fel si prietenului meu.cand a aflat, mama, era sa pice pe jos.si repede m-a dus la medic.hoppaaa.presupun ca a vrut sa fac avort. dar sa convins ca e prea tarziu.la fel, a aflat si prietenul meu(era si timpu). la inceput a crezut ca glumesc.si spre uimirea celor care au zis ca nu va fi fericit, chiar a fost. ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat si va multumesc voua pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.chiar m-au ajutat.deocamdata pana voi naste voi sta cu mama mea, iar dupa ce se va naste bebe, voi sta cu iubitul meu la el(doar noi 3). desigur la scoala nu am de gand sa renunt.financiar ne descurcam pentru ca prietenul meu lucreaza si castiga chiar foarte bine. sper ca in sfarsit s-au terminat toate suferintele mele.Va multumesc pentru sfaturi. pupici

| DeneaW a răspuns:

Alexandra salutare. sfatul meu este ca sai spui prietenului tau de copilas si el va sta si te va ajuta dar in caz contrar spune-i mamei tale ca esti insarcinata si isi va da seama ca si tu vei fi viitoarea mama si poate nu te va mai lovi dar daca nu intelege este lege pentru toti eai codul familiei si vezi drepturile si obligatiile parintesti si acum puneti intrebarea de ce tatal tau a dat la divort poate nu era din vina lui ci din a mamei tale, vezi singurica dar iti spun vorbeste cu prietenul tau si vezi ceti spune el ca un cap ii bina dar doua inca si mai bine. succes si ai grija de tine si de copilas