| anonim_4396 a întrebat:

Acum o luna am facut dragoste cu iubita mea si prezervativul s-a rupt, nu era nimic in el si s-a rupt cam cand a iesit penisul din vagin asa ca nu am luat o pastila de a2a zi la 64 de lei ai am luat una la 32. Adica jumatate de doza doar.Aseara ne "jucam" si mi-am bagat capul penisului in vagin pentru 2 secunde, acesta era uscat si nu ejaculasem inainte, sunt sanse sa ramana insarcinata? Daca ia acum si cea de a2a pastila o afecteaza?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pastial aia se ia 1 singura data in viata, pentru ca este o bomba hormonala, care ii da sistemul hormonal peste cap!
Dupa aceea, te sfatuiesc sa folositi prezerative, sau sa va abtineti a mai face sex, daca nu va protejati.
Prezervatiul se rupe numai daca este prea mare pentru cuculetul tau. Fiind foarte larg pe cuculetul tau, se rasuceste in timpul sexului si la un moment dat se rupe.
Lasa rusinea la o parte si mergi sa-ti cumperi prezervative micute. Cumpata-l pe cel mai mic, ca nu are importanta lungimea oricum, doar grosimea cuculetului.
Toate vin standard de 20 cm, dar vin pe marimi, ca sa fie perfect intinse pe cuc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de contraceptivul Postinor2 care este format din 2 pastile, caz in care trebuie sa fie administrate ambele pastile la un interval de timp de 12 ore intre ele, fiindca doar in acel caz se va obtine efectul contraceptiv eficient si garantat. Folosind doar o singura pastila din cele 2, eficienta metodei devine extrem de mica adica apropiata de 0 (zero) si administrarea devine INUTILA. In prospectul produsului este specificat cat se poate de clar ca eficienta maxima se obtine doar daca cele 2 pastile sunt administrate CORECT, adica intr-un interval de 12 zile.
In prospectul medicamentului este precizat foarte clar si precis urmatoarea avertizare :

,, Comprimatul acţionează cu atât mai eficient cu cât îl luaţi mai repede după contactul sexual neprotejat.
Este important să luaţi AL DOILEA comprimat la 12 ore (şi NU MAI TARZIU de 16 ore) după PRIMUL
comprimat. Aceasta însemna că trebuie să vă programaţi alarma ceasului pentru administrarea
celui de-al doilea comprimat."" Fragment extras din Prospect : Informaţii pentru utilizator
POSTINOR-2 750 micrograme comprimate levonorgestrel.
https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_8348_10.11.15.pdf
Multa sanatate!

| ywar a răspuns:

Ce spui tu e asa: dupa ce am fost ..foarte destept prima oara, am mai fost si a doua oara!
Nu, nu ramane bortoasa decat daca i-o dai in pi@da si lasi sperma in ea! Acum e destul de clar?

| Quassaar a răspuns:

NEBUNILOR! Folosiți pastila de "a doua zi" in loc de bomboane...nu sunteți zdraveni.