| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani și mă confrunt cu o situație foarte sensibila pentru mine.
Anul trecut am început o relație cu un băiat de 22 de ani, care a durat 6 luni.L-am iubit mult și cu el ma simțeam în largul meu, eram cei mai buni prieteni, dar din cauza micilor certuri și neînțelegeri, am ajuns sa ne despărțim întrun mod urat și brusc, cu toate ca ne iubeam mult. Cumva alegerea a fost la mine sa ne separam pentru ca eu consideram că unele lucruri sunt greșite la el și ca nu se va schimba iar el considera ca sunt dificila deoarece ma deranjau acele aspecte.
(eu am fost prima lui iubită și m-a iubit enorm).
Locuind în aceeași zona și făcând parte din aceeași gașcă de prieteni, am ajuns sa ne evitam, sa nu ne mai vorbim, sa ne rupem de tot numai sa nu ne întâlnim. (când ne întâlneam întâmplător, era foarte aiurea și dureros pentru amândoi).
Asta pana când, anul acesta ne-am întâlnit la o petrecere, iar situația dintre noi era evidenta iar sentimentele m-au năvălit. Dupa acest moment, cumva am ajuns din nou împreună, hotărând amândoi sa mai dam o șansă având în vedere că sentimentele încă erau, după aproape un an de despărțire. Totul a fost asa de frumos și ne înțelegeam minunat, pana când din nou, au început sa ma deranjeze anumite fapte de ale lui, care atunci chiar mi se păreau de neignorat. Iar s-a ajuns la reproșuri și atacuri asupra celuilalt și din nou am ajuns sa nu ne mai vorbim. Exact ca anul trecut.
Acum au trecut 5 luni de la ultima despărțire și ma simt mai rău ca oricând. Nu îl pot uita și simt ca îl iubesc mai mult ca oricând.
Problema e ca el are o alta relație acum, cu o fata cu care am auzit ca se înțelege bine.
Îmi e foarte dor de el și simt ca nu mai vreau alt băiat lângă mine si as face orice să ne împăcăm dar simt ca e târziu.
M-am gândit sa îi spun și lui, sa îl caut, dar ar fi imoral, poate e fericit cu acea fata și a trecut peste ce a fost între noi doi(deși ceva cred ca mai e și nu-i sunt indiferenta).
I-am facut o scrisoare și un cadou pe care m-am gândit sa i le las afara la ușa dar mi-e teama, nu știu dacă e bine și nu voi rezolva nimic.
Nu știu cum să procedez.
Spuneți-mi, va rog, părerea voastră.

Răspuns Câştigător
| Atlas33 a răspuns:

Imi plac pantofii astia la nebunie,dar ma strang ingrozitor,mi-au facut rani de imi vine sa plang sa urlu.ce sa fac,sa-i arunc, sa renunt la ei?! dar mie imi plac asa de mult, dar ranile sunt ingorzitoare, si ce sa fac, sa mai atept sa se cicatrizeze! se spune ca locul ranit, odata cicatrizat devine mai puternic, si atunci as putea incerca sa-i port di nou..Ciudat ca sunt exact numarul meu,poate sa fie croiala gresita,ar fi trbuit sa mi-se potriveasca. Trimite-i scrisoarea dar nu inainte de a-i marturisi tot ceea ce simti,ce speri si ce vrei, tot si fara jumatati de masura. Asterne-ti sufletul pe cateva coli de hartie si arunca-le la usa lui. Nu ma intereseaza ca esti cu altcineva si nici regulile unei moralitati ipocrite nu ma intereseaza, triesc ca si cum as fi unica realitate in lume si fara sa par egoista sau aronganta, imi voi asculta simtirile si impulsurile inimii care razbat mintea si moralitatea. Ceea ce fac acum o fac pentru un viitor indepartat cand, nu voi vrea sa fiu victima disperarii si neputintei de a nu fi facut ceea ce-ar trebui sa fac acum.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad eu, nici dragoste nu a fost si nici viitor nu este, dat fiind certurile repetate, care au dus la ruptura relatiei.
Te sfatuiesc sa ai bun simt si sa nu intervii in actuala lui relatie. Da-i pace, ca oricum nu exista fericire sau viitor cu el, odata ce nici unul din voi, nu ati fost interesati sa faceti compromisuri, ca relatia sa functioneze.
Stiu, te roade invidia ca ar putea fi fericit cu alta, dar fiecare are dreptul la fericire.

| elaventurero a răspuns:

E simplu... Trece răbdarea și timpul de partea ta. Doar tu o poți face, nu uita că toate astea te fac om!

| ywar a răspuns:

"L-am iubit mult și cu el ma simțeam în largul meu...
am ajuns sa ne despărțim într un mod urat și brusc" - non sens! Cine iubeste nu se desparte in mod urat si brusc si mai ales iarta. Imaturitate! In forma continuata! Ai tot scris ca te-au deranjat anumite fapte? Ce? Te-a vandut la pesti? Te-a violat? Te-a batut ca pe hotii de cai? Te-a umilit?
"Totul a fost asa de frumos și ne înțelegeam minunat, pana când.din nou, au început sa ma deranjeze anumite fapte de ale lui. " - ciorba reincalzita nu mai are gust, desi noi vrem sa aiba gust. Ce nu a mers bine prima data, nu o sa mearga bine nici a doua oara!
"I-am facut o scrisoare și un cadou pe care m-am gândit sa i le las afara. " Sandra Brown, asta nu rezolva nimic. Discuta fata in fata cu el, deschis. Eu cred ca sunteti imaturi, nu stiti ce vreti si atunci e normal sa se intample ce se intampla.
Imi cer scuze ca sunt transant, dar asta e situatia. Ganditi clar si cat de matur puteti.

| Andrada30 a răspuns (pentru Violleta2022):

Probabil că ai dreptate și cel mai bine e sa trec peste, doar că iubire chiar a fost, însă eram prea copii ca să luptam pentru relație dacă existau probleme.
Îți mulțumesc pentru sfat și îl voi lua în calcul!?

| Eteda a răspuns:

Treci peste, incearca sa cauti si tu pe cineva, asa ar fi normal. Daca el e fericit cu aceea persoana ar fi urat sa ii faci un asemenea cadou, gandeste te, tu sa fii intr o relatie cu cineva si sa fie totul bine, ti ar placea ca el sa ti trimita tie i scrisoare si poate prietenul tau ar afla, ai mai avea probleme si cu el. Asa ca lasa-l pe drumul lui si incearca sa treci peste, e greu dar tu nici nu vrei, pentru ca te gandesti numai acolo. Daca n-a mers nici a doua oara inseamna ca nu a fost sa fie, si iti faci rau si nu vei trece niciodata peste.

| Andrada30 a răspuns (pentru Atlas33):

Îți mulțumesc pentru mesajul tău și știu ca degeaba îmi place dacă nu mi se potrivește, degeaba iubesc dacă îmi face rău. Totuși asta îmi doream, sa nu stau cu gândul ca puteam sa încerc și nu am făcut o, măcar sa am conștiința împăcată că el știe ce simt.
Mulțumesc încă o data pentru sfat și ma voi mai gândi la ceea ce voi face?

| Atlas33 a răspuns (pentru Andrada30):

Vezi si tu..nu stiu, nu e usor.