| Sabina12mmg a întrebat:

Bună TPU! Am o nelămurire în legătură cu testele de sarcină pe care le-am făcut. Pe data de 17 luna aceasta trebuia să îmi fi venit menstruația. Luna trecută mi-a venit pe data de 17, am avut sângerări aproximativ 5-6 zile iar la o distanță de câteva zile am avut o sângerare de culoare roșu aprins. La momentul respectiv credeam că e din cauza menstruației însă acum nu știu ce să cred. Revenind la testele de sarcină, am făcut ieri 3 teste, unul " clear blue" și celelalte basic tip bandă. La primul test "clear blue" am așteptat 10 min, și a rezultat ca fiind negativ. însă la un moment dat după o oră m-am uitat încă odată și apăruse ca din senin a doua liniuță întreruptă, celelalte au fost negative. Azi am mai făcut unul tot "clear blue" dar cel cu întârziere de menstruație. Nu am simptome neapărat de sarcină, uneori mă dor ovarele, dese ori mă doare burta și în zona coastelor, și spatele în zona rinichilor. Nu pot să-mi dau seama dacă îmi întârzie din cauza faptului că am o perioadă în care sunt foarte stresată sau din cauza unei posibile sarcini. Voi ce părere aveți? Vreau să menționez că niciodată nu am avut o menstruație regulată, dar de câteva luni mi-a venit regulat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

cum nu spui cand ai avut sex, te invit sa numeri zilele si in ziua a 22-a sa faci testul de sarcina, a sa cum este corect.

In ce prveste menstruatia de tip NEREGULAT, nu s epoate vorbi niciodata de "terbuia sa-mi vina" fiindca este imposibil sa stii cand trebuia sa-ti vina odata ce ciclul neregulat inseamna ca vine N E R E G U L A T, adica atunci cand vrea el!

Nici o aplicatie sau calendar de pe fata pamantului NU iti pot calcula tie ciclul, fiind imposibil, la ciclul de tip neregulat. Asadar, " cuvintele trebuia sa-mi vina ciclul" sau "mi-a intarziat" trebuie sa dispara din vocabularul tau fiindca nu fac sens.

| DoctorInFemei a răspuns:

Nu mai face atat sex