| Lau2234 a întrebat:

Am o problema și vreau să mă ajutați. In decembrie mi-a venit mentruatia pe data de 4 iar în ianuarie în data de 3. Pe 26 decembrie am luat pastila Postinor 2 și mi-a venit ciclu pe 3 ianuarie așa cum am zis mai sus. Am avut contacte sexuale în timpul mentruatiei protejate fara ejaculare în vagin în a4-a și a5-a zi de ciclu, ciclul a început în 3 ianuarie și a ținut până până în 7. Deci, se poate să fiu însărcinată? Acum, după calculul meu cred că trebuie să îmi vina menstruatia în data de 2 februarie, mă dor sanii și mi s-au umflat, se poate să vină menstruatia? Uneori mă doare puțin burta. Se poate sa fi dereglat ciclul de la pastilă? Atunci cand am luat pastila nu am avut scurgeri maro, nu am avut nimic. Mulțumesc mult și sper să îmi dați răspunsuri concrete!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In a 22-a zi a ciclului menstrual (04.12 - 26.12 = 22 zile) in proportie de peste 97-99 % formarea sarcinii a fost IMPOSIBILA in cazul in care ciclul menstrual a avut mereu lungimea mai mica de 35-36 de zile. Daca lungimea ciclului menstrual a fost mereu in jur de 28-31 de zile, in acel caz pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita INUTIL si chiar IRESPONSABIL fiindca actul sexual a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta cea in care NU se poate forma sarcina chiar si in situatia in care a ajuns sperma in vagin. Hormonii sintetici proveniti din pastila de a 2-a zi deregleaza functionarea glandelor endocrine si in special a ovarelor pe termen imposibil de determinat, prevazut sau apreciat si din acest motiv desfasurarea ciclului menstrual devine foarte dereglat pe o perioada care de obicei se propaga pe o perioada de mai multe luni ceea ce face ca determinarea momentului de incepere a urmatoarei menstruatii sa devina cu totul IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tot ce experimentezi acum sunt de la efectele negative ale acelei bombe hormonale POstior. Efectele acelei pastile te vor afecta pe urmatoarele 6-12 luni, cand ciclul va veni aleator, la fel ca ovultia.
Singura metoda de protectie, ramanadu-ti : prezervativul, la absolut toate partidele sexuale.
Pastila de a doua zi este indicata 1 singura data in viata, din cauza efectelor sale toxice si severe, care iti afecteaza hormonal tot corpul.

| Andreeush a răspuns:

Din câte ai povestit nu ai cum să fii însărcinată.