| Andreeadede1234 a întrebat:

Revin cu o problema, dupa ce am luat postinor in ianuarie ciclurile au fost relativ normale pana in aprilie, de atunci in luna mai am avut scurgeri maro inainte si putina menstruatie, s a oprit si dupa o sa saptamana si ceva mi a venit din nou si a fost relativ normal la modul ca a durat mai mult si a curs mai mult iar dupa ceva timp, cu o saptamana si ceva inainte sa trebuiasca sa imi vina, joia trecuta seara am vazur ceva fire de sange si vineri dimineata am avut crampe si m a durut spatele tare( cum ma durea de obicei doar ca in luna mai si iunie nu am avut). vineri a fost destul de abundent si sambata la fel, cu cheaguri si culoare rosu aprins dar am avut si doua contacte sexuale sambata pentru ca nu am mai avut din data de 14 mai.au fost protejate de la inceput pana la sfarsit dar la al doilea cand am verificat prezervativ avea o gaura(nu in varf, mai sus in lateral) dar nu isi daduse drumul.Paranoica fiind( cu toate ca stiam ca nu este nevoie deoarece nu isi daduse drumul, gaura nu era in varf iar inainte urinase si se si spalase) am luat postinor si intamplatea face ca duminica nu imi mai curgea deloc(mentionez ca sambata dimineata am luat ultima pastila de nistatina dintr un tratament de o saptamana pe care l am urmat pana atunci, e posibil sa nu si fi facut efectul postinor?)Luni a fost la fel si de marti am inceput niste sangerari usoare care azi, joi, sunt destul de abundente si am chiar si am vazut chiar si un cheag sau un fel de tesut(parca era ca la menstruatie, asa mai am de obicei).in urma cu doua saptamani am facut un test care a iesit negativ si azi am mai facut inca unul care a iesit la fel(ambele din prima urina de dimineata).ce poate sa fie? Sa ma fi dereglat in halul asta postinor si sa fiu acum pe stop( mentionez ca ma doare si putin spatele in partea de jos) sau sa fie doar o sangerare iar venirea menstruatiei de acum e imprevizibila?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ma minunez cand citesc si vad cat puteti fi de IRESPONSABILE in a va distruge sanatatea si sistemul vostru de reproducere incet dar sigur. Se pare ca ti-ai administrat absolut INUTIL o pastila intro perioada in care formarea unei sarcini se considera IMPOSIBILA. Ciclul tau menstrual este grav dereglat si va ramane asa inca multa vreme fiindca ti-ai administrat fara rost, "dupa ureche" respectivele pastile intro perioada foarte scurta. In astfel de situatii vizita ginecologica devine imperativa in cazul in care nu doresti sa ramai sterila. Multa sanatate deoarece sigur ai nevoie de asa ceva!

| Andreeadede1234 explică (pentru corbulalbrosu):

In primul rand incep prin a multumi pentru raspuns chiar daca acesta a fost indreptat intr o directie cam gresita si simt nevoia sa dau un raspuns la rand meu. Faptul ca imi este frica de o sarcina nu ma face IRESPONSABILA precum ati afirmat.Am o varsta la care acest lucru ar fi o tragedie din punct de vedere moral si fizic asa ca imi permit sa fiu paranoica si iau pastila asta,, dupa ureche". poate daca aveam alta varsta lucrurile ar fi stat altfel iar iresponsabilitatea ar fi fost daca nu ma protejam si nu eram informata asa cava rog sa va ganditi de doua ori cand aruncati cu pietre.Sunt constienta de dereglari, cautam doar o opinie mai avizata si matura, nu un repros care nu isi are rostul

| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva se administreaza DOAR la indicatia medicului ginecolog deoarece numai el este singurul in masura sa constate daca este posibil sa se formeze si instaleze o sarcina si nu mai exista nicio alta posibilitate de a se evita sarcina nedorita. Din descrierea ta rezulta ca ciclul tau menstrual este complet dereglat si intr-o asemenea situatie cu atat mai mult era necesara consultatia sau macar o discutie cu medicul ginecolog. Asa cum nimeni nu cumpara din farmacie medicamente dupa cum il taie capul ci pe baza unei retete eliberate de un medic specialist, tot la fel ar fi indicat sa se procedeze si intr-un astfel de caz. Degeaba te-ai revoltat, fiindca repet ai folosit pastila intr-un mod iresponsabil deoarece l-ai folosit asa cum am precizat fara indicatie medicala. Si din cate se pare exact in perioada menstruala, deci intr-un moment in care folosirea ei era absolut inutila. Trebuie sa intelegi ca ai reusit sa-ti dereglezi ciclul menstrual din nou si deoarece se suprapune peste dereglarea veche, exista toate sansele ca noua dereglare sa devina foarte grava si de lunga durata. Si afla ca nu este un repros, este crudul adevar. Poate vei intelege acum ca prin inceperea vietii sexuale ti-ai asumat o mare responsabilitate in tot ceea ce faci si vizitele la medicul ginecolog ar trebui sa devina o rutina in viata ta. Daca vei proceda in continuare la fel ca si pana in prezent sa nu fii mirata daca astfel de episoade se vor repeta. Sper sa-ti dai seama daca am folosit pietre sau cu totul alt ceva. Si repet din nou, sa ai parte de multa sanatate!