| GrungyCacti a întrebat:

Am si eu o problema cu care ma confrunt de ceva timp. Am 21 de ani si nu am avut niciodata un prieten, pentru ca nici un baiat nu mi se mai pare ca vrea ceva serios. Teoria aia cu experienta mi se pare invalida.
Sunt slabuta, am fost numita frumusica de cei apropiati (desi eu nu ma simt asa). Am mai fost la date-uri dar am fost lasata mereu dezamagita. Ori am dat de ciudati, ori de tarani (care se cred profunzi, dar nu sunt). Caut un tip timid si singuratic, subtirel si cuminte. Mai citeam niste raspunsuri aici, cum ca fetele vor un bad boy, dar in cazul meu nu e deloc asa. Ma repugna muschii si atitudinea de golan. Urasc petrecaretii, homofobii, baietii inchisi la minte si fumatorii.
In liceu toti baietii se luau de mine, lucru care m-a cam complexat. Imi e si putin frica de ei si nu stiu ce sa vorbesc cu ei. Stima mea de sine e la pamant. Doar cu un singur baiat m-am inteles bine vreodata, si se intampla sa nu fie roman. Si se mai intampla ca pe orice baiat il plac, lui sa nu ii placa de mine si vice versa.
M-am refugiat in anime, si mai mult de acolo mi-am ales tipul de baiat pe care il plac, dar ce rost are daca e fictiv?
Ma tot gandesc ca o sa ajung sa locuiesc singura impreuna cu 2-3 pisici. Oare e prea tarziu sa sper in ziua de azi la o relatie stabila, cu o iubire sincera? O mai fii un baiat in tara asta care vrea ce vreau si eu?
Chiar cer prea mult?

38 răspunsuri:
| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Trimite un link cu o poza de-a ta cat se poate de recenta, sau poate link-ul de facebook.

| GrungyCacti explică (pentru VaniLLaDeeJay):

Ma irita faptul ca aspectul fizic ar fi cel care ar decide daca merit sa am pe cineva bun sau nu. Iti ajunge poza de la profil. Nu e ca si cum tara asta e plina de baieti frumosi. Mai scuteste-ma.
Acum am parul scurt si sunt vopsita roscat.

| BlackheartQueen a răspuns:

Bună!
În primul rând, trebuie să ai încredere în tine. Ai spus că ceilalți te complimentează dar tu nu simți așa. Simți că ți-ai dori anumite schimbări. Care sunt acele schimbări? Dar cred că cel mai important lucru în aspectul fizic este să fii feminină. Să îți pui în evidență frumusețea. Nu îți spun să te îmbraci vulgar, departe de mine acest gând. De altfel, există o linie fină până la vulgaritate pe care nicio fată care se respectă nu ar trebui să o depășească.
Încearcă să fii sigură pe tine. Poate te vei angaja și vei intra în anumite cercuri, vei cunoaște persoane și vei fi mai deschisă.
Cât despre anime, toți avem preferințele și hobby-urile noastre, nu e ceva greșit atâta timp cât ficțiunea rămâne ficțiune și realitatea rămâne realitate.
Nu te mai gândi că o să ajungi singură. Ajungi singură doar dacă te închizi în tine. Ai 21, nu 65. Ai toată viața înainte.

| KamaSutra a răspuns:

Problema ta e increderea, dupa ce vei lucra la asta, atunci va fi bine

Cum vrei sa te iubeasca ceilalti cand tu nu te iubesti?

| RAY a răspuns:

Buna,eu sunt cu raspunsurile cu badboys nu am spus ca se aplica la toate fetele
teoria mea la ovulatie fetele simt o flacara ceva arde in voi de va plac baietii de genul dupa ovulatie va plac de astia cuminti,cele mai multe despartiri au loc la ovulatie,cele mai multe certurii etc
dupa ce tiam citit povestea am aflat ca vrei un baiat serios,sti ce e enervant la asta cu tu nici nu vrei asa ceva,e ca daca as spune imi ploua in cap dar nu am nevoie de o umbrela,daca ai fi vrut ai fi spus se gaseste aici oare un asa baiat cu tupeu,nu e asta matrimoniale dar dateai o sansa ma intelegi? eu mereu cand vreau ceva dau o sansa unui om, de exemplu numi gasesc banii pot sai caut in portofelu tau, desi frica ta e de fapt obsesia ta ca nu vei gasi, te condamni sa ramai singura, nu inteleg si ce daca nu era roman esti rasista? nu ceri prea mult sincer si eu as vrea o fata sincera, serioasa, nu extrem de retrasa, dar nu ca majoritatea din ziua de azi, baietii din ziua de azi majoritatea sunt curvari prosti nu inteligenti dau importanta doar la alea frumoase si care le invarte pe degete apoi se plang aici ca muierile, sincer rar barbatii care vor relatii in ziua de azi isi dau dreptate asta pentru ca au iubt o data dezamagire apoi iar dezamagire si tot asa etc

| GrungyCacti explică (pentru RAY):

Nu sunt rasista. Problema e ca l-am intalnit cand studiam in alta tara, si pe vremea aia imi dadea sfaturi in legatura cu alt baiat. Si nu cred ca m-ar fi placut in felul ala. Si acum tinem legatura.
Am cautat si pe matrimoniale, dar cand vad poze cu bere, petreceri, vestimentatie de prost gust (chicioasa) imi dau seama ca nu pot sa dau nici o sansa nimanui.
Eu una stiu ce vreau. Numai ca nu am cu cine.

| Doub a răspuns:

Ştii... animele sunt anime şi viaţa reală, e viaţa reală.
Trebuie să ştii că oamenii reali au şi defecte.

| GrungyCacti explică (pentru Doub):

Nu am zis ca sunt perfecta si nici nu caut perfectiunea.
Uneori intr-adevar intru prea mult pe anime si pe tumbr; si cand dau ochii cu lumea reala ma deprim.
Sa zicem ca as vrea sa gasesc varianta mea masculina.

| sofisis a răspuns:

Si cam cum vrei tu sa gasesti pe cineva daca ai pretentia ca toti sa se prezinte la tine cu cartea de vizita?
Nu inteleg preconceptiile astea ale unora. Daca un om nu e timid sau singuratic, asta nu inseamna ca e un om de nimic si ca nu e in stare sa aiba o relatie serioasa si frumoasa si ca nu te poate respecta sau iubi asa cum trebuie.
Incetati sa va creati idealuri pentru ca niciodata nu le veti gasi.
Nu spune nimeni ca trebuie sa ii iei pe toti pe care ii gasesti pe strada, dar nu poti sa stai sa astepti sa pice din cer fix ALA. Pentru ca cel mai probabil nu va pica. Toti trebuie sa facem compromisuri iar iubirea... iubirea nu inseamna sa gasesti fix omul ala care are fix toate lucrurile pe care le vrei tu. Inseamna sa gasesti aceea persoana peste ale carei defecte poti trece, cu care te poti intelege in ciuda defectelor. Asta inseamna de fapt iubirea.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nope,de sperat putem sa speram cu totii fiindca e gratis.O fata desteapta si frumoasa (pot sa presupun) duce lipsa doar de incredere, fapt care atrage numai idioti in cautare de caprioare ranite.Cand nu vei mai cauta, atunci o sa vina si cel pe care il astepti.Bafta!

P.S.Noi nu avem cum sa ghicim aspectul tau, vrei o parere, sa vedem o poza.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Da,dupa fotografie esti urata, o sa mori cu pisicile.Acum,asta era o gluma, dar serios vorbind, cunosc,, dive,, ale societatii care sunt de vreo 4 ori mai urate si totusi au un succes major la barbati.Problema la tine este increderea,sau asa banuiesc, avand in vedere ca urata nu esti.

Totusi, fara sa te jignesc sau ceva, te-ai gandit ca poate tu ceri un nivel intelectual la care doar crezi ca te ridici?

Inceteaza sa mai filtrezi toti barbatii dupa idealul tau din tari straine fiindca sansele sa gasesti asa ceva sunt mici.El e de alta cultura, alta educatie si nu se compara cu noi asa cum nici noi nu ne comparam cu ei.

P.S. Esti sigura ca ai 21 ani? Nu de alta dar arati de 15.

| peperonies a răspuns:

Daca tu crezi ca o sa gasesti un baiat de 20 de ani care stie ce vrea si vrea ceva serios... multa bafta. Daca nu il incerci pe niciunu nu o sa ajungi nicaieri. Cam cum vrei tu sa gasesti iubirea aia sincera in alea cateva ore pe care le petreci cu un baiat?

| Lawliet14 a răspuns:

Chiar esti "frumusica", si blandetea te ajuta mult. happy Lasa ca va fi bine, dar pentru asta trebuie sa incepi si tu sa faci ceva!

| GrungyCacti explică (pentru Lawliet14):

Mereu am tendinta sa cred ca baietii ma iau peste picior si nu sunt seriosi. Sunt blanda doar cu baietii pe care ii plac. Pot sa fiu destul de salbatica.
Odata am scris o scrisoare pentru un baiat, pe care i-am pus-o intr-o cutie cu ciocolata. M-am injosit degeaba. Nu de gest, dar m-am facut vulnerabila in fata lui degeaba. Mi-a trebuit destul de mult curaj.
Nu mai incerc niciodata sa fac un pas catre un baiat; m-am convins ca e datoria lor sa faca asta.

| Lawliet14 a răspuns (pentru GrungyCacti):

Ce zodie? Si apropo, tu crezi ca pentru noi e usor? Noi facem primul pas mereu. laughing Nu e cazul sa faci tu primul pas/primii pasi, ci sa arati unei persoane si tu ca o placi. Cumva...

Oricum, iti trebuie o doza de nebunie ca sa faci gesturi si sa nu te mai intereseze atat parerea celorlalti. Nu e usor, multi dintre noi ne simtim vulnerabili la un moment dat. Poate ca ar trebui sa accepti ca dragostea e parte din tine. Nu stiu de unde vine aceasta situatie, pare o frica a noastra nu orgoliu. Frica de care cred ca scapi cand esti intr-o relatie si vezi ca e mult mai bine, plus ca ti-ai rezolvat problema sufleteasca.

| GrungyCacti explică (pentru Lawliet14):

Sunt rac.
Intr-adevar cred ca nu e usor. Eu cum am incercat o data si am fost respinsa, nu as mai avea curajul sa incerc inca o data. Ma rog, era si o situatie ciudata. Tipul era strain si l-am intalnit la facultate in afara. I-am spus ca il plac prin scrisoarea aia, fix cand trebuia sa plec definitiv. Cred ca si de aici am inceput sa gandesc lucruri de genul 'Dar ce rost are?', 'Sigur nu ma place asa.'. Mi-a spus ca i-a placut scrisoarea, ne-am intalnit o data si cam asta a fost. Pe vremea aia si lui ii placea de altcineva si dupa o perioada mi-a spus ca a fost bagat in friendzone. Nu inteleg de ce mi-a zis asta. Mi s-a parut imatur.
In fine, numai timpul va decide banuiesc, dar tot nu pot fii pozitiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai cunoscut pe mine...

| e1xtz a răspuns:

Limitările astea de nimeni nu este suficient de bun pentru mine ti le impui tu singura.

Si da, sigur cu atitudinea ai toate sansele sa ajungi o 'fata batrana', crescatoare de pisici, o sa treci pe lângă vecini, si or sa isi intrebe copiii parintii in soapta, 'mami, cine este tanti asta nebuna?'.

| GrungyCacti explică (pentru e1xtz):

Bine ca sunt nebuna ca nu vreau sa imi calc sentimentele in picioare; ca ma respect.

| e1xtz a răspuns (pentru GrungyCacti):

O mie de îmbrățișări si 'succesuri'.
winking

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Esti pierduta! I-ati un caine...

| e1xtz a răspuns (pentru RIze1KDE1LuNA):

A ales deja pisicile.

| GrungyCacti explică (pentru RIze1KDE1LuNA):

Raspunsul tau imi spune multe despre tine. Traiesti degeaba.

| Şaptepăcate a răspuns:

Esti foarte tanara, prea de vreme sa crezi ca nu mai exista ceva si pentru tine. Timid, cuminte, singuratic, cred ca o sa te plictsesti cand gasesti asa, ceva iar daca le are pe celelalte 3, subtirel sigur nu o sa fie pentru ca sta mult in casa. Daca iti pui in plan, vreau sa gasesc asta si asta cu care sa fac una si alta, sansele de reusita scad.

| GrungyCacti explică (pentru Şaptepăcate):

Am pus atributele alea pentru ca asa sunt si eu. Mananc numai fast food si am 50 kg la 1.70; nu fac sport dar imi place sa ma plimb. Si eu ma consider plictisitoare, asa ca asta nu ar fi o problema. Persoanele active ma obosesc.
Daca ma gandesc mai bine, mai bine raman cu pisicile.
Am intrebat mai mult din plictiseala. Stiam ce raspunsuri o sa primesc.

| matrixismyname a răspuns (pentru GrungyCacti):

"Persoanele active ma obosesc."
Genial, absolut fara cuvinte. +1.

iti dau un link interesant, desi fara legatura cu intrebarea ta.

http://16personalities.com/free-personality-test

Fa testul si apoi citeste despre personalitatea ta, o sa ramai captivata citind pe site cateva ore.

| GrungyCacti explică (pentru matrixismyname):

Am mai facut genul asta de test o data si mi-a iesit la fel.
INFP

| Şaptepăcate a răspuns (pentru GrungyCacti):

Am scris doar ce cred referitor la intrebarea ta, sa nu te axezi foarte mult in a cauta un anumit stereotip, toti se schimba odata cu varsta, mediul in care traiesc sau oamenii pe care ii intalnesc. Stiu pentru ca am fost candva acel timid singuratic si cuminte.

| dalexbun a răspuns (pentru GrungyCacti):

E amuzant ce spui.

| GrungyCacti explică (pentru dalexbun):

Problemele mele sunt amuzante? laughing)

| Nick95 a răspuns:

Buna! Ce anime-uri urmaresti? Cateva recomandari? Mersi! Cat despre intrebare... Nu! Nu ceri prea mult, dar sansele sa gasesti ceea ce cauti sunt destul de mici. Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine...

| GrungyCacti explică (pentru Nick95):

Sunt mai mult obsedata de un personaj...dar am gasit cateva animeuri cand nu am avut ce face: Noragami, Death Parade, Ore Monogatari, Parasyte, One Punch Man, dar cred ca ai auzit de astea. Nu sunt tocmai un Otaku... -.-;

Am incetat sa caut.

| cedrea923 a răspuns:

Din ce oras esti?

| GrungyCacti explică (pentru cedrea923):

Sunt din Ploiesti, dar stau in Cluj ca studiez.

| Rushmaster448 a răspuns:

Chestii comune "Urasc petrecaretii, homofobii, baietii inchisi la minte si fumatorii. " (oamenii in general inchisi la minte)

anime urmaresc si eu de mic
in liceu aveam si eu problema asta
am si eu 2 pisici care le rasfat si le iubesc la nebunie.
daca eram singur si vedem atatea chestii in comun si erai si prin apropriere imi dadeam intalnire cu tine doar pentru asta! daca adaugi si un caracter pe placu meu aia e nici nu mai trebuia sa te vad fizic ca sa vin la intalnire!

parerea mea:
Nu te gandi la cv serios la 21 ani, marea are multi pesti foarte diferiti, daca esti virgina la 21 ani iti recomand sa nu mai fii si de preferat cu un baiat cu experienta (gen sa stie ce sa faca cat de cat)
si mereu va fi emisiunea te vreau langa mine!

| GrungyCacti explică (pentru Rushmaster448):

"Nu te gandi la cv serios la 21 ani, marea are multi pesti foarte diferiti" - sunt perfect de acord. Am inceput sa nici nu mai vreau o relatie.

"daca esti virgina la 21 ani iti recomand sa nu mai fii" - sunt satula pana peste cap de afirmatii de genul asta. Sunt virgina ca vreau si ma mandresc cu asta. Si o sa fiu pana la 100 de ani daca e nevoie. Nu vreau sa ma trezesc intr-o buna zi ca ma culc cu cineva si apoi dupa ceva timp persoana aia sa ma abandoneze. Si cum ai procedat tu cu prietena ta, daca eram eu in locul ei si aflam ce ai facut ma distrugeai.
Vreau o dragoste profuna, care sa nu tina cont de nevoile carnale. Inteleg ca sunt cat de cat importante, dar nu se afla pe primul loc intr-o relatie.

| Purec a răspuns (pentru GrungyCacti):

Nu aveam de gand sa raspund, dat fiind o intrebare atat de veche, dar am zis totusi sa o fac happy

"Sunt virgina ca vreau si ma mandresc cu asta. Si o sa fiu pana la 100 de ani daca e nevoie. "

Cred ca e gresit sa fi mandra de asta. Virginitatea nu te face nici mai buna nici mai rea. Eu unul consider ca a judeca o fata dupa existenta virginitatii sau absenta ei, este putin (mai mult) imbecil

"Nu vreau sa ma trezesc intr-o buna zi ca ma culc cu cineva si apoi dupa ceva timp persoana aia sa ma abandoneze. "

Daca omul ala te abandoneaza, e pentru ca pur si simplu nu mai sunteti fericiti impreuna. Daca te-ai culcat cu cineva, nu e ca si cum i-ai oferit luna de pe cer, e gresit sa gandesti asta. Oamenii stau impreuna daca se iubesc, si daca se simt bine unul in compania celuilalt. Ar fi pacat sa ajungi sa ramai langa un tip doar pentru ca ai avut relatii sexuale cu el happy

"Vreau o dragoste profuna, care sa nu tina cont de nevoile carnale. Inteleg ca sunt cat de cat importante, dar nu se afla pe primul loc intr-o relatie"

Ceea ce vrei tu sa gasesti, trebuie de fapt sa iti construiesti singura, pas cu pas si cu multa munca. Daca vrei ceva profund si "nealterat" e nevoie ca mai intai sa construiesti o relatie de prietenie. Nu sunt "cat de cat importante", nu trebuie acum sa cazi in cealalta extrema. E gresit sa te culci cu unu si cu altul, dar la fel de gresit este si sa minimizezi importanta relatilor fizice intr-un cuplu.

| TheLoneyOne a răspuns:

Sunt sigur ca nu spui tot, cu baiatul trebuie sa astepti si sa nu disperi, o sa vina el si fi mai increzatoare, atitudinea conteaza foarte mult, oamenii sunt ca niste animale de prada, ii ataca intodeauna pe mai slabi.