| andreeeeeeeeeeeeeee a întrebat:

am si eu o problema! mi-am inceput viata sexuala acum un an, iar de o saptamana in coace ma doare foarte tare la penetrare ca si cum m-a dezirgineaza de fiecare data, ce poate fi? va rog ajutati-ma! multumesc:*:*

7 răspunsuri:
| PsihinG a răspuns:

Daca pana acum o saptamana ai mai avut contacte sexuale si nu te-a durut, inseamna ca trebuie sa mergi la un medic ginecolog.

| mona a răspuns:

Nu stiu ce ar putea fi dar un control ginecologic nu ti ar strica, nu am inteles ceva...de cand ti ai inceput viata sexuala si pana acum o saptamana nu ai mai avut contact? daca raspunsul este,, nu,, atunci e normal sa te doara...un an lipsa, e ceva timp

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai o infectie genitala destul de serioasa. Trebuie sa ajungi la ginecolog cat mai repede (optim era in 48 de ore ed la aparitia simptomelor, dar fiecare zi conteaza).

| andreeeeeeeeeeeeeee explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns, dar as mai avea o intreabare, sunt minora, si nu vreau sa merg la ginecolog cu unul dintre parinti, oare ar putea sa cheme politia? as vrea sa merg doar cu prietenul meu. oare as putea?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru andreeeeeeeeeeeeeee):

Daca ai peste 17 ani, poti merge singura (nu e nevoie de prieten). daca nu, trebuie sa te insoteasca un parinte. Mergi la medicul care te-a consultat in acest an, de la inceperea vietii sexuale e mai sigur fiindca el iti stie istoricul genital si sexual.

| roxyflory a răspuns:

Am avut si eu problema asta am ost la ginecolog si mi-a zis ca am ovarul stng inflamat din cauza ca am fost racita si nu mam tratat la timp dar sfatul meu este sa te duci la un ginecologhappy

| roxyflory a răspuns:

Eu am avut 16 ani cand am fost prima data la ginecolog si nu am avut nevoie de vreun parinte doar de buletin si atat dar asta doar pentru o consultatie in schimb daca spre ex este vb de o interventie chirurgicala ai nevoie de un parinte sa iti dea semnatura precum ca daca ti se intampla ceva sa nu ii traga pe ei nimeni la rasunderehappysucces a am uitat sa spun ca am fost la un cabinet particular