| andreeeeeeeeeeeeeee a întrebat:

am si eu o problema! mi-am inceput viata sexuala acum un an, iar de o saptamana in coace ma doare foarte tare la penetrare ca si cum m-a dezirgineaza de fiecare data, ce poate fi? va rog ajutati-ma! multumesc:*:*

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai o infectie genitala destul de serioasa. Trebuie sa ajungi la ginecolog cat mai repede (optim era in 48 de ore ed la aparitia simptomelor, dar fiecare zi conteaza).

| andreeeeeeeeeeeeeee explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns, dar as mai avea o intreabare, sunt minora, si nu vreau sa merg la ginecolog cu unul dintre parinti, oare ar putea sa cheme politia? as vrea sa merg doar cu prietenul meu. oare as putea?

| Brigaela a răspuns (pentru andreeeeeeeeeeeeeee):

Daca ai peste 17 ani, poti merge singura (nu e nevoie de prieten). daca nu, trebuie sa te insoteasca un parinte. Mergi la medicul care te-a consultat in acest an, de la inceperea vietii sexuale e mai sigur fiindca el iti stie istoricul genital si sexual.

| mona a răspuns:

Nu stiu ce ar putea fi dar un control ginecologic nu ti ar strica, nu am inteles ceva...de cand ti ai inceput viata sexuala si pana acum o saptamana nu ai mai avut contact? daca raspunsul este,, nu,, atunci e normal sa te doara...un an lipsa, e ceva timp

| PsihinG a răspuns:

Daca pana acum o saptamana ai mai avut contacte sexuale si nu te-a durut, inseamna ca trebuie sa mergi la un medic ginecolog.

| roxyflory a răspuns:

Am avut si eu problema asta am ost la ginecolog si mi-a zis ca am ovarul stng inflamat din cauza ca am fost racita si nu mam tratat la timp dar sfatul meu este sa te duci la un ginecologhappy

| roxyflory a răspuns:

Eu am avut 16 ani cand am fost prima data la ginecolog si nu am avut nevoie de vreun parinte doar de buletin si atat dar asta doar pentru o consultatie in schimb daca spre ex este vb de o interventie chirurgicala ai nevoie de un parinte sa iti dea semnatura precum ca daca ti se intampla ceva sa nu ii traga pe ei nimeni la rasunderehappysucces a am uitat sa spun ca am fost la un cabinet particular