| floriana08 a întrebat:

Caut raspuns urgent.Am avut contact sexual cu prietenul meu si a ejaculat in mine...Eram in a5-a zi de ciclu.In ziua respectiva a mai curs sange, dar putin si seara s-a intamplat.Am urinat si sperma o curs iar dupa am facut dus si m-am spalat si in interiorul vaginului.Pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma unui sex intretinut IN PRIMELE 5-6 ZILE ale ciclului menstrual atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de la foarte la extrem de mica, insa NU si cu totul imposibila. Daca sperma a fost ejaculata in vagin atunci formarea sarcinii devine posibila insa NUMAI in anumite situatii si conditii foarte precis definite si anume. Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si in a 5-a zi de menstruatie sau in una din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Insa aceasta posibilitate POATE exista doar in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte DEREGLAT, sau foarte SCURT. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL VIABIL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce incepand in a 7-a zi daca ciclul este de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar si din a 3-a sau a 4-a zi a ciclului, fiindca spermatozoizii care ajung in vagin in acest moment, reusesc sa supravietuieasca intre 2-3 sau chiar si 4 zile, incat sa poata fecunda ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului.
Prin urinare NU ai rezolvat absolut nimic fiindca urina NU trece prin vaginul ''pasaricii'' tale, poate ca prin spalarea imediata a vaginului sa se fi eliminat sperma. Insa NU trebuie sa ai nicio teama sau vreo ingrijorare in privinta formarii sarcinii in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, dar mai ales in situatia in care lungimea ciclului menstrual ca numar de zile, a fost mereu mai mare de 25/26 de zile. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 5 zile este puțin probabil.

| Crackman a răspuns:

Nu prea

| Aghireirs a răspuns:

Ai belit-o.Fa un test de sarcina.100% ai rămas gravida.Asa am pățit și eu.

| Bizon95 a răspuns:

Reduse sanse daca erai aproape de ciclu
reduse sanse daca te-ai spalat in interiorul vaginului
DAR
IN NICI UN CAZ NU E NICI O SANSA
deci, DA, POTI RAMANE, oricat de mici ar fi sansele!

| Patronu1 a răspuns:

Slabe șanse, dar dacă tu ai puțin noroc s-ar putea sa scapi de data asta. Totuși pe viitor ai grija sa te protejezi dacă nu vrei sa trăiești dintr-o alocație de 84 de lei. Bafta!

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Data viitoare cand deschizi cracii aiurea si nu te protejezi sa iti amintesti de lectia asta. Nu risca daca nu vrei sa schimbi scutece, foloseste un prezervativ sau cel putin spune-i sa isi dea drumul in alta parte.

| Emilian65 a răspuns:

Este imposibil sa ramai gravida daca a ejaculat in tine in a 5-a zi de la venirea ciclului menstrual.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Sunt putine sanse.
Dar poti sa faci un test dupa 21 de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| floriana08 explică (pentru sadrian46):

Nu dupa 5 zile. Er ultima zi de ciclu. A5-a si pe zi inca mi o mai curg putin sange

| floriana08 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru floriana08):

Atunci, chiar, nu.