| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile ma doare capul ametesc si imi este foarte greata. Am avut o sangerare nu foarte abundenta care a tinut 3 zile de la 2 săptămâni de la contactul sexual neprotejat. Nu stiu daca am fost in perioada fertila sau nu ptc am un CM neregulat. Sangerarea care a tinut 3 zile era mai putin cantitativ si ca aspect diferita de menstruatie. Nu stiu daca a fost nidatie sau menstruatie. M.am ingrasat de la un timp si mananc foarte mult. Sunt însărcinata oare? Acea sangerare poate fi nidatia sau nu ptc am citit ca aceasta difera de la o femeie la alta si ca de obicei este slab cantitiva sau poate fi confundata cu cm.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea de nidatie reprezinta o exrem de mica si simpla sangerare care de regula consta in aparitia a cateva picaturi de sange care se produce intr-un interval de timp extrem de scurt de maxim 1-2 ore. De asemenea sangerarea de nidatie se produce de obicei dupa trecerea a 7-9 zile fata de data de intretinere a actului sexual de pe urma caruia ar fi putut rezulta o sarcina. In decursul primelor 2-3 saptamani de dupa data sau momentul de intretinere a actului sexual neprotejat, NU se vor produce niciodata nici un fel de schimbari privind aspectul general si nici NU apar semne/simptome de sarcina fiindca asa ceva NU EXISTA in acest moment al ciclului menstrual. Testul de sarcina reprezinta singura posibilitate de a determina daca exista sau lipseste hormonul de sarcina in urina. Pentru ca rezultatultestului sa poata fi considerat 100% valid/sigur/corect, acesta se efectueaza numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la data la carea fost intretinut sexul aflat in discutie. Multa sanatate!

| YouandI a răspuns:

Mergi și fa un test de sarcina, daca nu îți dorești un copil de ce o faci neprotejat? Că nu accepta prietenul? Ei hai? Mai bine un prezervativ pe cap și stați fara griji.

| Simona_Raluca_Niculita_1997 a răspuns:

Eu as zice sa mergi la un doctor, nu s-a ceri sfaturi pe unde nu trebuie