| CatelusaFlaffy a întrebat:

Buna TPU deci am o problema urgenta va rog raspundeti cat mai repede posibil.Am 15 ani si am facut sex neprotejat cu prietenul (nu a ejaculat) dar in de orice, acum trebuie sa iau pilula de urgenta? va rog spuneti-mi si mie detalii, adica daca are vreo consecinta, si la cat timp dupa contactul sexual se poate lua va rog raspundeti urgenthappy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, pilula de a doua zi este interzisa la femei cu varsta sub 19-20 ed ani, deoarece este o bomba cu hormoni, care la varsta ta ar da infertilitate posibil definitiva. Oricum, ea nu se ia dupa ureche sau dupa indicatii pe net, ci numai prescrisa de medicul ginecolog dupa consultatie ginecologica. De aceea se numeste "pilula de a doua zi" ca iti lasa timp sa mergi la consult ginecologic.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Daca nu a ejaculat,nu ti mai fa griji,nu ai de ce.
Tu cum crezi ca ramai insarcinata?
Daca el nu a ejaculat, ramai poate doar virtual!
Ca un sfat, la 15 ani,stii destul de multe vis a vis de sex,nu cred ca asta ar trebui sa te pasioneze, gandeste te ca daca tu ai asfel de probleme acum, la varsta de 15 ani, ce vei face cand vei avea 20?
E trist,dar adevarat, sa vezi,cum copile de genul tau,la o varsta atat de mica,stiu astfel de lucruri.
E cumplit,nu as vrea sa fiu in pielea parintilor tai,care te trimet de buna credinta la scoala,asteapta ce e mai bun din partea ta,t ca asta isi doreste fiecare parinte, iar tu, la varsta de 15 ani,faci sex si neprotjat.
Pai tu nu ai idee,la ce riscuri te expui,copilule,te ai gandit macar intr un moment ca poti lua anumite boli destul de grave,prin contact sexual?
Nu vreau sa ma crezi rautacioasa,dar iti spun toate lucrurile astea,exclusiv pentru binele tau.
Tu inca esti un copil si nu ti dai seama acum, dar cand vei mai creste si te vei maturiza, ai sa ti dai seama ce rau ai facut cand erai la varsta de 15 ani!
Pt toate fetele,treziti va la realitate,un baiat/barbat,nu te iubeste si nu te apreciaza,daca te culci cu el, din contra, cand vei avea varsta de 17 ani,iti garantez ca se va plictisi de tine si va cauta altceva!
Eu nu am trecut prin asa ceva,pentru ca am avut altfel de preocuparii,dar imi e mila de voi,fetelor,care nu va ganditi si la consecinte.
Acum poate nu mi apreciezi rasp si poate apreciezipe al altora care iti vor spune ca,,totul e ok,sa numai uiti de pilula,, si chestii de genul asta, dar mai tarziu, imi vei da dreptate!
Iti doresc sa alegi intelept in viata si sa ai parte de sarbatori fericite!

| goejoy a răspuns:

Ar fi indicat sa purtati caciulita, macar acum iarna, sa nu raciti tongue

| elynutzu a răspuns:

Daca nu a ejaculat nu cred ca e vreo problema, doar sa nu fie virus sau ceva de genu'.nu cred ca e cazul sa te alarmezi daca el nu a ejaculat.

| stefanya96 a răspuns:

Ar trebui luata la 36-48 de ore dupa
happy

| stefanya96 a răspuns:

Ia-o e necesar pentru ca exista riscuri chiar daca nu a ejaculat. in36-48 ore trebuie luata obligatoriu dupa cu cat mai repede cu atat mai eficient. pupici si mai multa grija