| Mariaelenadum a întrebat:

Buna TPU, deci eu am o mare dilema, va cer ajutorul o părere chiar nu am la cine.
Acum 2 zile a venit iubitul acasă de la munca cu un buchet de flori după m-a scos in parc și m-a cerut de soție. Un inel de argint care nici nu încăpea pe degetul meu, efectiv i-am spus nu, sa va zic și motivul in trecut. El a mai fost logodit, i-a chemat mama fetei respective prieteni, tatăl fetei fiind polițist și ca a decedat, s-a gândit sa vina și un echipaj de poliție sa o strige prin microfonul lor sau cum se zice și ea s-a dus câtre masina de poliție iar el s-a dus s-a pus in genunchi și a cerut-o și un buchet mare de flori. La mine in parc o vreme întunecată, un inel care nu îmi venea și nu aveam pe nimeni lângă mine, nici măcar o filmare sa rămână amintire. Am uitat sa menționez ca la logodna lui cu fosta s-a filmat, acum eu va întreb pe voi ca nu am pe cine, va rog sa nu judecați, sa spuneți doar ce e de la Dumnezeu și m-a și mințit, a spus ca a dat 100 de lei pe inel iar azi am găsit bonul. A costat 45 de lei și 4 lei cutia, e de argint. Ce părere aveți? Eu vreau sa ma despart de el sau cum sa fac, ajutor eu cred ca își bate joc de mine ținând cont ca bani a avut 550 de lei in ziua respectiva.

3 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

In pretul inelului si in gesturile teatrale sta dragostea? Eu credeam ca ar trebui sa fie de ajuns un :
"-Vrei sa?
-Da, vreau!"
Femeia ii face cumva un serviciu barbatului prin faptul ca accepta sa se marite cu el, astfel incat acesta sa fie nevoit sa creeze un intreg scenariu de film pentru a o convinge sa spuna "da"? Eu credeam ca traim in 2025 si e feminism, e egalitate. Nu mai e?

| Mariaelenadum explică (pentru wildthing):

Nu neaparat vorba de bani, e vorba ca m-a mințit in primul rând și nu accept sa fie alta mai importantă ca mine deoarece el îmi spune ca sunt iubirea vieții lui.pai asta cum vine?

| dragodana a răspuns:

Salut!
Unde s-a intamplat si cum te-a cerut are vreo importanta.
Nu trebia sa accepti inelul.Se vedea cu ochiul liber ca este din argint.
A facut si el ce a putut.Ce vroiai? Porumbei care sa imprastie petale de flori?
Te calmezi, pui inelul inapoi in cutiuta si i-l dai dupa cina.Ii spui clar ca inca vrei sa fi logodita cu el, dar ar trebui sa o faca asa cum trebuie:inel de aur, restaurant sau ce iti mai doresti tu. Apoi poti sa pleci din camera sau din casa.
De asta vrei sa te desparti de el? Ca nu a cheltuit multi bani? Ca te-a mintit? Poti sa ii spui si asta.Chiar de la inceput trebuia sa ii spui ca nu accepti sa fi mintita.
Sau,varianta drastica,Pleci cateva zile la o prietena la parinti. Oare te va cauta sa te intorci la el?
Dar, sincer, raspunde-ti la intrebarea astea. Vrei sa fi cu el, in teorie, tot restul vietii?