| becka133 a întrebat:

Mi-a intarziat 6 zile..niciodata nu a fost regulat dar stiu ca pe 12 martie eram, pe 6 aprilie imi incepuse iar si luna asta nu mi-a venit pana acum. Am avut contact neprotejat cu iubitul meu pe 1 mai dar el nu a ejaculat deloc, actul a durat putin, in jur de 3-4 minute, insa stiu ca poti ramane insarcinata si de la lichidul preejaculator daca acesta contine spermatozoizi..am fost si sunt in continuare foarte speriata asa ca am facut un test de sarcina care a iesit negativ. ma simt balonata si ma dor rinichii. credeti ca sunt insarcinata? Ma gandeam sa mai repet testul la sfarsitul saptamanii. Multumesc anticipat! Funda.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul intretinerii unui contact sexual inainte de data de pornire a menstruatiei cu 7-9 zile teoretic formarea unei sarcini ar trebui sa fie imposibila, bineinteles cu conditia ca acea data de incepere a menstruatiei sa fie catusi de cat sigura sau precisa. Testul de sarcina efectuat nu putea avea alt rezultat deoarece daca in urma cu 10 zile cand a avut loc sexul s-ar fi format o sarcina, prima zi de producere a hormonului de sarcina de catre ovulul fecundat nu se putea produce mai devreme de data de 9 sau 10 mai. In consecinta in cazul in care ar exista o sarcina hormonul produs de catre acesta nu se poate detecta/determina mai devreme de data de 11-12 mai in sange printr-o analiza efectuata intr-un laborator, sau acasa pe baza de urina printrun test efectuat insa dupa data de 21-22 mai. Probabilitatea de sarcina se poate cataloga ca fiind foarte mica insa nu se poate exclude in totalitate nici existenta unei sarcini, deoarece ciclul tau menstrual nu prezinta garantia ca ar fi unul regulat si data de incepere a menstruatiei sa poata fi considerat ca fiind un reper sigur si demn de luat in seama. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"nu e regulat" si "mi-a intarziat" nu pot exista in acelasi context.

| becka133 explică:

Mi-a intarziat fata de ultimele 2 luni, la asta m-am referit...de vreo 3 luni a inceput sa fie regulat.

| TheAndreiDiamond a răspuns:

Ai infectie urinara