| illegalb0y a întrebat:

spuneti-mi si mie efectele pozitive si negative ale masturbarii... funda:*

Răspuns Câştigător
| maria_9426 a răspuns:

Buna
Da, ok, nu egreu de admis necesitatea(unori),dorinta,alteori etc. Si da este recomandabila acaesta treaba de mana, dar... exista si anumite limite care trebuie cunoscute! De exemplu, nu putine sunt exemplele in care masturbarea da dependenta! atat la femei, cat si la barbati, s-au inregistrat multiple cazuri in care persoanele nu mai reuseau sa gaseasca altundeva aceeasi satisfactie, decat prin masturbare.aici este de mentionat atat faptul ca placutele exercitii e bine sa fie date mai departe,spre practicare si de catre partener dar cu toate acestea, masturbarea poate da dependenta,atat fizica cat si psihologica! mai trebuie retinut un aspect elementar care este prezentat inca din primul maual de psihologie din cls.IX-X:neindeplinirea CONFORMA, NATURALA... a functiilor sexuale pe o perioada mai indelungata de timp se soldeaza cu afectiuni ale functiei respective.iar in acest caz, nu vorbim de disfunctii de ordin fizilgic ci de cele de ordin psihologic.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Negativ - impotenta ajunge mai repede dar nu se stie cu exactitate varsta si; pozitiv - ai placere cand doresti tu fara sa te plangi la una ca vrei sa faci sex.

| Marcelino a răspuns:

Daca vrei sa faci sex cu o femeie(adevarata) renunta la acest prost obicei.Masturbarea e un lucru fals.
Asta te va convinge :
http://artaseductiei.ro/......-partea-i/
http://artaseductiei.ro/......ea-a-ii-a/

| fifastyle a răspuns:

Pozitiv: senzatia creata: euforie(nu la fel ca drogurile)
negative: reducerea nivelului de testosteron din sange(cresterea tensiunii arteriale) lipsa spermei din testicule(te faci de rusine daca ai un contact sexual imediat dupa in decurs de 3-4 ore).
mult succeswinking