| Adelin0114 a întrebat:

Bună tuturor! am o întrebare pentru fete În special când aveți lângă voi un băiat iubitor și sa zicem mai multe părți bune(nu va inseala nu va vb urat)dar se dedica prea mult serviciului sa facă cât mai mulți bani pentru casa... voii ce ați face ați profita de timpul rămas în lipsa lui sa căutați aventuri sau sa vb cu cineva de plictiseala? eu nu înțeleg dc când ești prea bun prea familist de obicei celalalt strica tot sau se simte într-un fel neglijat
Numiți o neglijare faptul ca ma dedic prea mult serviciului pentru a face mai mulți banu pentru casa pentru ca familiei sa nu lipsească nimic? menționez ca lucrez singur ia sta acasă cu copii(2) și zice ia de plictiseala a ajuns sa ma însele de plictiseala sau pentru faptul ca "am neglijato" dar totuși am făcut asta pentru familie nu pentru mine nu am eu nimic de câștigat ca lucrez 10 sai 12 ore pe zi
Aștept pareri

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti baiat destept, atunci impaci capra cu varza si lupul, fiindca fara sacrificiu nu poti sa-ti multumesti nevasta, copii si nici sa te bucuri de munca ta, pe care inteleg ca o faci din placere.
Dar trezeste-te din timp la realitate, ca s-ar putea sa ramai cu buzele umflate daca nu mai lasi din obsesia asta cu munca, fiindca risti ca intr-o zi sa constati ca desii ai buzunarele pline cu bani, dar nu-i nimeni acasa care sa-ti bucure sufletul.
Pana nu pierzi ceva drag, nu realizezi cat de greu iti este fara ea.
Steve Jobs spunea ca ar da orice pe lumea asta sa fie din nou sarac dar sanatos, sa aiba timp sa petreca cu familia si sotia... el avea saracul cancer terminal si ulterior a murit.
Apreciaza ce ai si cat ai azi, fiindca maine nu-ti garanteaz nimeni ziua, viata, sanatatea sau fericirea.

10 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Daca ai facut o familie atunci sigur ca trebuie sa aloci suficient timp si acesteia. Desigu ca nu este nimic rau in a face mai multi bani. Dar pana la urma acei bani ii faci ca sa te bucuri alaturi de familie. Iar pentru asta trebuie timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Numai o fata/femeie care nu te iubeste ar cauta aventuri si distractie in alta parte.
Femeia nu inseala de plictiseala, ci de neglijare sau din lipsa de satisfactie sexuala si ca-ti palce sau nu, apai trebuie sa dai familiei cateva ore pe zi, ca nu a facut singura copilasii aia.
Iti inteleg atitudinea, dar daca continui asa risti sa ramai singur, ca ea isi ia copii si se duce dupa alt barbat care sa nu o neglijeze.

In tot ce faci trebuie sa existe o masura, ca nu-i normal sa muncesti zilnic 12 ore si sa afirmi ca muncesti pentru familie, cand tu esti singurl satisfacut, care preferi sa stai la munca, in loc acasa cu sotia si copilasii, macar seara 2 ore, sa prinzi 1 ora cu copii si 1 ora cu sotia.

| Adelin0114 explică (pentru Violleta2022):

Heei nu am spus ca eu stau la munca din plăcere...nu-mi place asta dar vreau sa le ofer tot ce eu nu am avut și alta varianta nu este decât sa lucrez cât mai mult nu? pe plan sexual nu am neglijato niciodată o facem minim 1 pe zi cu copii am zile când ma joc cu iei dar și zile când nu am chef decât sa merg în pat sa ma odihnesc
Ai prefera mai mult sa vrei sa bei un suc sau sa mănânci ceva și sa zici nu pot ca nu am bani?

| Adelin0114 explică (pentru helpforyou):

Deci răspunsul în sine poate fi sărac dar fericit? nu știu dacă varianta asta ar fi aceptata de multe femei

| Adelin0114 explică (pentru Violleta2022):

Da după toată suferința provocata de acea mare greșeală a iei am ales s-o iert sai mai dau o șansă tu ce crezi am greșit? Merita femeia a 2 șansă

| sofisis a răspuns:

Pai practic esti inexistent in familie. Ok, aduci bani dar... timp oha.
Si..mare greseala ca ea sta acasa. Ii ofera si mai mult timp sa se plictiseasca. Asa daca ar munci si ea...n-ar mai fi atat de evidenta lipsa ta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e o chestie care tine de la individ la individ.
Unii inteleg munca multa, altii apreciaza banii, altii doresc mai multa atenti de la partener samd.

| helpforyou a răspuns (pentru Adelin0114):

Nu este vorba de a fi sarac. Ci de a stii sa alegi sa muncesti pentru bani, dar asta nu trebuie sa iti ocupe tot timpul. Pana la urma tu nu ai nevoie de deconctarea de la serviciu? Si asta nu ar trebui sa se intample cu familia?

Nu am spus sa ai un serviciu prost platit sa sa nu mergi la munca. Si eu castig bani si totusi imi aloc timp suficient pentru a fi impreuna cu familia. Cel putin eu aici im gasesc implinirea. Serviciul este doar un instrument (nu intelege ca nu imi fac treba cu pasiune, mai ales ca sunt foarte mult timp plecat de acasa. De exemplu anul trecu am insumat mai mult de 4 de luni cat am lipsit de acasa.) prin care eu sa pot avea o familie frumoasa si implinita. Si asta cu toti membrii familiei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adelin0114):

De ce trebuie sa fii dramatic?
Am spus eu ca trebuie sa fii sarac, ca sa fii fericit?
De ce nu esti capabil sa intelegi ce tot incerc sa-ti spun, ca exista o cale de MIJLOC in care nu trebuie sa fii sarac dar nici s -ti neglijezi familia. Le poti face pe amandoua in moderatie. Adica, in loc sa muncesti 10 ore pe zi poti muncii 9 si ora ramasa o poti petrece cu copii, cu sotia, cu prietenii...ca-i normal sa vrei sa te destinzi dupa munca.
Sunt convinsa ca 1 ora de munca nu-ti aduce 10.000 de euro, deci nuconteaza daca muncetsi cu masura si faci o alegere inteleapta sa petreci timp si cu sotia, acum, cat inca este langa tine si are nevoie de tine.

| Crackman a răspuns:

Din păcate cam asa se întâmplă.
Trebuie sa găsești un echilibru astfel încât sa ii împaci pe toți. Este un lucru bun ca vrei sa faci pentru familie dar mai trebuie sa trăiești și tu implicit ea cu tine ca se simte neglijata, avand timp liber și de plictiseala normal ca o sa caute alternative ca de ce nu dacă are deși asta nu este o scuza.
O soluție ar fi sa plece și ea la munca, copii fiind la o cresa sau ceva (în vremea comuniștilor ii lasă de la 5 ani singuri) în felul asta baga munca și nu se mai plictisește.
Acum nu știu ce sa zic dar și eu personal înțeleg nevoia de ban și munca dar mai trebuie sa o lași pe aia în timpul potrivit.