| PuținConteazăNumele a întrebat:

Bună tuturor! Este ora 2:45, iar eu nu am somn, mă macină ceva, si nu acum cu cine să vorbesc, poate mă ascultă cineva de aici, "poate". Este vorba despre prima iubire, desi au trecut 5 luni de când m-a părăsit, este la fel ca in prima zi, am la fel de multe sentimente, o iubesc la fel de mult, mă gândesc în fiecare zi la ea, deși am pe cineva. De o săptămână am pe cineva, dar tot la ea mă gândesc, înainte, am mai încercat cu cineva, dar m-a lăsat și ea pentru că "nu mai voia relație", în fine, nu pot trece peste, mereu mă gândesc tot mai tare, la ..prima clipă când am văzut-o, toate momentele petrecute împreună, fiecare clipă îmi trece prin fața ochilor, mai ales primul sărut. Îmi este așa de dor de ea. Multă lume îmi va zice "e doar o fată", "treci peste", "mai sunt și alte fete pe lumea asta", dar, eu simt ceva, și nu pot iubi pe NIMENI, niciodată, cum am iubit o si cum o iubesc pe ea, cu fiecare zi ce trece simt că tampesc, mai sunt și în relația cu fata asta, deși încă o iubesc pe ea, nu știu ce să mai fac, nimic nu mă ajută, si nimeni nu mă ajută, majoritatea persoanelor cu care vorbesc, pe Facebook sau insta îmi spun "depresiv", și "cerșetor de atenție", nu înteleg cum de pot fii unii atat de fericiți, și cum de nimeni nu mă poate înțelege, am momente când spun "sunt bine, nu o mai iubesc", dar mă mint singur, pentru că momentele acelea durează foarte puțin, și eu o iubesc mai mult în fiecare zi, nu știu ce are atât de special fata asta, dar are. Aș vrea să mă ajute cineva, cu un sfat, sau ceva, sper.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TimSem a răspuns:

Nu e nicio problemă să te simți astfel. Dă-mi voie să folosesc o comparație ca să îmi susțin "pledoaria".
În perioada asta este ca și cum ai fi răcit tare de tot, o gripă d-aia care te izolează, care te ține la pământ, care te face te izolezi de oameni, să n-ai chef de ei etc. Oamenii îți spun că o să treacă, că nu se moare, că n-ar trebui să te lași la cheremul "gripei" etc.
Viața ta interioară e mai mult decât o "gripă", de aceea trebuie să-i dai timp ininmii să se vindece. Permite-mi o altă analogie: când ne rupem ceva trebuie să stăm în ghips săptămâni nesfârșite ca să se vindece bine. În această perioadă șchiopătăm, trăim cum putem, supraviețuim, depindem de alții etc. Cu cât mai mult o inimă frântă are nevoie să se vindece, inima care susține nu doar corpul, cum ar face-o un picior rupt, ci viața însăși. Iubirea înseamnă viață.
Înconjoară-te cu oameni care să te ajute în perioada asta de "șchiopătat" dar păstrează-ți moralul și speranța. Nu e o problemă că suferi; lasă emoțiile să-și găsească vocea; lasă-te ajutat de oameni cărora chiar le pasă de tine.
Tratamentul cel mai bun e timpul și să nu te complaci în tristețe. Trebuie să te lupți, căutând să-ți ocupi timpul cu diverse lucruri care îți plac sau cu activități care să-ți mai ia gândul de la ea.
Am scris atât pentru că știu cât aș suferi dacă s-ar întâmpla așa ceva cu mine și persoana pe care eu o iubesc.
Sper că te-a ajutat ce ți-am scris.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am trecut prin asta, 2 ani nu 5 luni. Impaca-te cu ea ca sa te convingi singur ca nu mai e cine credeai si o sa-ti treaca. Eu asa am trecut peste si acum chiar nu mai am nicio treaba, mi-a trecut tot pentru ca mi-a fost distrusa iluzia aia cum ca era omul perfect, am vazut cat se schimbase si ca n-o sa mai fie cum stiam eu si atunci am reusit sa trec peste.

| Evolution a răspuns:

In primul rand ai facut o greseala din clipa in care te-ai bagat intr-o alta relatie si o minti in fiecare zi pe fata dar de fapt incerci sa o uiti prin ea si o sa ajungi sa o ranesti si vei distruge un om.
In al doilea rand unii trec peste o despartire dupa o saptamana, dupa o luna, dupa un an s-a.m.d. Depinde in ce circumsante, cat de puternica a fost dragostea si alte motive.
Trebuie sa iti iei o pauza psihologica, sa te cunosti tu pe tine. Nu are rost sa te gandesti ca e doar o tipa sau chestii de genul, trebuie sa plangi si sa te descarci printr-un anume mod (sport, hobby s-a.m.d ) si sa accepti situatia. Cu experienta vei gasi o alta fata si cand iti va face sa bata inima si sa o vezi iar doar pe ea, atunci sa te pui in relatie cu ea, nu sa fii cu cineva doar sa nu stai singur! pentru ca e foarte urat si ipocrit iar tu nu esti asa.
Ce sa faci acum? sa ii spui adevarul persoanei cu care esti acum si sa iti iei o pauza psihologica cum am spus mai sus, cauta un sport, descarca-te. Vorbeste cu prietenii / prietenele / familia.
Cu timpul vei invata sa treci peste. Dupa fiecare despartire, sa te intrebi :" mai conteaza asta dupa 5 ani? ".
Eu zic ca nu tongue
Succes!

| Freya1 a răspuns:

Relatia voastra din perspectiva ta nu sa consumat.Nu ai apucat sa faci si sa spui tot ce ai vrut sau ti-ai dorit si de aceia acum suferi.
Ca ti-ai gasit pe altcineva cand deja nu iti trecuse de fosta nu este ok pentru ca tu practic pe actuala o folosesti.Te-ai gandit ca poate o faci sa sufere? Nu te simti vinovat ca poate ea te iubeste, pune suflet si tu te gandesti la alta? Calculeaza bine chestia asta deoarece si tu esti suferind si nu iti place starea. Daca tu nu simti ca o iubesti nu o mai tine nici pe ea in loc.
Iar despre fosta asta e, asumati decizia ca dragoste cu forta nu se poate.Va dura un pic da vei merge inainte pana la urma.

| mentholinks a răspuns:

Ce simti tu e obsesie nu iubire. Iubirea nu se manifesta asa. Mergi la un psiholog.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa te concentrezi pe noua relatie nu te mai gandi la fosta, daca nu fa-ti alta iubita ca poate ca asta noua nu e ceea ce vrei cu adevarat.

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă cu fata asta noua, e posibil sa o descoperi și sa te facă sa o uiți pe fosta. O săptămână e puțin nu e timp sa te îndrăgostești având în vedere ca te mai gândești la fost dar poate în timp te vei atatasa de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Accepta doar ca ai pierdut o si nu mai cersi, pe lume o doare fix in dos de sentimentele tale, Asta e realitatea. Nu te mai uita la poze, alte femei, vorbi despre asta cu altele, doar te folosesc, vorbeste despre persoanã lor ca de sentimentele tale cu alta fata nu le intreseazã pe nici una, ba chiar incearcã sa râda de tine.

Vad ca esti si putin disperat, adicã cauti constant afectiunea unei fete, ce e bine dar nici asa des. Mai ia-ti si tu o pauza sa iti limpezesti gandurile, fi mai "lupul singuratic" esti inconjurat de prea multã **** pentru care pui sentimente, mai bine le folosesti doar. Ce vreau sa spun este sa nu fi dependent, din cate vad nu prea rezisti si te pui repede in relatii, 5 luni si tu Ai incercat deja relatie, doar dupa ce te sti bine cu ele, mai bine ai fi un fuckboy.