| Queenoftheocean a întrebat:

Bună ziua. Am chist ovarian de vreo 2 luni. Iau tratament. Dar am întreținut relații sexuale cam acum o luna și am luat și pilulă de a doua zi. Nu eram sigura. Ciclul menstrual mi-a întârziat 5 zile. Și m-a ținut doar 2 zile. Și de atunci am unele dureri, jos. Nu știu ce să cred. Ținând cont și de situația de acum. As putea fi însărcinată? Sau e din vina chistului? Va mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Necazurile aparute se datoreaza faptului ca in organismul tau exista in continuare hormonii sintetici proveniti din acea pastila nenorocita, care in continuare isi manifesta activitatea lor de a deregla activitatea hormonala ceea ce la randul sau provoaca dereglarea ciclului menstrual si sangerari menstruale uneori cu totul anormale si atipice ca mod de desfasurare. In astfel de situatii in urmatoarele minim 3-4 luni dupa administrarea pastilei de a 2-a zi, este cu totul imposibil sa se poata prevede sau anticipa momentul in care va porni sangerarea menstruala. Se poate presupune ca fiind aproape imposibil sa fii insarcinata, insa pentru linistea sufleteasca este indicat sa faci un test de sarcina, al carui rezultat obtinut in acest moment va fi in mod cert valid, valabil si corect in proportie de peste 99%. Multa sanatate!