| anonim_4396 a întrebat:

Am intretinut relatii sexuale luna trecuta pe 5 iunie, la doua zile dupa terminarea ciclului menstrual, iar pe 25 iunie (a 28-a zi) am avut ciclu. Luna aceasta pe 16 iulie am intretinut din nou rel. sexuale (ziua 22 de la ultima menstruatie). Am intrat acum in prima zi de la intarziere. Exista posibilitatea de a fi insarcinata? Am ciclu regulat de 25-28 zile. Tin sa mentionez faptul ca am avut o dereglare iar acum doua luni mi-a intarziat 4 zile, ceea ce nu mi s-a mai intamplat pana acum. In legatura cu testul de sarcina, am posibilitatea de a il cumpara peste cateva zile. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca se cunoaste foarte precis ca ciclul menstrual anterior a avut lungimea de 27 de zile (a inceput in data de 29 Mai si s-a terminat in 24 Iunie), acum se poate stabili precis data la care a avut loc OVULATIA (25.06 - 14 zile = 11.06 ziua ovulatiei) si in acest caz reiese ca PERIOADA FERTILA a fost in intervalul zilelor cuprinse intre 07.06 - 12.06.
Rezulta ca actul sexual din data de 5 Iunie a fost intretinut cu 2 zile inainte de prima zi fertila si cu 6 zile inainte de momentul in care a fost eliberat ovulul din ovar. Este situatia in care formarea sarcinii devine absolut IMPOSIBILA chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin, fiindca in jur de 85-90% din numarul total al spermatozoizilor care reusesc sa treaca din vagin in uter, traiesc in medie 2-3 zile, foarte rar 4 zile si cu totul exceptional 5 zile.
Daca se apreciaza/considera ca si ciclul menstrual actual care a inceput in data de 25.06 se va desfasura in conditii aproximativ similare cu ciclul anterior si avand in vedere faptul ca de obicei ciclurile tale au avut lungimea cuprinsa intre 25-28 de zile, se poate aprecia ca ciclul se va termina probabil in una din zilele de 22-23 Iulie si menstruatia va incepe dupa data de 22-23 Iulie.
Fiindca se stie foarte precis ca ovulatia se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de data la care va porni urmatorea sangerare menstruala, reiese ca in cadrul actualului ciclu ovulatia a avut loc cel mai probabil in dat de 10 -11 Iulie si in acest caz zilele PERIOADEI FERTILE s-au suprapus cel mai probabil peste zilele situate in intervalul cuprins intre 06.07 - 12.07.
Pe baza datelor obtinute, reiese ca actul sexual din data de 16 Iulie, a fost intretinut dupa ce au trecut circa 4-6 zile fata de ziua ovulatiei, sau altfel spus in perioada luteala a ciclului, cea care reprezinta in fapt PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului. In aceasta perioada formarea sarcinii este ABSOLUT/ 100% imposibila fiindca ovulul nefecundat s-a destramat, s-a dezintegrat si apoi a si disparut efectiv din uter in una din zilele de 13-15 Iulie, adica inainte de actul sexual care a fost intretinut luna aceasta.
Se poate afirma fara nicio retinere sau frica ca ar putea fi gresita aprecierea potrivit careia, NU a existat nici cea mai mica/infima posibilitate ca in urma actului sexual intretinut in a 22-a zi din ciclu, sa poata rezulta o sarcina. Multa sanatate!

| RowseRj a răspuns:

Dacă ai spus că ai avut menstruații neregulate eu spun să mai aștepți câteva azile și să vezi dacă îți vine. Dacă nu ia 2 sau 3 teste și fă-le. Nu îți pot spune nimic deoarece ai ciclul neregulat. Dar te sfătuiesc pe viitor să folosești prezervativul sau anticoncepționale. Stai folosești anticoncepționale?