| noname1906 a întrebat:

Buna ziua, pe 4 Octombrie am avut primul contact sexual. Aseară am avut din nou contact sexual pentru a doua oară, el dându și drumul in mine. Menționez ca eram și la ovulatie. Dimineata când m-am trezit și am fost la baie am avut urme de sange deși seara când am urinat nu am avut nimic. Menstruație nu este, am avut luna aceasta și trebuie sa îmi vina abia pe 10 Aprilie. Știe cineva ce poate fii? Și dacă sunt șanse de sarcina?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La primele contacte sexule, dupa deflorare, se mai intampla ca himenul sa continue sa se rupa si sa sangereze, mai ales cand barbatul nu-ti face preludiu si forteza.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog.

| VoidEternal a răspuns:

Ai făcut sex neprotejat la ovulație. Normal că sunt șanse de sarcina. Chiar mari.

| AlyRO a răspuns:

Este posibil ca sângerarea pe care ai experimentat-o să fie asociată cu ruptura himenului sau cu iritații la nivelul vaginului, mai ales dacă a fost prima dată când ai avut contact sexual. Este destul de comun să apară ușoare sângerări în aceste situații.

Totuși, nu pot să exclud posibilitatea unei sarcini. Chiar dacă ai avut contact sexual în timpul ovulației, nu există nicio garanție că sarcina s-a produs. Pentru a determina dacă există o sarcină, cel mai sigur mod este să faci un test de sarcină. Aceste teste sunt disponibile în farmacii și pot oferi un răspuns rapid și precis.

În orice caz, dacă ai nelămuriri sau îngrijorări, este întotdeauna recomandabil să consulți un medic sau un specialist în sănătate sexuală pentru sfaturi și îndrumări suplimentare. Acest lucru te va ajuta să afli exact ce se întâmplă și să primești îndrumări adecvate în funcție de situația ta specifică.