| Alexandrapopescu34 a întrebat:

Bună ziua, sunt puțin nelămurita pana acum am avut simptome de sarcina am făcut un test acum 4 zile a doua liniuta ușor vizibila, normal trebuia sa îmi vina menstruație mâine, astăzi am semnalat o sângerare maronie, am simptome de greata, sâni întăriți dureroși,

6 răspunsuri:
| Andreea174738 a răspuns:

In mod normal, dacă ești însărcinată trebuie sa fie vizibile ambele linii. Dacă ești pe stop sunt slabe șanse sa fi însărcinată, si eu am sângerări maronii, asa e sângele meu uneori, si sânii te pot durea de la creștere, simptomele nu știu, poate ți s-a făcut rău de la ceva, mai cumpără teste de sarcina de la diferite branduri

| Alexandrapopescu34 explică (pentru Andreea174738):

Am citit ca poate este sarcina prea mica și acum sar implanta, perioada fertila la mine fiind pe 28 decembrie, nu știu ce sa spun totuși sper sa fie un bebe

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca este cu totul IMPOSIBIL ca o sarcina formata si implantata in uter, sa poata provoca simptome de sarcina inainte de a implini varsta de 6-7 saptamani. Diversele semne, senzatii sau stari de disconfort ori de durere care pot sa apara In perioada situata cu circa 3-7 zile mai inainte de momentul la care ar urma sa inceapa sangerarea menstruala, reprezinta simptome premenstruale. Fiindca prin calcul a reiesit ca mentruatia ar urma sa inceapa maine (11.01) si testul de sarcina a fost efectuat cu 4 zile in urma (06.01), reiese ca testul respectiv a fost efectuat cu circa 11-12 zile mai INAINTE de data optima de a fi efectuata care ar fi in data de 18.01, si in acest caz rezultatul obtinut nu putea fi altul in afara de NEGATIV. Insa se considera ca este un rezultat FALS NEGATIV in proportie de 100% fiindca chiar si daca se presupune ca s-ar fi format o sarcina in jur de data de 28 Decembrie, momentul in care a avut loc cel mai probabil ovulatia, era aproape imposibil ca ovulul fecundat sa se fi implantat in uter pana in data de 6 Ianuarie si sa mai si produca hormonul de sarcina hCG care sa fie detectat de testerul folosit.
In concluzie se poate afirma ca : ''simptomele de greata, sâni întăriți dureroși'' si acea sangerarea maronie care a inceput sa se produca astazi, reprezinta cel mai probabil/intr-o foarte mare proportie pornirea sangerarii menstruale asteptate. Multa sanatate!

| Edyy5555 a răspuns:

Trebuie sa mergi neaparat la un ginecolog intarzierea ciclului menstrual pote sa fie de la o dereglare provenita dintr-o raceala.

| plantezridichi a răspuns:

Liniuța a doua ușor vizibilă nu e degeaba. La început sarcinii cam așa se prezintă. Du-te la ginecolog

| sofisis a răspuns:

Sangerarile in primul trimestru de sarcina sunt destul de intalnite si nu reprezinta neaparat ceva in neregula. Cu toate astea e bine sa mergi sa te vada un ginecolog.
Linia a doua, chiar daca putin vizibila, indica clar sarcina.