| gigimuranus a întrebat:

Buna ziua TPU, mi-a intarziat menstruatia 5 zile, cat poate intarzia maxim? Trebuia sa-mi vina in 20 decembrie si deja suntem in 25, am facut in 21 test si nu sunt insarcinata.

Ce cauze pot fii?

Sarbatori fericite!

2 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Posibil sa fi racit, mie mi s-a intamplat sa-mi intarzie odata 2 saptamani. crying

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul din 21 nu are nici o valoare daca a fost negativ. L-ai facut prea repede si ar fi putut fi luat in considerare numai daca era pozitiv. Ca sa te poti baza pe testul de sarcina, primul pe care il poti face este pe 28 decembrie, din prima urina de dimineata. Daca acela este negativ, il mai repeti dupa 3 zile tot din urina de dimineata si abia apoi poti exclude (cu siguranta 98%) sarcina. Daca se exclude sarcina si menstra tot nu apare, inseamna ca ai o dereglare hormonala si imediat dupa sarbatori (adica pe 3-4 ianuarie) trebuie sa mergi la ginecolog.