| ray_1368 a întrebat:

Cam ce trebuie sa stie o fata inainte sa isi inceapa viata sexuala?
E necesar sa se i'a pilule contraceptive? Si de unde sti care sunt bune si cum trebuie sa le i'a?

8 răspunsuri:
| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Pai inainte de asi incepe viata sexuala ar trebui sa stie cu ce persoana o incepe, ca sa nu ii para rau dupa aceea. mai mult nu cred ca ar trebui sa stie, in schimb, referitor la pilulele aceala e bine de stiut ca nu sunt bune mai deloc pentru ca exista prea multe riscuri, cum ar fi: atacul de cord, migrene, diabet, etc. ar mai trebuii sa stii ca ele NU protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala, deci este recomandat sa se foloseasca prezervativul. ceau

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Pai inainte de asi incepe viata sexuala ar trebuii sa stie cu ce persoana o incepe, ca sa nu ii para rau dupa aceea. mai mult nu cred ca ar trebuii sa stie, in schimb, referitor la pilulele aceala e bine de stiut ca nu sunt bune mai deloc pentru ca exista prea multe riscuri, cum ar fii: atacul de cord, migrene, diabet, etc. ar mai trebuii sa stii ca ele NU protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala, deci este recomandat sa se foloseasca prezervativul. ceau

| alina0000 a răspuns:

Ma nu vreau sa-ti zic ceva gresit dar te pot indruma danduti idu lui : rotariu_sorin@yahoo.com.comunici cu el prin email...e f f bine credema...toata lumea zice!

| platinum a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic.dar parerea mea nu ar trebui sa iei din prima pilule contraceptive.mai bine foloseste metoda clasica pentru ca este mai sigura. pilulele nu te apara de boli prin transmitere sexuala.si inainte sa incepi viata sexuala trebuie sa stii ca primul contact iti va ramane intiparit in minte si trebuie sa fie cu persoana pe care o iubesti cu adevarat si nu sa regreti mai tarziu.si mai este ceva: sa nu te lasi dusa de conceptii gensaddaca nu ma descurc, sau nu iese bine si il dezamagesc). gandeste-te ca iti incepi viata sexuala cu persoana iubita si nu va fi nici o problema.multa bafta si sa fi iubita

Răspuns utilizator avertizat
| Rebecca a răspuns:

O fata, inainte sa isi inceapa viata sexuala trebuie sa fie pregatitsa fizic si emotional. Dupa ce se simte pregatita, trebuie sa aiba siguranta ca partenerul ei e de incredere, si ca o sa aiba o amintire frumoasa. Apoi trebuie sa faca o vizita la ginecolog, si sa hotarasca daca o sa inceapa sa ia anticonceptionale, si impreuna cu medicul, ce fel de pilule ii sunt potrivite.

| vrrra a răspuns:

1. Sa-si cunoasca partenerul.
2. Sa fie pregatita emotional si fizic.
3. Sa faca o vizita la ginecolog inainte si dupa inceperea vietii sexuale.

De cat sa i-a pastile asa aiurea mai bine cumpara o cutie de prezervative.

| dodo_2620 a răspuns:

Totusi daca vrei sa iei pastile sa fi protejata suta la suta ar trebui mai intai sa consulti un medic sa ti le prescrie care ti se potrivesc fiindca sunt pe baza de hormoni si daca nu ti se potrivesc o sa te ingrasi de la ele, iti spun asta pentru ca si prietena mea ia si am discutat mult pe tema asta cu ea.